Programda öğrenciler ve konferansa dinleyici olarak katılanlar KADES uygulamasını telefonlarına indirdi.

 

HERKES KULLANABİLİR

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Taşdemir’in evsahipliğinde gerçekleştirilen konferansta Akçaabat Emniyet Müdürlüğü’nden Komiser Neslihan Tut Kırman, Polis Memuru Ebru Çuvalcıoğlu ve Polis Memuru Elife Ergüden kriminal sunumlar yaptı. Sistem hakkında bilgi veren polis, “KADES hakkında yanlış bilinen çok şey var. Programı sadece evli olanlar kullanır diye bir kaide yok. Sokakta da şiddete, tacize uğrayabilirsiniz. Programı indirerek güvenliğinizi artırın. Bize sadece kadınlar değil, erkekler de başvuruyor. Şiddet her yerde başınıza gelebilir. Bilgili ve tedbirli olmak sizi korur” vurgusunu yaptı.

TEDBİR SİZLERİ KORUR

Şiddet türlerinin fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet olarak dörde ayrıldığını belirten Komiser Neslihan Tut Kırman, “Şiddeti önleme mevzuatı, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile düzenleniyor. Her zaman hayatınızda biri varsa şiddet mağduru olabileceğinizi sanmayın; tanımadığınız biri kapınızın önüne gelerek rahatsız eder, telefonla rahatsız eder, bulunduğunuz yere gelerek rahatsız eder, bunlar ısrarlı takip eylemine vücut verir. Bir şiddet olayı ile karşılaştığımızda ne yapacağınızı bilmene ihtiyacınız var” uyarısında bulundu.

CİNSİYETÇİLİK İÇERMEZ

“Dünyada üç kadından biri şiddete uğruyor” diyen Kırman, “KADES, evli olmasanız da sokakta yürürken bile size lazım olabilecek bir uygulamadır. Şiddete, takibe ya da tacize uğradığınızda telefonla konuşamayacak durumda olabilirsiniz, programı indirerek kullanmak çok daha pratik olabilir. Kadına yönelik şiddet en yaygın şiddet örüntüsüdür” dedi. Polis Memuru Ebru Çuvalcıoğlu “Bize müracaat eden erkekler de oluyor. Kanun, cinsiyetçi bir ayrım içermiyor” derken, Polis Memuru Elife Ergüden ise “KADES uygulamasını indirmekten çekinmeyin, korkmayın; uygulamayı indirin ve öğrenin. Size yararı olacaktır” uyarısını yaptı.

DEKAN’DAN TEŞEKKÜR

Sunumunu İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 3. Sınıf öğrencisi Çağla Nur Erarslan’ın üstlendiği programda bir teşekkür konuşması yapan İletişim Fakültesi Dekanı Taşdemir, “Devlet kurumlarıyla işbirliği içinde paneller düzenliyoruz. Öğrencilerimizin bu konulara ilgi göstermelerini istiyoruz. Uyarıları dikkate alsınlar. Buraya kadar gelip değerli bilgiler veren değerli arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kültür merkezindeki programa katılanlar daha sonra Emniyet mensuplarının yönlendirmesi ile KADES uygulamasını telefonlarına indirdi ve kullanımı hakkında bilgi edindi.

Korfez Logo Page 0001

Editör: Köksal Ustaoğlu