İstanbul’da Düzenlenen Trabzon’un Kurtuluşunun 97. Yıl Kutlamaları Ve Sivil Toplum Kuruluşları Tanıtım Günleri’nin Resmi Açılış Töreni Bugün Gerçekleştirildi. Törende Konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Geçmişte Vatan Ve Millet İçin Bedel Ödemekten Asla Geri Kalmayan Trabzonlu’ların Bugünde Gerektiğinde Vatan Ve Millet İçin İçin Bedel Ödemeye Devam Ettiğini Kaydetti.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Tarafından İstanbul’da Düzenlenen Trabzon’un Kurtuluşunun 97. Yıl Kutlamaları Ve Sivil Toplum Kuruluşları Tanıtım Günleri’nin Resmi Açılış Töreni Bugün Feshane’de Gerçekleştirildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, KKTC Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Hakan Dinçbilek, Trabzon Vali Yardımcısı Abdurrahman Koç, İstanbul Vali Yardımcıları Adnan Çakıroğlu, Osman Ataş, Mustafa Ayar, Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Demir, Siyasiler, Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri Ve Vatandaşların Yoğun Katılımıyla Gerçekleştirilen Tören, Eyüp Sultan Cami’inin Önünden Feshane’ye Gerçekleştirilen Yürüyüşle Başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının Konseri Eşliğinde Gerçekleştirilen Yürüyüşte Katılımcılar Coşku Dolu Anlar Yaşadı. Mehteran Takımı, Konserini Feshane’de De Sürdürdü.

6

Feshane’de, Mehteran Konserinin Ardından Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşının Okunmasıyla Startı Verilen Etkinliklerde, Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Subay Tarafından Okunan Kur’an-I Kerim Tilavetinin Ardından Tüm Şehitler İçin Dua Yapıldı.

DEMİR: GÜMRÜKÇÜOĞLU HER ZAMAN TRABZONLULARA DESTEL OLUYOR

Organizasyonda İlk Olarak Söz Alan Trabzon Dernekleri Federasyonu Mustafa Demir, Trabzon’un Fethi Ve Kurtuluşu Olmak Üzere İki Önemli Günü Olduğunu İfade Ederken, “İstanbul’da Bu Günlerimizi Kutlamadan Edemiyoruz. İstanbul’da Doğup Büyüyen Hemşehrilerimize Kültürümüzü Unutturmamak Adına Bu Kutlamalarımızı Sürdürüyoruz. Bu Etkinliklerimize Her Zaman Destek Olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na Şükranlarımızı Sunuyorum” Diye Konuştu.

Törende Söz Alan Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Trabzon’dan Sonra En Çok Trabzonlu’nun Bulunduğu İstanbul’da Böylesine Bir Etkinlikte Bulunmaktan Duyduğu Memnuniyeti İfade Ederken, “Trabzonlular Fetih 1453 Ruhunu, Fetih 1461 Ruhunu Taşıyorlar” Diye Konuştu.

Etkinliklere Katılan KKTC Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Hakan Dinçbilek Açılış Töreninde Yaptığı Konuşmada, “Karadeniz İnsanı Merttir, Çalışkandır, Dürüsttür. Diyeceksiniz Ki Nereden Biliyorsun. Biliyorum Çünkü 4 Yıldır Onlarla Yaşıyorum. Biz Hep Birlikteyiz, Birlikte Olmaya Devam Edeceğiz” İfadelerini Kullandı.

10

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün Valiler Toplantısı Nedeniyle Ankara’da Olduğu İçin Etkinliklere Katılmadığını İfade Eden Trabzon Vali Yardımcısı Abdurrahman Koç İse Konuşmasında Trabzon’un Türkiye İçin Önemine Dikkat Çekti.

BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANI: TRABZON’U KISKANIR HALE GELDİK

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı Da İlçe Belediye Başkanları Adına Yaptığı Konuşmada Trabzon’a Her Gelişinde Farklı Güzelliklerle Karşılaştığını Kaydetti. Çağrıcı, “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Gümrükçüoğlu Her Seferinde Farklı Güzellikleri Önümüze Koyuyor. Bir Giresunlu Olarak Kıskanıyorum, Keşke Trabzon’da Yapılabilenler Giresun’da Da Yapılabilse Diyorum” Şeklinde Konuştu.

14

GÜMRÜKÇÜOĞLU: HERKESE TRABZON HALKININ SELAMINI GETİRDİM

Törende Söz Alan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Konuşmasında Geçmişte Vatan Ve Millet İçin Bedel Ödemekten Asla Geri Kalmayan Trabzonlu’ların Bugünde Vatan İçin Can Vermeye Devam Ettiğini Kaydetti. Konuşmasına Trabzonlu’ların Selamını Katılımcılara İleterek Başlayan Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon’umuz, Burada Bütün Özellikleriyle, İstanbul’un Nezlinde Bütün Türkiye’yi, Bütün Vatandaşlarımızı Kucaklamaya Gelmiş Bulunmakta. Trabzon Halkının Selamını Getirdim, Herkese İletiyorum” Dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: TRABZONLU BEDEL ÖDEMEKTEN ASLA GERİ KALMAZ

Trabzon’un 18 Nisan 1916’da İşgal Edildiğini, 18 Aralık 1917’de Yapılan Erzincan Anlaşmasıyla Düşman Askerlerinin Çekilmek Zorunda Kaldığını Ve Harşit’in Batısındaki Kuvvetlerin 24 Şubat 1918’te Şehre Gelmesiyle Trabzon’un Düşman İşgalinden Tamamen Kurtarıldığını Kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon’da Aile Yoktur Ki Sarıkamış Dağlarında Şehit Vermiş Olmasın, Aile Yoktur Ki Muhacir Olmuş Olmasın. Trabzon’umuz Bu Vatanın Ve Milletin Taşı Toprağı Olmaktan, Bu Vatan Ve Millet İçin Can Vermekten Hiçbir Zaman Geri Kalmamıştır. Daha Yakın Zamanda Burada, İstanbul’da Tonyalı Kenan Kumaş Kardeşimiz Şehit Oldu. Bunun Hemen Ardından Maçkalı Halit Avcı Evladımız Suriye’de Bir Kaza Sonucu Da Olsa Şehit Oldu. Bu Aziz Millet İçin Toprağa Düşen Tüm Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum” İfadelerini Kullandı.

12

GÜMRÜKÇÜOĞLU: TRABZON’DA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR HEPİMİZİN ESERİ

Başkan Gümrükçüoğlu, Konuşması Sırasında Trabzon’da Yapılan Çalışmaları Slayt Eşliğinde Katılımcılara Aktardı. Katılımcıları Soluksuz Olarak İzlediği Slayt Gösterisinin Ardından Trabzon’un Çehresini Değiştirmeye Devam Ettiklerini Kaydeden Gümrükçüoğlu, “Bu Yapılan Çalışmalar Hepimizin Eseri. Trabzon’umuzu Hep Birlikte Geliştirmeye Ve Güzelleştirmeye Devam Ediyoruz. Trabzonlu Olan Olmayan Herkesi Bu Tabiat Harikası Şehire Gelmeye Ve Yerleşmeye, İş Adamlarımızı Da Trabzon’da İş Yeri Açmaya Davet Ediyorum” İfadelerini Kullandı.

İstanbul Feshane’de Düzenlenen Trabzon’un Kurtuluşunun 97. Yıl Kutlamaları Ve Sizil Toplum Kuruluşları Tanıtım Günleri, Protokol Konuşmalarının Ardından Olanca Hızıyla Devam Etti. 26 Şubat’ta Başlayan Etkinlikler 1 Mart Akşamına Kadar Devam Edecek.