İLİŞKİLERİN BİTMESİNE NEDEN OLABİLECEK 4 TEMEL DAVRANIŞ BİÇİMİ

John Gottman yıllar süren araştırmaları sonucunda ilişkilerin bitmesine neden olabilecek dört temel davranış biçiminden bahsetmiştir. Mahşerin 4 atlısı olarak isimlendirdiği bu davranış biçimleri; Aşağılama, eleştiri, sürekli savunma halinde olma ve duvar örme olarak sıralanır.

Aşağılamada; partnerlerden birinin diğerini küçümsemesi, kendini üstün görmesi, davranış ve tutumlarını da buna göre şekillendirmesi söz konusudur. Aşağılama davranışı sözler yoluyla yapılabileceği gibi; jest ve mimikler kullanılarak beden diliyle de yapılabilir. Yapılma biçimi ne olursa olsun, saygı ve hoşgörüyü ortadan kaldıracağından, ilişkide sorunlara yol açar.

Eleştiri; karşıdaki kişinin karakterine ve kişiliğine yoğun olarak olumsuz ifadeler kullanılmasıdır. Her düşüncesi, duygusu, davranışı eleştirilen partner kendini yetersiz ve değersiz hisseder. İlişkide bireylerin birbirlerinin alanlarına karşı sık sık eleştirel bir dil kullanması onların özerkliklerini sekteye uğratır ve problemleri de beraberinde getirir. Yapılması gereken en sağlıklı şey, yargılamadan durumu tanımlamak ve durumun altında yatan ihtiyaçlara odaklanmaktır.

Sürekli savunma halinde olma; olumsuz bir durum ile karşılaşıldığında bireylerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan, empati kurmadan sürekli kendini savunması olarak açıklanabilir. “Hata bende değil sende.” mesajı söz konusudur. Burada bahsedilen, kişinin fikirlerini ve haklarını savunmaması gerektiği değil, partnerlerin ortak bir bakış açısı geliştirebilmeleri ve olumsuzluklar karşısında yapıcı tutumlar sergileyebilmeleridir.

Duvar örme; ilişkilerin temeli olan iletişimin ortadan kalkmasıdır. Partnerlerin ikisinin ya da birinin; konuyu konuşmaktan kaçma davranışlarına başvurması, küsme, suskun kalma, etkili dinlememe gibi durumlardır. Bunlar iletişimi azaltacağından ve zamanla yok edeceğinden, ilişki dinamiğine zarar verir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. İletişimin olmadığı bir ilişkide problem konu sonuçlanamaz, çözüm yolu bulunamaz ve baş etme stratejileri geliştirilemez.

PSİKOLOG ECE SOLMAZ

İletişim Bilgileri

Adres: Cumhuriyet mahallesi, kasım sokak, no4, kat2, daire4 Ortahisar/Trabzon

Asrın Psikoloji Danışmanlık Merkezi

Telefon: 0554 158 7561

Sosyal Medya: İnstagram: @psk.ecesolmaz