Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Trabzon’da yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan DOKA Yönetim Kurulu Başkanı Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, 2013 yılı içerisinde 10 Milyon TL. bütçesi olan İmalat Sanayi Mali Destek Programı ve 8,5Milyon TL. bütçesi olan Kültür Turizmi Mali Destek Programı Mali Destek programları çağrısına çıkıldığını kaydederek, İmalat Sanayi Mali Destek Çağrısına 236 ve Kültür ve Turizm Altyapı Mali Destek Çağrısına 104 olmak üzere toplam 340 proje başvurusu yapıldığını söyledi. Vali Mayda, konuşmasını şöyle sürdürdü:

IMG_6271“Bağımsız değerlendiriciler tarafından incelenen projelerden başarılı bulunanlar bugün düzenlenen Yönetim Kurulu toplantısı ile değerlendirilecek ve destek almaya hak kazanan asil ve yedek proje listeleri belirlenecektir. Bu iki destek programı ile toplamda 18,5 milyon TL. Ajans eliyle bölgemiz illerine aktarılmış olacaktır.”

Vali Mayda, ayrıca Bölgenin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliliğini artırmak, bölge potansiyelini etkin olarak değerlendirmek ve bölgeye yatırım çekmek amacıyla birçok tanıtım ve işbirliği faaliyeti gerçekleştirildiğinin de altını çizdi.

IMG_8036Doğu Karadeniz Kalkına Ajansı’nın çok eski bir ajans olmamasına rağmen çok etkin bir şekilde çalıştığını ve önemli projeler yürüttüğünü kaydeden Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ise, DOKA’nın kaynakları son derece amacına uygun olarak kullandığını söyledi. Vali Kızılcık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz ay bölgemizi ziyaret eden Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Ajansımızın kaynakları ne kadar etkin, ne kadar amacına uygun olarak harcandığınI, amacına uygun olarak harcanan kaynaklar ile kültürel anlamda, alternatif turizm, restorasyon ve altyapı anlamında çok ciddi projelerin hayata geçirildiğini ifade ettiler. Kaynakların masa başında değil dealanda böyle kurumlar tarafından dağıtılmasının kalkınma ve gelişmeye fevkalade yararlı olduğunu söylediler. Bende yönetim kurulu üyesi olarak bu hazzı yaşadım.”

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin turizm açısından çok büyük gelişme yaşadığını da belirten Vali Kızılcık, DOKA kaynaklı projeler sayesinde turizm altyapısının geliştirildiğini ve çok önemli oranda turistin bölgeye çekilerek ciddi gelirler elde edildiğini ifade etti.

IMG_6277Bu yıl ilk defa Riyad’dan Trabzon’a direk uçak seferi düzenlendiğini ve bu gelişmenin bölge adına çok olumlu olduğunu dile getiren Vali Kızılcık, “Aynı firma Cidde ve Medine’den de sefer koymayı planlıyor. Bu anlamda uçak bulmakta zorlanıyorlar. İnşallah onu da aştıklarında artık Körfez ülkelerinden, Suudi Arabistan’ın önemli merkezlerinden bölgemize akın akın turistin kısa sürede gelmesine imkan sağlamış olacağız” dedi.

Bölge adına yurt dışında önemli tanıtımlar yaptıklarını da sözlerine ekleyen Vali Kızılcık, “Yine bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’dan 13 gazeteciyi Rize ve Trabzon’da ağırladık. Onlar buradaki gördüklerini fotoğrafladılar ve Cidde’de sergi açtılar. Bende katıldım ve Bölgemize inanılmaz ilgi olduğunu gördüm. Hatta 5 dakikalık belgeselin El Cezire Televizyonu’nda yayınlandığını gördüm. Ulusal gazetelerde çok geniş yer aldığını gördüm. Bu müthiş ilgi sonucunda 2. fuarın 9-10-11 Temmuz 2013’te Medine de gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Bunu DOKA’nın sağladığı kaynaklar ile gerçekleştirdik. Burada gerçekten emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

IMG_6280Toplantıya Gümüşhane Valisi DOKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yusuf Mayda, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Rize Valisi Nurullah Çakır, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Gümüşhane İl Genel Meclis Başkanı Sebahattin Çobanoğlu,Artvi İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Temiz, Rize İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Gültekin,Trabzon İl Genel Meclisi Başkanı Haydar Revi,Artvin TSO Başkanı Kurtul Özel,Gümüşhane TSO Başkanı İsmail Akçay, Rize TSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım katıldı.