Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş Halk TV'de İsmail Küçükkkaya'nın Yeni Bir Sabah adlı programına konuk oldu.

Programda gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Hüseyin Baş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gençlere yönelik söylediği 'süfli heves' sözlerini eleştirdi.

BTP lideri "Gençler geleceklerini kurgulayamıyor. Bugün Türkiye'den yurt dışına giden binlerce gencin olduğunu biliyoruz. Zannediliyor ki bu gençler sadece para için gidiyor." dedi ve şöyle devam etti; "Cumhurbaşkanımız 'süfli hevesler için' dedi. Neymiş süfli heves; arabaymış, evmiş... İşte bizi anlamıyorlar. Bunlar süfli heves ise  o zaman  uçak için Katar'ın kapısına dayanmak da sufi heves oluyor herhalde. Türkiye şuanda Katar'ın kapısına dayanmış vaziyette, Türkiye şuanda BAE'nin, Avrupa'nın, ABD'nin kapısına dayanmış vaziyette. Ne istiyor? Para istiyor! Niçin, belki saraya bir oda daha yapmak için, belki filoya bir uçak daha için, belki konvoya bir araç daha eklemek için ama sizin için benim için değil, vatandaş için değil. Asıl kötü niyet, asıl kötü heves bunlardır. Yoksa bir gencin gelecek kurmak için bir ülkeye gitmesi kötü bir şey değildir. Dolayısıyla bunlar için bir hayat kurgulamaya çalışan çocuğu suçlayamazsın. Artı bu çocuklar sadece ev, araba alamadığı için gitmiyorlar. Niye gidiyor? Gelecek kuramıyor, yarına dair bir umudu yok, nefes alamıyor."

"Gençler bize oy verirse kendilerine oy vermiş olacaklar"

Gençlerin herşeyin farkında olduğunu ifade eden Hüseyin Baş, "Türkiye'de insanlar 'muhafazakar' adı altında bir yere bloklandırılmış veya başka isimlerle bloklandırılmış. Bu isimler altında sizin benim iyi niyetim suistimal ediliyor, her türlü pislik var, her türlü huksuksuzluk var, her türlü ahlaksızlık var. Gençler bunu görmeye başladı ve amiyane tabirle ' sen kimi yiyorsun, sen bana Atatürk diyorsun yaptığın işlere bak, sen bana din diyorsun yaptığın işlere bak' diyor. Gençlerimiz bunu fark etti. Ben bir genel başkan olarak şunu söylerim; Ben gençliğe liderlik yapmak üzere bir siyaset yapmıyorum. Ben gençlerin içinden çıkmış bir siyasi liderim. Onların lideri olmaya  çalışmıyorum. Onların lidere de ihtiyacı yok. Bunun yanında gençler bize oy verirse kendilerine oy vermiş olacaklar, bana oy vermiş olmayacaklar" dedi.

"Erdoğan sanki 3 ay önce iktidar olmuş gibi konuşuyor"

Programda izleyicilerden gelen sorulara da cevap veren Hüseyin Baş, "71 yaşındayım. Bana 3500 lira maaş verenlerin hiç mi vicdanı sızlamıyor" diye soran vatandaşa şu karşılığı verdi;  "Bence sızlamıyor, hiç umurlarında bile değil. Türkiye'de vatandaş bu siyasetin umurunda değil. Konut projesi açıkladılar değil mi, niye şimdi? Sayın Cumhurbaşkanımızı önceki gece canlı yayında izledim, öyle bir siyaset yapıyor ki, sanki 20 yıldır ülkeyi birileri yönetmiş bunlar da 3 ay önce bunlar iktidar olmuş ve 'ben şunu bunu yapacağım' diyor. Sanki enkaz devralmış! 10 milyon insan başvuruyor konut projesine. Yahu bu 10 milyon insana 20 senede bir tane konut veremediniz mi? Şu amcama 3500 lira yerine adam gibi bir para veremediniz mi? 20 yıldır kim yönetiyor bu ülkeyi. Merkez Bankası'nın rezervi azalırsa bu millete ihanettir diyor. Kim bunu eksiye düşürdü? Bunu ben eksiye düşürmedim ki, kendileri yaptılar. Kendi yaptıkları meseleleri bugün bize pazarlıyorlar. Konut projesi yapacağız, EYT yapacağız, vergi indireceğiz, ÖTV indireceğiz vs. Niye bugün söylüyorlar? Yarın seçim var çünkü! Seçimde eğer halkımız bunlara kanar ve oy verirse 5 yıl boyunca  yine sürünecek ve daha kötüsünü söyleyeyim size, 2002'den beri bu ülkenin gelecek 20 yılı satılmıştı ve bugün 20 yılın sonunda sıfırı tükettikleri için, satılanları yedikleri için, har vurup harman savurdukları için krizle karşı karşıyayız. Eğer bir dönem daha bunlara şans verirsek unutmayın gelecek 50 yılımız satılacak. Bunlar gündelik söylemlerle insanımızı yine kandırmaya çalışacaklar. Ben o siyaseti yakından tanıyan, o ideoloyi bilen biri olarak söylüyorum; bu kandırmacadan ibarettir, bu Müslümanlığa da bir hakarettir, bu muhafazakârlığa da bir hakarettir. Din bu değil, Müslümanlık bu değil, muhafazakarlık bu değil. Bizim kültürümüzde, değerlerimizde hak yemek yoktur, insanı hor görmek yoktur, yolsuzluk yoktur. 3 Y ile yola çıktılar, yasaklar, yolsuzluklar, yoksulluklar... Bunların döneminde 20 yılın sonunda 3 Y de tavan yapmış durumda" dedi.

"Türkiye şu anda bağımsız bir ülke değildir"

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, parti isminde Türkiye'den önce bağımsız ibaresinin konmasına itiraz eden bir izleyici ise şu cevabı verdi; "Türkiye şuanda bağımsız bir ülke değildir. Neden değildir?  Atatürk milli mücadeleyi yaptı ve topraklardaki bağımsızlığı aldık. Atatürk girdiği her ortamda, 'kapitülasyonlar kabul edilemez, bir ülkenin ekonomik bağımsızlığı olmadan siyasi bağımsızlığından söz edilemez' dedi. Kapitülasyon neydi, bugünkü özelleştirmeydi. Kapitülasyon bugün madenlerimizi Kanadalının, Hollandalının işletmesiydi. Bugün yapılıyor bunlar! Hangi bağımsızlıktan söz ediyorsun? Engin Arık rahmetli oldu, toryum rezervimizle bütün enerji ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Peki biz bugün toryumu çıkarıp reaktörleriyle birlikte elektrik üretebiliyor muyuz? Müsade ediyorlar mı, hayır. Biz Rusya ile işbirliği yapıp Akkuyu da nükleer santral yapmak zorundayız. Biz kendi altın madenimizi işletebiliyor muyuz?  Dünyadaki bor rezervinin yüzde 78'i Türkiye'de ama biz borun kilosunu patatesin kilosundan ucuz satıyoruz. Bor dediğimiz hayatın her alanında. Mesela cep telefonu ekranımızın ekranının hammaddesi bor. Her şeyin hammaddesi bor. Biz şuanda 'ben bu paraya bor vermiyorum' desek ne olur biliyor musunuz? Hani bugün Çin kaynaklı çip krizinden bahsediyorlar ya, dünyada bor krizi olur! Bizden başka dünyada bunu verebilecek hiçkimse yok. Biz ürünlerimizi katma değerli hale getireceğiz. Bu sizin elinizde olan bir şey, kendinizi nerede gördüğünüz ile ilgili bir şey."

Editör: Köksal Ustaoğlu