Arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği 2. depremin merkez üssü Elbistan’da dün itibarıyla başlayan enkaz kaldırma çalışmaları büyük bir titizlikle devam ediyor. Trabzon ve Samsun Büyükşehir Belediyelerinin ilçede ortaklaşa yürüttüğü enkaz kaldırma çalışmalarını Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da bizzat takip ediyor. Başkan Zorluoğlu, depremin 9. gününde Elbistan’da yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

SİSTEMLER KURULDU

Elbistan’da 3 aşamalı çalışma programı belirlediklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Depremin ilk anlarında önceliğimiz arama kurtarma faaliyetleri ile evlerine artık giremeyecek duruma gelen vatandaşlarımızın yeme içmeleri ve geçici konaklama yerlerinin ayarlanmasıydı. Bunlar zaten büyük oranda tamamlandı, sistemler kuruldu.

ELBİSTAN’DAN START VERDİK

“Şimdi enkazlarla ilgili çalışmalara başladık. Dün itibarıyla Elbistan’dan startı verdik. Burada 3 aşamalı bir durum var. Öncelikle TOKİ Başkanlığı koordinasyonunda tamamen enkaz haline gelmiş yapıların enkazını kaldırıyoruz. Bunları dışarıda bir hafriyat alanına güvenliği sağlamış bir şekilde taşıyoruz. Bu şekilde 340 tane enkazın Elbistan’da olduğunu belirledik. Bu çalışmalar dün itibarıyla başladı. Bunlardan tabii önce Savcılık gerekli karot çalışmalarını bilirkişilerle yapıyor. Biz daha sonra onları takip ediyoruz.”

TEHLİKE ARZ EDEN BİNALARI YIKACAĞIZ

“İkinci etapta Çevre Şehircilik Bakanlığımızın hasar tespit ekipleri şu anda şehrin her tarafında çalışıyorlar. Bazı ağır hasarlı yapılar,  tehlike arz ediyorlar. Yani hemen indirilmeleri gerekiyor. Bir taraftan da onların çalışması başladı. Şimdi bunlarla birlikte acil yıkılması, çökertilmesi gereken binaları da çökertmeye başlayacağız. Onlar da enkaz olarak duracaklar.”

ŞEHRİN NORMALLEŞMESİ ADINA ADIMLARIMIZI ATIYORUZ

“Üçüncü aşamada ise; hasar tespit çalışmaları çerçevesinde ağır hasarlı binaların yıkılması ve enkazlarının kaldırılması söz konusu. Dolayısıyla planlı bir şekilde; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ Başkanlığı, buradaki kriz merkezi, Valilerimiz, Trabzon ve Samsun Büyükşehir Belediyeleri olarak inşallah bu süreci en iyi bir şekilde koordine edip, bir an önce bu enkazların şehrin dışına çıkarılması ve şehrin normalleşmesi adına adımlarımızı atıyoruz.”

Editör: Köksal Ustaoğlu