Büyükşehir Belediye Meclisi, aralık ayı toplantıları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını yaptı.

BÖLGEDE ÖRNEĞİ YOK

Başkan Zorluoğlu toplantının başında Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bazı çalışmaların son durumlarıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Sabah saatlerinde Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi inşaat alanını ziyaret ettiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Kadın kooperatifi temsilcileri de incelememize katıldılar. Merkezimiz çok büyük oranda tamamlandı. Çok muhteşem bir kompleks, bir yaşam alanı oldu. Yüzde 99 oranında tamamlandı. Çevre düzenlemesinde bazı ufak tefek eksiklikler dışında bir sorun yok. Yaklaşık 150 milyon liraya mal oldu. Hayırsever iş insanı Mehmet Cengiz tarafından yapıldı. Tefrişatının da büyük bölümünü yine Cengiz İnşaat bize teslim etmeye başladı. Bölgede örneği olmayan bir merkez. Büyükşehirlerin bir bölümünde benzer yerler var ama burası birçok özelliğiyle benzer yerlerden ayrılıyor. Merkezimiz dört ana bölümden oluşuyor. Sosyal alan dediğimiz kadınlara özel yarı olimpik yüzme havuzu, fitnees salonu, spor salonu, sauna, kafeteryadan oluşan bir blok var. Diğer tarafta Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımızın oluşturacağı Kadın Danışma Merkezimiz var. Hemen yan tarafında 12 tane atölyeden oluşan üretim alanı var. Ağırlıklı olarak kadın kooperatiflerimizin üreteceği ve ürettiklerini Büyükşehir Belediyesi marifetiyle satabilecekleri bir yapıyı orada oluşturmak gayretindeyiz. Yine karşı blokta ise eğitim alanı olarak kullandığımız konferans ve sergi alanı var. Aynı zamanda merkeze gelirken bakacak kimsesi olmayan kadınların çocukları için de o süreyle sınırlı olarak kreş gibi bir alan oluşturduk. Şehrimize çok değer katacak Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezimiz geçici kabul aşamasındadır” dedi.

ÇALIŞMALAR HIZLI BİR ŞEKİLDE BAŞLIYOR

Pazarkapı Mahallesi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Pazarkapı’daki alanın batı kısmında gasilhane tamamlanmıştı. Avrasya Pazarı’nda epey mesafe katedildi. Hemen yanında Bilim Merkezi ve Planetaryum Projemiz devam ediyor. Bu alanın bir bütün olarak ele alındığı, doğu ve batı dolmuşları için peronların olduğu, caminin önünde denize doğru geniş ve büyük bir meydanın oluşması için ihalemizi yaptık. 141.8 milyon liraya ihale edildi. Yer teslimi 15 Kasım itibarıyla yapıldı. Ve bu çalışmalar hızlı bir şekilde başlıyor. Oradaki hafriyat alınacak. Yağmurlu bir hafta sonunda oranın da temel atmasını gerçekleştirdik. Hayırlı olsun” diye konuştu.

TONYA PAZARYERİ VE GENÇLİK MERKEZİ İHALE EDİLDİ

Tonya Pazaryeri ve Gençlik Merkezi’ni tasfiye hukuku çerçevesinde zorunlu olarak tasfiye etmek durumunda kaldıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Buranın da yeniden ihalesi yapıldı. 33.5 milyon liralık bir iştir. Geçtiğimiz hafta Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızla görüştük ve en azından yarısının Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanması hususunda mutabakata vardık. Burası da kapalı otopark, kütüphane, etkinlik odaları gibi hem bir taraftan gençlik merkezi olarak kullanılacak hem de

diğer taraftan pazaryeri ve otopark imkânı sağlanacak. Bu da 15 Kasım 2022 tarihiyle yer teslimini yaptığımız bir işimiz” şeklinde konuştu. 

62 BİN 643 ABONEYE YENİ HATTAN SU VERİLDİ

Ortahisar Büyük Altyapı Projesi kapsamında çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “8 bin 949 adet binanın canlı bağlantısı yapıldı ve 62 bin 643 aboneye yeni hattan su verilmeye başlandı. Bu ciddi bir rakamdır. Her abonenin 3-4 kişiden müteşekkil olduğunu düşündüğümüzde, Ortahisar’ın üçte ikisine yeni hattan su vermiş gibi duruyoruz. Bu da kayıp kaçak oranlarında çok ciddi azalmalar meydana gelmesine sebep oluyor” ifadelerini kullandı. 

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINDA GÜZEL NETİCELER ALDIK

Üstyapı, yol, kaldırım çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Ortahisar Belediyemizle birlikte yaz boyunca çok yoğun çalıştık. Ortahisar Belediyemize de çok teşekkür ediyorum. Güzel bir iş birliği modelidir. Biz bitüm veriyoruz, Ortahisar onu asfalt haline getiriyor ve kendi bölgesindeki sokaklarına seriyor. Biz bölgemizdeki caddelerimizde doğrudan o işi yapıyoruz. Birlikten güç doğdu. Bu sene yol senesi dedik, Ortahisar’ın her bölgesine iki güçlü belediye olarak girdik ve çok güzel neticeler aldık. Şu anda Trabzon merkezde altyapıdan kaynaklı yol sorunu yaşanmıyor” dedi.

PROGRAMIMIZI BÜYÜK ORANDA TAMAMLADIK

İlçelerde de üstyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelerde de çok önemli asfalt ve beton çalışmaları yapıyoruz. Programımızı büyük oranda tamamlamak üzereyiz. Havalar böyle giderse 15 günde neredeyse 2022 programımızı kırsal alanda da  büyük oranda tamamlamış olacağız. Sadece son 1 ay içerisinde 18 ilçemizde toplam 27 kilometrelik beton yol yaptık” şeklinde konuştu. 

GÜNDEM MADDELERİ KABUL EDİLDİ

Başkan Zorluoğlu’nun meclis üyelerini bilgilendirmesinin ardından gündem maddelerinin müzakeresine geçildi. Başkan Zorluoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 4 maddenin kabul edilmesinin ardından oturum başkanlığını Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman’a devretti. Toplantı, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan gelen 6 maddenin müzakere edilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Köksal Ustaoğlu