Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Bülent Şen, 700 bini aşkın İstanbullu firmayı temsil eden İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 2022-2026 arasında görev yapacak olan 21.’inci dönem İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İTO 63 nolu Enerji Komitesi'nden Meclis Üyesi olarak seçildi.

“ENERJİ’DE “MUASIR” SEVİYEYE ULAŞARAK 5 YILDA İLERLEMEYİ SAĞLAYACAĞIZ”

30 yıllık tecrübesi ile enerji sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak enerji köşe yazılarında da detaylı analizleri ve öngörüleri ile sektöre yön veren Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Bülent Şen şimdi Türkiye'nin enerji merkezi olma yolundaki “muasır” yolculuğunda İTO Enerji Komitesi Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odası'nın değerli Başkanı Şekib Avdagiç ve değerli üyeleri ile birlikte omuz omuza çalışmak için göreve başlayan Bülent Şen, İTO’nun gelecek 4 yılına yön verecek yönetim kurulunda ve Enerji Komitesi’nde yer almaktan onur duyduğunu kaydederek Mimar ve Mühendisler Grubu olarak İTO’nun tüm komitelerinde de desteklerini sağladıklarını belirtti. Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Bülent Şen, “Türkiye'nin enerji'de yapacağı atılım ve hamleler ile enerjide de "muasır" seviyeye ulaşması için "Yeni 5 yıllık Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı" doğrultusunda hep birlikte çalışacağız” dedi.

"ENERJİ SEKTÖRÜNDE İLERİ TEKNOLOJİ VE AR-GE YATIRIMLARI ARTIYOR"

Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Bülent Şen, "İTO Enerji Komitesi Yönetim Kurulu üyesi olarak İTO'nun değerli üyeleri ile birlikte enerjinin tüm alanlarında birlikte ilerleyeceğiz. Öncelikli konularımızın başında enerji üretiminde yenilenebilir enerjinin payının artması var. Enerji sanayiinde Türk sanayicimiz artık ihracatta tüm kıtalarda söz sahibi. Türkiye, enerji alanında kapasitelerini artırdı. Türkiye’nin enerji merkezi olması için enerji lojistiği konusunda tüm yetkinliğimizi sergileyerek ileri teknoloji tesislerimizi kuracağız. Ülkemiz dünyanın enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırma hedeflerine en iyi eşlik eden ülkelerden biri. Enerji’nin cari açığımıza etkisini azaltmak amacıyla sanayiciler, sivil toplum kuruluşları ve kamu-özel tüm erk’ler birlikte el ele çalışacağız. Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Bülent Şen olarak Yönetim Kurulu üyesi olduğum İTO Enerji Komitesi yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere tüm paydaşlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarında ve enerji verimliliğinde artış sağlanması hedefiyle yurtiçi ve yurtdışı her alanda enerji sektörünün etkinliğinin artması için projelerimizi sunduk ve bu projeleri hep birlikte hayata geçireceğiz. Enerji sektöründe ileri teknoloji ve AR-GE yatırımları artıyor. Enerji sektörü bu yatırımlar ile birlikte en inovatif sektörlerinin başında gelecek” dedi.

“ENERJİ YÜZYILI” HER ALANDA TAM İŞBİRLİĞİ İLE BAŞLIYOR”

“Enerjide yapacağımız atılım için AR-GE ve teknoloji yatırımlarının artması önemli. Mimar ve Mühendisler Grubu'nun AR-GE ve teknoloji yatırımına verdiği önemi İTO Enerji Komitesi çalışmalarına da taşıyacağız” diyen Bülent Şen, “Enerji sektöründe "bor" örneğimiz var. Ülkemizin en değerli madenlerinden olan "bor" madenimizin en inovatif ve en katma değerli ürünlere dönüştürülmesi bir başarı hikayesidir. “Bor”un enerjiye dönüştürüldüğü gibi bu başarı hikayesini ve bu başarılı süreci tüm madenlerimizde de gerçekleştireceğiz. Güneş ve rüzgar da ülkemizin avantajlı konumu ile birlikte de en verimli ve en önemli enerji kaynaklarımızın başında geliyor. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde Türkiye artık dünya sıralamasında üst sıralarda. Yenilenebilir enerji sanayimiz ile fotovoltaik modülde yıllık üretim gücünde Avrupa lideri olan sanayicilerimiz var. 2030'da Türkiye'nin cari işlemler dengesinde 21 milyar dolara yakın bir iyileşme elde edilebilecek. Bu hedefe enerjinin tüm alanlarına yayacağımız bir seferberlik ile ulaşacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızın ve madenlerimizin ekonomimize en yüksek katkı ile katılması için “Enerji Yüzyılı” başlıyor” diye konuştu.

Editör: Köksal Ustaoğlu