Trabzonlu Firmalar Dışa Açılıyor

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği dış ticaret eğitim ve danışmanlık hizmeti ile hiç ihracat yapmayan üyeleri dışa açmaya başladı. Firma temsilcileri uzun, sıkı ve uygulamalı bir eğitim ve danışmanlık sürecinden geçtikten sonra yurt dışı ziyaret programlarına katılmaya başladı.

Verilen eğitime katılan firmaların temsilcileri sertifikalarını alırken, sertifika töreninde konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, başarılı olan şirket temsilcilerine çeşitli konularda bilgilendirmelerde bulundu. Eğitim ve danışmanlık hizmeti sonucunda sertifika almanın yeterli görülmemesi gerektiğini ifade eden Hacısalihoğlu, firmaların dış ticarete adım atmaları ve dışa açılma konusunda yapabileceklerini ortaya koyması gerektiğini bunun heyecanını duymaları gerektiğini kaydetti. Günümüzde dışa açılan ülkelerin başarılı olduğunu belirten Hacısalihoğlu Avrupa’dan örnek vererek 8 milyon nüfuslu Avusturya’nın 165 milyon dolarlık dış ticaret yaptığını anımsattı. Hacısalihoğlu, “Dışa açılımın bir ülkeye ne ölçüde katkı sağlayabildiğini özetleyen en iyi örneklerden biri budur” dedi.

Hacısalihoğlu, oda olarak amaçlarının hiç ihracat yapamayan firmaların önünü açmak ve onlara destek olmak olduğunu kaydetti. Bütün firmalardan kendilerine bir hedef koymalarını isteyen Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:

“Sizlerde kendinize bir hedef koyun ve rakam ne olursa olsun bunu gerçekleştirmeye çalışın, aşamadığınız bir zorlukla karşılaştığınız yerde tekrar bize gelin elimizden geldiğince bizler de sizlere yardımcı olalım. Rakamlara baktığımızda dışa açılım konusunda çok şey yapmamız gerekiyor, bu rakamları yükseltecek olan sizlersiniz. Yeterki, sizler hedefleriniz doğrultusunda heyecanınızı kaybetmeden gayretinize devam edin. Bir yıl sonra burada yine birlikte bir toplantı gerçekleştirelim ve yapılan işlerin sonuçlarına hep birlikte bir göz atalım.”

Dışa açılma konusunda, gidilebilecek ülkeleri tanımak ve ona göre hareket etmenin artık çok kolay olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu, “Artık bir bilgisayar bağlantısıyla tüm bilgilere ulaşabiliyoruz. Ülkenin dili konusundaki probleminiz de bugün çeviri işlerini yapan birçok firma tarafından karşılanıyor. Yabancı dil konusundaki probleminizi ve olumsuz görüşünüzü unutun, kendinize güvenin ve konuşmalarınızı anlık çevirebilecek çevirmenler kullanarak bile gerçekleştirebileceğinizden ve bu şekilde iyi işler başarabileceğinizden emin olun” şeklinde konuştu.