Göz alıcı güzellikte olan tarihi Ortamahalle’yi ve Ortamahalle’de bulunan Timurciler Konağı ile Ortamahalle Müzesi’ni gezen turistler, geçmişle bugün arasındaki kültür beşiği olan Ortamahalle’ye hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Katarlı influencerlar ve youtuberler; Ortamahalle Müzesi’nde Akçaabat’ın kültürüne, tarihine ve sanat eserlerine tanıklık ederken, tarihi konaklardan biri olan Timurciler Konağın’da ise şehrin muhteşem manzarasına, yöresel lezzetlere ve konağın mimarisine şahit oldular. Katarlı turist kafilesi Akçaabat Ortamahalle’de tanık oldukları her bir detayı kendilerine ait platformlarda da yayınlayarak takipçilerine hem tanıtım yaptılar hem de onların da Ortamahlle’yi gelip görmeleri için merak uyandırdılar.

“AKÇAABAT, DAHA FAZLA TURİSTİN İLGİSİNİ ÜZERİNE ÇEKECEKTİR.”

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizesinde, Akçaabat Ortamahalle’ye Katardan gelen ünlü İnfluencerlerin ve youtuberlerin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim,  hem Akçaabat’ın hem de tarihi mahallenin turistik ve kültürel potansiyelini uluslararası alanda tanıtmak için önemli adımlardan biri olarak değerlendirdi. Başkan Ekim, başta Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olmak üzere Akçaabat’ı Katar’a ve takipçilerine tanıtan influencerlere ve youtuberlere de teşekkür ederek “Dillere destan, medeniyetlere ev sahibi, kültür beşiği Akçaabat’ımız, zamanın yavaş aktığı, tüm detaylara, tarihe ve sanata en yakından tanıklık edilebilecek nadir şehirlerden bir tanesidir.

Şehrimizin sahip olduğu bu değeri korumak ve gelecek nesillere aktarmak elimizden geleni yaparken aynı zamanda da kadim şehrimizin değerine tüm dünya tanıklık etsin istiyoruz. Yurt dışından gelen grubun ziyareti, ilçemizin turistik ve kültürel potansiyelini dünya çapında daha geniş bir kitleye tanıtmak adına önemli adımlardan biridir. Akçaabat’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfeden influencerlar ve youtuberler deneyimlerini kendilerine ait platformlarda ve sosyal medyada paylaşarak daha fazla turistin ilgisini ilçemiz üzerine çekecektir.” Dedi.

Katardan şehrimize gelen kafile; Akçaabat’ımızı, tarihi Ortamahalle’mizi gezip keşfettiler; buradaki kültürü, tarihi ve sanatsal dokuyu, yöresel lezzetleri, doğal güzellikleri beğendiler. Ünlü influencerlerden ve youtuberlerden oluşan turist kafilesi, ülkelerine döndüklerinde de turizm firmalarının düzenledikleri gezi turlarının programları arasına Akçaabat’ı da almaları için ricacı olacaklarını belirttiler.

Editör: Köksal Ustaoğlu