Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek, sürekli gelişim yolculuklarında yanlarında olmak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kurulan ve eğitim programları ile bugüne dek 275.000’den fazla öğretmene/eğitim yöneticisine, 10 milyondan fazla öğrenciye ve ailelerine ulaşan ÖRAV, 8. ÖRAV Eğitim Şenliğini 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdi.

26 Kasım’da çevrim içi olarak tüm Türkiye’den izlenen canlı yayının ardından program, 27 Kasım’da Trabzon’da yüz yüze etkinliklerle devam etti.

27 Kasım’da Trabzon Üniversitesi Mahmut Güloğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Eğitim Şenliği ÖRAV Uzman Eğitimcisi Gonca Ertekin’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Trabzon Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hikmet Yazıcı açılış konuşmasını gerçekleştirdi, “Eğitimde Sevgi ve Koşulsuz Kabul”ün önemine değindi. Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Zühal Dinç Altun "Buzları Kıralım" başlıklı ritim etkinliğini gerçekleştirdi. 

Şenlik, "Öğretmenle Olur!" paneliyle devam etti, ‘Eğitim Şenliğimizden Aklımızdan Kalanlar’’ çalışması ve kapanış etkinlikleri ile son buldu. 

Öğretmenlere yönelik 7 eğitici atölye gerçekleştirildi

Farklılaştırılmış Öğretim Atölyesi’nde bireysel özellikler dikkate alınarak farklı öğrenme istasyonlarından oluşan bir çalışma gerçekleştirildi. Öğretim etkinliklerini ritmik zekayla zenginleştirmek isteyen öğretmenler ise Müzik Atölyesi’ne katıldı. Yaratıcı Beyin Yaratıcı Çocuk oturumunda öğretmenler, bu beceriyi geliştirecek oyunları ve uygulamaları deneyimledi. Zamanı Öğüten Taşlar arazi araştırma ve inceleme gezisinde katılımcılar suyun ayak izlerini takip ederek su okuryazarlıklarını artırdı, ayrıca tarihi bir su değirmenini yakından inceleme fırsatı buldu. Etkili Sınıf Ortamları, Oyunlaştırılmış Öğrenme Etkinliği (Oryantiring) ve Abstract Sanat Atölyesi (Resim Atölyesi) atölyelerinde eğitimcilere öğrenme sürecinde verimliliklerini artıracak, yeteneklerini geliştirecek ve sınıf ortamında kullanabilecekleri kazanımlar sunuldu.

 

ÖRAV Eğitim Şenliği’nin ilk günü olan 26 Kasım tarihinde tüm Türkiye’deki öğretmen ve eğitimcilere canlı yayınlanan programı linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=OCccUIAnGkY&t=1442s

Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) öğretmenlerin, geleceğe yön veren kuşakların çağdaş ve sağlıklı bir dünya yaratabilmeleri için yetiştirilmesinde liderlik etmelerine katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kuruldu. Vakıf, aynı zamanda eğitimin en önemli odak noktalarından olan öğretmenliğin; özel bilgi, beceri ve tutum gerektiren bir meslek olarak toplum algısında hak ettiği değere ulaşmasına destek oluyor. 21. yüzyılın gerektirdiği zihinsel, sosyal, duygusal ve dijital becerilere sahip bireylerin yetiştirilmesinde sorumluluk üstlenen öğretmenlerin sürekli gelişimleri için eğitimler tasarlayan ve yaygınlaştıran, atölyeler ve seminerler düzenleyen ÖRAV, bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 275.000 öğretmene ulaştı. ÖRAV’ın devam eden projelerinin yanı sıra, tamamlayıcı bir sürekli eğitim ve bilgi paylaşım platformu olarak kurulan ve bugün tüm eğitimlerin gerçekleştirildiği ‘’eKampüs Uzaktan Eğitim Platformu’’ da düzenli olarak yenilenerek, kullanım kapsamı zenginleştiriliyor. Platformun tüm Türkiye’den 60 binden fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu