Tüm Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaraları sarılmaya devam ederken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, deprem gönüllülerini unutmadı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili adayı Mustafa Şen, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu’nun da katıldığı toplantıya yoğun ilgi gösterildi. Bölge Koordinatörü olarak görevlendirildiği Kardeş şehir Kahramanmaraş ile 2. depremin merkez üssü Elbistan’ın günlük yaşam koşullarını sağlamak için Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tüm imkânlarını seferber eden ve yaptığı çalışmalarla her kesim tarafından takdirle karşılanan Başkan Zorluoğlu, gece gündüz demeden gösterdikleri gayret nedeniyle gönüllü sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve vatandaşlara bir kez daha teşekkür etti.


 
BU KADAR ETKİLİ ÇOK AZ DEVLET ORGANİZASYONU VARDIR
Toplantıda yaptığı konuşmada, depremlerde hayatını kaybedenleri anarak sözlerine başlayan  Başkan Zorluoğlu, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Dünya üzerinde bu kadar büyük ölçekte ve aynı anda 11 şehirde yıkıcı etki yaratan bir deprem yaşanmadı. Bu ölçekteki bir depreme bu kadar çabuk ve etkili müdahale edebilecek çok az devlet organizasyonu vardır. Ben de 1. günden itibaren Kahramanmaraş ve Elbistan bölgesinde koordinatör olarak görev yaptım. Devlet olarak çok güçlü bir şekilde, hiç vakit kaybetmeden çok etkili ve vatandaşımızın yaralarını süratle saracak şekilde organizasyon gerçekleştirdik” dedi.


 
BELEDİYELER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÖNE ÇIKTI
Son depremlerin ardından yaraların sarılmasında iki kurumun öne çıktığını gözlemlediğini de aktaran Başkan Zorluoğlu, “Bunlardan biri sivil toplum kuruluşları ve diğeri de yerel yönetimler, yani belediyeler. İlk andan itibaren Türkiye’nin her yerinden ve Trabzon’dan sivil toplum kuruluşu mensuplarının, bir insanın daha hayatını kolaylaştırmak için ortaya koydukları mücadelenin yakın şahidiyim. Sadece deprem bölgesinde değil, deprem olmayan şehirlerdeki yardımların toplanması, gönderilmesi, dağıtılması gibi hususlarda da sivil toplum kuruluşları işimizi çok kolaylaştırdı. Trabzon özelinde de şehrimiz yardım anlamında o bölgeye adeta yağmur oldu yağdı, sel oldu aktı. Ben Maraş’la Elbistan arasında gidip gelirken peş peşe dizilen tırların büyük çoğunluğunu 61 plakalı olduğunu görmenin memnuniyetini yaşadım. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.  
 
GÖREVLİ DEĞİL GÖNÜLLÜ GİTTİK
“Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlığımız bizleri görevlendirdi ama biz esasında oraya tıpkı sizler gibi gönüllü gittik” diyen Başkan Zorluoğlu, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerimiz olarak deprem bölgesine görevli değil, gönüllü gittik. 1 aydan fazla süre bizatihi ben kaldım. Ekibim çok daha fazla kaldı. Büyükşehir’den toplam 560 personelimiz bölgede görev yaptı. Arama kurtarma faaliyetlerinden şehirden gitmek  isteyenlerin tahliyesine, temizlik probleminin çözümünden hasar tespitlerinin yapılmasına, enkazın kaldırılmasından ağır hasarlı yapıların yıkılmasına, çadır kentlerin kurulmasından konteyner alanlarının belirlenmesi, altyapılarının yapılması ve konteryner kent oluşturulmasına kadar Büyükşehir Belediyesi olarak özveriyle çalıştık. Bütün arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Çalıştık, kardeş şehrimiz Maraş’ta ve Elbistan’da sizleri temsilen iyi görev yaptığımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Depremin yaralarının sarılma sürecinin devam ettiğini de vurgulayan Başkan Zorluoğlu,
“Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde kıymetli Bakanlarımızın çok ciddi gayretleriyle 3 ayı aşkın sürede dünya üzerinde örneği çok az görülecek bir gayretle deprem bölgesi büyük oranda toparlandı. Önümüzdeki yıl kalıcı konutların da yapılmasıyla eski halinden daha da iyi bir şekilde vatandaşlarımız huzurla yaşamaya devam edecekler. Depremde gösterdiği büyük irade nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere; desteklerini esirgemeyen Bakanlarımız, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ile dayanışma gerektiğinde bir dakika duraksamadan her türlü imkânını seferber eden necip Türk halkına yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  
 
KARAİSMAİLOĞLU: ESKİDEN NEREDE BU DEVLET DİYE BAĞIRILIYORDU
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise 110 kişilik arama kurtarma ekibiyle deprem sabahı saat 9.00’da Adıyaman'a indiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı; “Şehre indiğimizde acı bir tablo vardı. Arama kurtarma uzmanı arkadaşlarımız araziye yayıldılar biz de koordine olmak için AFAD merkezine gittik. Ulaştırma Bakanlığı olarak avantajımız bolca şantiyemiz, işçimiz ve aracımızın olmasıydı. Biz gitmeden araçlarımız bölgeye gelmişlerdi ama müdahale edemiyorlardı. İlave cihazlar aletler gerekiyordu. 13.00'da olan depreme binanın içerisinde yakalandık. Depremin ilk günü oldukça zorlu geçti. İkinci gün ise yoğun bir şekilde arama kurtarma uzmanı, malzeme, alet edevat adeta bölgeye yağmaya başladı. Çok kaybımız var ancak bir o kadar da canımızı kurtardık. Eskiden de depremler oluyordu. Nerede bu devlet diye bağırılıyordu. Ama şimdi devlet anında vatandaşının yanında oluyor. Bir tek kayıplarımızı geri getiremeyiz. Onun dışında her şeyi eskisi gibi yerine koyabiliriz” dedi.


 
KARAİSMAİLOĞLU: ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR
“Cumhurbaşkanımızın bölgeyi koordine etmesi çok önemliydi. Her geldiğinde motivasyonumuz bir kat daha arttı. İnşallah 1 yıl içerisinde kalıcı konutların ciddi bir kesimini tamamladıktan sonra görevlerimiz, çalışmalarımız devam edecek. Kurulan prefabrik çarşılarda şehirlerin hareketliliğini sağladık. Pazar günü seçimi sonuçlandırdıktan sonra inşallah ilk iş olarak Adıyaman'a gideceğiz. Şehirlerimizin büyümesi için planlar yapıyoruz. Bu topyekûn bir mücadele. Polis, asker, karayolları, demiryolları vatandaşımız rahatlasın diye yoğun mücadele verdiler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimse kontrolsüz ve kendi başına bırakılmadı. Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu bizim insanlık görevimiz. Buradaki hayat eskisinden daha iyi olana kadar çalışmalarımız devam edecektir. İnşallah vatandaşımızın bu güveni daima devam edecektir. Pazar günü alacağımız güçlü sonuçla birlikte deprem bölgesine giderek vatandaşlarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz."

Editör: Köksal Ustaoğlu