Darıca Su Ürünleri Kooperatifi tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na 2013 yılı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan 'Yöresel Karadeniz Mimarisi ile Balıkçı Barınakları' projesinin tanıtım toplantısı Darıca beldesindeki bir restoranda yapıldı.

Tanıtım Toplantısına başta Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen olmak üzere, Söğütlü Belediye Başkanı Metin Gedikli, Darıca Belde Belediye Başkanı Muhammet Altınel, Akçakale Belde Belediye Başkanı Emre Akgün, Darıca Su Ürünleri Koop. Başkanı İlyas Kolaylı ve çok sayıda kooperatif üyesi katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan S.S.Darıca Su Ürünleri Koop. Başkanı İlyas Kolaylı, yapılacak olan balıkçı barınağını komşu köy Salacık Köyü ile birlikte kullanacaklarını belirterek, “Salacık Su Ürünleri Kooperatifi ve Darıca Su Ürünleri Kooperatifi olarak birlikte bu barınağı kullanacağız. Yaklaşık elli ortak onların var elli ortak bizim var. Burada amacımız iki köy olarak bir araya gelebilmek ve birlikte çalışabilmek. Bu barınakta hiçbir ayrımcılık yapmadan ortak noktada hareket edeceğiz. Beldemiz sahil şeridinde olup sahil yolu geçişi ile sahil alanlarını kaybetmiş bir yerleşim yeridir. Bu nedenle sahile kıyısı olan eski yöresel mimarideki evler modern mimariye yenik düşmüş ve kaybolmaya yüz tutmuştur. Yapılacak olan bu projeyle birlikte oluşturulacak merkez bölgemizin hem yöresel mimarisine, hem de balıkçı üyelerimize katkı sağlayacaktır. Oluşturulacak merkez sayesinde dünyada eşi olmayan yöresel mimaride bir balıkçı barınağına sahip olacağız” dedi.

Henüz proje aşamasında olan “Yöresel Karadeniz Mimarisi ile Balıkçı Barınakları”nın projelendirilmesi ve maliyetlendirilmesi tamamlandı. En kısa sürede tamamlanması planlanan projede bundan sonraki süreçte uygulanması ve yasal süreci yapılacak. Proje tamamlandığında içinde buz makineleri, dinlenme salonlarının da olacağı sosyal tesis yanında küçük bir balıkçı müzesinin de düşünüldüğü 110 barınak, Trabzon Büyükşehir girişinde şehrin tanıtımının yanı sıra, turizmi denizlerimize taşıyarak balıkçıların kıyı yaşamı ve geleneksel kültür anlamında önemli bir vitrini olacak.