Trabzon Belediye Meclisi 2014 Yılı Mart Ayı İlk Meclis Toplantısını Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Başkanlığında Gerçekleştirdi.

Mart Ayı Toplantıları Mevcut Meclisin Son Toplantıları Olurken, Başkan Gümrükçüoğlu Meclisin Açılışında Yaptıkları Çalışmalar Hakkında Bilgi Sunumunda Bulundu. Başkan Gümrükçüoğlu, Çömlekçi’de Yıkımların Başladığına Dikkat Çekerek, “Bilindiği Gibi TOKİ İle Birlikte Yürüttüğümüz En Önemli Projelerden Biri Olan Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Fizibilite Çalışmaları Tamamlandı. Halihazır Haritalar Çıkarıldı. İmar Planı Yapıldı. Gayrimenkul Değerleme Çalışmaları Bitirildi. Alan Üzerinde Uygulanacak Avan Proje Tamamlandı. Ada Ada Yapımı Gerçekleştirilecek Bu Önemli Projede Vatandaşlarla Yapılan Görüşmeler Neticesinde Kamulaştırılan Binaların Yıkımlarına Başlandı. Çömlekçi'de Sürdürülen Kentsel Dönüşüm Projesinin Birinci Etabında 508 Hak Sahibinden 200'ü İle Anlaşma Sağlanırken, Şu Ana Kadar 193'üne Ödemeleri Yapıldı. Toplam 123 Binanın Kamulaştırılacağı Çömlekçi 1. Etap Kamulaştırma Çalışmalarında Bugüne Kadar 27 Milyon 686 Bin Liralık Anlaşma Yapılırken Bunun Karşılığında Konutlar Dâhil 24 Milyon 10 Bin Liralık Ödeme Yapıldı. Anlaşma Sağlanan Ve Ödemeleri Yapılan Hak Sahiplerinin Boşalttığı Binaların Yıkımları Trabzon Belediyesi Ekipleri Tarafından Yapılmaya Başlandı. Mahkeme Sonucunda Anlaşma Sağlanan Yerlerin Bedellerinin Ödenmesi De Sürüyor" Dedi.

Trabzon Belediyesi Şehir İçinde Bulunan Yolların Birbirine Bağlantısını Sağlamayı Sürdürdüğünü Kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Daha Önce Yıllardır Gerçekleştirilemeyen Fatih İle Tanjant Yolu’nun Bağlantısını Yapmış İdik. Yapımına Bir Ay Önce Başladığımız Karşıyaka Mahallesi İle 2 Nolu Beşirli Mahallesi Arasında Bağlantıyı Sağlayan 24 Şubat Caddesi’ndeki Yolun Yapımını Tamamlayarak Hizmete Açtık. Bu Yolun Kamulaştırması İçin 1 Milyon 307 Bin TL Ödedi. Bunun Dışında Aydınlıkevlersiyamoğlu Caddesi’ni Soğuksu Mahallesi Kemal Ülker Caddesi’ne Bağlayan Yol Güzergahını Kamulaştırılarak Açma Çalışmasını Tamamladık. Stabilize Olarak Kullanılan Yol Asfaltlanmasının Ardından Trafiğe Açılacak Bu Yol İçin 631 Bin TL Kamulaştırma Bedeli Ödedik. Bunların Dışında Yıllardır Yapılması Beklenen Yeşiltepe İle 2 Nolu Erdoğdu Mahallesi’ni Birbirine Bağlayan, Ayrıca Yeşitepe Kavşağında Trafik Yoğunluğu Olduğunda Alternatif Oluşturabilecek, Veda Sokak’da Heyelanlı Alanda Fore Kazıklı Yol Yapımı Gerçekleştirildi. Birkaç Gün İçinde Bu Yol Da Trafiğe Açılacak. Ayrıca Çıkmaz Sokak Olan 2 Nolu Erdoğdu Mahallesi Gözlem Sokak ‘In, Yeşiltepe Mahallesi Yeşil Caddesi’ne Bağlanması İçin Güzergah Üzerindeki Pafta Trabzon Belediye Tarafından Kamulaştırıldı. Önümüzdeki Günlerde Yapımına Başlanacak Olan Yolla Birlikte Yeni Bir Bağlantı Güzergahı Bitirilmiş Olacak, Buranın Da Kamulaştırması İçin 237 Bin TL Ödendi. Trabzon Belediyesi 5 Yıl İçiresinde Yolların Birbirine Bağlanması İçin 16 Yerde Kamulaştırma Yaparken, 6 Milyon 727 Bin TL Ödeme Yaptı. Trabzon Belediyesi’nin 5 Yıllık Sürede Kamulaştırmalara Ödediği Miktar 29 Milyon 588 Bin TL Olarak Gerçekleşti" İfadelerini Kullandı.

Kentin Batı Tarafının Mezarlık İhtiyacının Karşılanması Amacıyla Uğurlu Mahallesi’nde 50 Dönümlük Mezarlık Yeri Satın Aldıklarını Kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon’da Belediye Ait Olan Bahçecik , Bostancı Ve Sülüklü Mezarlıklarından Sonra Kentin Batı Yakasındaki İhtiyacı Karşılamak Amacıyla Uğurlu’da Alınan Mezarlık Yeri İçin 3,5 Milyon TL Ödeme Yaparak Tapuyu Aldık. Söz Konusu Alandaki Düzenlemelerin Bitirilmesinden Sonra Burada Da Defin İşlemleri Başlayacak Ve Söz Konusu Mezarlık Uzun Süre Trabzon’a Hizmet Edecek” Şeklinde Konuştu.

Meydan Parkı 2. Etap Düzenleme Çalışmalarının Hızla Devam Ettiğini Kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, Meclis Üyelerine 2. Etapta Yapılacak Çalışmaları İçeren Animasyon Görüntüsünü İzletti. Gümrükçüoğlu, “Meydan Parkı İkinci Etap Düzenlemeleri Kapsamında Belediye Eski Binasına Ek Olarak Yapılan Binalar İle Tarihi İskenderpaşa Camii'ne Sonradan Yapılan Ek Binalarında Yıkılması İle Alan Bir Bütün Olarak Yeniden Düzenlenerek Vatandaşların Hizmetine Sunulacak. Çalışmalar Hızlı Bir Şekilde Devam Ediyor. İkinci Etabın Tamamlanmasını Ardından Meydan Parkı 3’cü Etap Çalışmalarına Başlayacağız” Diye Konuştu.