Kültürpark Erol Günaydın Sanat Merkezi'nde gerçekleşen gece, Yeşilçam'ın unutulmaz şarkılarıyla renklendi.

Akçaabat Belediye Başkan Vekili Davut Gerigelmez ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Usta gibi önemli isimlerin de katıldığı gecede, sahnede Şef Sema Gören yönetiminde birbirinden değerli eserler seslendirildi. “Selvi boylum al yazmalım”, “Dilimi bağlasalar”, “Kalbe dolan ilk bakış” gibi Yeşilçam klasiklerinin yanı sıra solo ve koro performanslarıyla izleyicileri büyüleyen şarkılar arasında “Aşkın kanunu”, “Sevemedim Karagözlüm” ve “Benim gözüm sende” gibi eserler de yer aldı.

Okul Müdürü Veysel Topal, gecenin açılışında yaptığı konuşmada;

İnsanlık tarihi kadar eski bir sanat dalı olan, bir şekilde her insana, her topluma dokunan bir kültür varlığıdır müzik.

Kaynağı ne kadar bireysel ve yöresel ise; dili de bir o kadar evrenseldir.  Millet olarak gönül dünyamızın tellerini titreten, aşklarımızı, sevinç ve kederlerimizi notalara, makamlara, ezgilere dökerek müzik ile ölümsüzleştirdik. Halkımızın yüce hasletlerinin şifrelerini, notalar aracılığıyla geçmişten bugüne ve yarına bağlayan, Dede Efendi’nin tabiriyle “derin bir derya”dır müzik. Tarih, bize göstermiştir ki, milletler zenginleşip, fakirleşebilirler. Güçlü orduları ve zengin kaynakları zamanla zayıflayıp, tükenebilir.

Ancak, büyük inkişaf dönemlerinde üretilen kültür ve sanat değerleri, her zaman coğrafyaları, çağları aşarak, kalıcı olarak milletlerin medeniyet envanterine kaydedilirler.

Sözlerime son verirken, bu akşamki programımız özelinde ve okulumuz genelinde bizlerden desteklerini esirgemeyen hayırseverlerimize teşekkür eder, Divan Şairimiz Baki’nin  “Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş“ gazelinden hareketle; Okul  Koromuzun da “bu kubbede daha nice hoş sadalar” bırakmasını temenni ediyor; hepinizi muhabbetle selamlarım.

Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konser, salondakilerden büyük beğeni topladı. Yeşilçam'ın nostaljik melodileriyle dolu gece boyunca izleyiciler, geçmişe yolculuk edercesine şarkılara eşlik ederek coşku dolu anlar yaşadı.

Gecenin finalinde ise Belediye Başkan Vekili Davut Gerigelmez, koro şefine çiçek takdim ederek emeği geçen herkese teşekkür etti. Konser, unutulmaz performanslar ve duygusal anlarla dolu bir şekilde sona erdi.

AKÇAABAT’TA TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU KULAKLARIN PASINI SİLDİ AKÇAABAT’TA TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU KULAKLARIN PASINI SİLDİ

HABER: NESRİN BAYRAM

Editör: Köksal Ustaoğlu