Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcı ve Trabzon Milletvekili Adayı Mustafa Şen, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu Milletvekili Adayları Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç, Meryem Sürmen, Zafer Ofluoğlu, İlçe Belediye Başkanları ve partililer katıldı. 

AYNI HAREKETİN NEFERLERİYİZ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “12 Milyona yakın üye sayısıyla partimiz Türkiye’nin en büyük ailesidir. Hepimizin Ramazan Bayramı mübarek olsun. Görevlerimiz unvanlarımız, konumlarımız farklı da olsa biz hepimiz aynı büyük davanın mensuplarıyız. Aynı yönün, hareketin neferleriyiz. Bir belediye başkanının sorumluluğu ne kadar ağırsa bir meclis üyesinin de görev ve sorumluluğu o derece önemli ve ağırdır. Bir ilçe başkanımız ne kadar önemli bir görev ifa ediyorsa bir mahalle başkanımız, temsilcimiz yada bir sandık müşahidimizin görevi de en az o kadar önemlidir. Bir il başkanımız ya da milletvekilimizin yaptığı iş ne kadar kıymetliyse esasında onunla birlikte ilçe başkanlarımızın, mahalle temsilcilerimizin, bayrak asan bir gençlik kolları temsilcimizin ya da kapı kapı dolaşıp davasını anlatmaya çalışan bir kadın kolları temsilcimizin yaptığı işte en az o kadar önemlidir” dedi. 

DİNAMİK YAPIYA SAHİBİZ

AK Parti’nin çok dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “AK Partimizin özelliklerinden bir tanesi de çok dinamik bir yapıya sahip olmasıdır. Bir taraftan en baştan kurucu il başkanları ve yönetimlerini, görevleri sona eren milletvekillerini, meclis üyelerini, teşkilat mensuplarını bünyesinde tutmayı başarıyor. Ama diğer taraftan da bir değişim yaparak halkın taleplerine cevap verebilecek yeni kadroları da ekibe katabilecek bir yeteneğe sahip. Bugün de Trabzon’da çok donanımlı, ehliyetli, liyakatli ve açıklandığı ilk günden itibaren toplumda büyük bir heyecan yaratan yeni bir milletvekili adayı listesi ile milletimizin huzuruna çıktık. İnşallah bu kadroyla Trabzon’da çok çok büyük bir başarıyı 14 Mayıs’ta elde edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum. Partimizin mevcut kadrolarını da bünyesinde tutabilme gibi önemli bir vasfı var. Mevcut milletvekillerimizin iki tanesi bugün aramızda, iki tanesinin başka görevleri oldukları için burada değiller. Ben değerli milletvekillerimizin hiçbir tanesinde, yeniden aday gösterilmemelerine rağmen bir kırgınlık bir küskünlük alameti görmedim. Aksine bütün heyecanlarıyla bütün bilgileriyle bütün birikimleriyle bizlerin, adaylarımızın ve şehrimizin yanında olmaya devam ediyorlar. Ben 4 yıldan uzunca bir süredir birlikte omuz omuza gönül gönüle şehrimize hizmet ettiğimiz, gerçekten belediye hizmetleri anlamında da merkezi idari hizmetleri anlamında da çok önemli desteklerini gördüğüm 4 milletvekilimize huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum” 

PROJE VE ESER SİYASETİ

Partimizin kendine has özelliklerinden bir tanesi de hizmet, proje ve eser siyasetini Türkiye’ye getirmesi olmuştur diyen Başkan Zorluoğlu, “Gerçekten partimizin 21-22 yıl boyunca milletimize kazandırdığı hizmetleri saymaya  başlasam burada asla zaman bize yetmez. İşte Türkiye’nin ilk milli ve yerli otomobili artık Trabzon’un sokaklarında. Artık savaş stratejilerinde ciddi şekilde hesaba katılan yine yerli ve milli savunma sanayi ürünlerimiz. İHA’larımız, SİHA’larımız biliyorsunuz Türkiye’nin çok önemli güçleri. İşte en son TCG Anadolu  gemimiz de donanmaya katıldı. Savunma sanayiinde çok büyük hamleler yapıldı. Bununla birlikte, ulaşımda, altyapıda, sağlıkta, eğitimde her alanda hakikaten 20 yılda yapılanlar cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken milletimizin onuru, gururu devletimizin gücüdür” ifadelerini kullandı. 

OMUZ OMUZA ÇALIŞIYORUZ

Yerel hizmetlerden de bahseden Başkan Zorluoğlu, “Elbette yerel hizmetler anlamında da biz merkezi idarenin hızına yetişmeye çalışıyoruz. Trabzon’da büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerimizle birlikte omuz omuza güçlerimizi birleştirerek çok önemli yerel hizmetleri de başlattık ve büyük bölümü bu sene inşallah tamamlanıyor. O nedenle biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu seneyi açılış senesi ilan ettik. Bir taraftan inşallah merkezi hükümetin yaptığı yatırımları açacağız diğer taraftan bizim bitirdiğimiz projeleri hizmete alacağız. Yine sayın bakanımız Trabzon için çok önemli projeler açıkladı. Şehrimizde çok uzun yıllardan beri konuşulan Güney Çevre Yolunun temelini inşallah birkaç gün içerisinde atmış olacağız. Mersin’den başlayıp Arsin’e kadar ulaşacak bir yolun ilk etabının inşallah hep beraber temelini atmış olacağız” dedi. 

HAFİF RAYLI SİSTEM 

Başkan Zorluoğlu, “Sayın bakanımız bizim de çok uğraş verdiğimiz hafif raylı ile ilgili bizi de çok sevindiren, kamuoyunda da çok büyük heyecan yaratan açıklamasını yaptı. İnşallah Ulaşım Master planına uygun olarak önümüzdeki yıllarda 3-4 yıl içerisinde tamamlayacak şekilde Trabzon’umuzu hafif raylı sistemle kavuşturacağız. Büyükşehir Belediyemizin yaptığı, gerçekleştirdiği eserlerden bir tanesi Ganita-Faroz. Hakikaten harika bir alan oldu. İnşallah 30 Nisan’da orayı hizmete açacağız. Herkesin, insanlarımıza herkesin kendine bir şeyler bulabileceği çok güzel bir alan oluştu. Ganita’dan Faroz’a 3 km’lik bir rekreasyon alanı. İnşallah o da çok büyük bir görev ifa edecek. Bu sene Trabzon’un kalbi Ganita’da atacak inşallah. Aramızda kadın kollarından arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var. Geldiğimizden beri sözünü verdik. Yani bu şehre çok yakıştığına inanıyorum. Kadın yaşam ve istihdam merkezi artık tamamlandı. İçerisinde hanımefendilere yönelik yarı olimpik yüzme havuzu, fitnes salonları, spor salonları, saunası vb alanlarıyla kadınlarımıza özel bir önemli tesis ama aynı zamanda aile danışma merkezinden kadınlarımızın çalışıp üretebileceği atölyelere kadar, eğitim salonlarına kadar hakikaten çok büyük bir kompleks inşallah gelecek hafta sonu itibariyle hizmete giriyor. Trabzonlu kadınlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Bu ve buna benzer çok sayıda projemiz var. Seçime kadar bir çoğunu hizmete açacağız. İnşallah bundan sonraki süreçte de yıl sonuna kadar kalan projelerimizi hizmete almış olacağız” dedi.

ELİMİZ HEYBEMİZ DOLU

Başkan Zorluoğlu son olarak, “Netice itibariyle Trabzon’da sizlerin, teşkilat mensuplarımızın anlatacakları çok güzel başarı hikayeleri var. Elimiz heybemiz dolu. Bunları sizlerden bu seçim sürecinde kapı kapı dolaşıp anlatmanızı özellikle istirham ediyoruz. Mayıs’ta inşallah şehrimizden sayın cumhurbaşkanımıza ve partimize her zamankinden çok daha büyük bir destek çıkacağına inanıyoruz.  Mayıs’tan zaferle çıkacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.  

14 MAYIS DÖNÜM NOKTASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bugün bayramın 2. Günü. Ama bizim asıl bayramımız ne zaman? 14 Mayıs. Bizim işimiz hizmet, derdimiz memleket sevdası. Bizler hepimiz Trabzon olarak vatanına, milletine aşık insanlarız. Onun için bizim işimiz vatanına milletine hizmet etmek. Son 20 yıldır Türkiye’de büyük değişim ve dönüşüm yaşanmakta. Bu da sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti kadroları sayesinde oldu. Bu 20 yıldır yaşanan istikrar sürecinin devam etmesi için, Türkiye’nin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkması için 14 Mayıs bir dönüm noktası. 20 yıldır bu kadar büyük işleri yapan, vatandaşın hayatını kolaylaştıran, sağlıkta, ulaşımda, çevre şehircilikte dünyanın gıpta ile baktığı milletin hizmetine sunan Türkiye var artık. Son 20 yıl Türkiye’de sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, iradesi sayesinde hayal edilemeyen pek çok iş başarılmıştır. Memleketin ve ülkenin hizmetine sunulmuştur. Çok şeyler gördük, çok önümüze taş koyuldu. Ne zaman dik yürümeye başlasak, biri arkamızdan vurmaya çalıştı. 
En basitinden Gezi olayları.  Bugün yapılmasın dedikleri İstanbul Havalimanı önümüzdeki süreçte 200 milyon yolcuyu ağırlayacak. Her gün 230 bin yolcuya hizmet veriyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü her gün 140 bin kişiye hizmet veriyor. Örnekler o kadar çok ki, gücümüzü milletimizden alıyoruz”. 

TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRMAYA TALİP OLMUŞLAR

Bütün Türkiye düşmanları karşımızdaki ittifakta birleşmişler. Adeta Türkiye’yi karıştırmaya talip olmuşlar. Dikkat ediyorsunuz değil mi bunların destekçilerine. Gelince ne yapacaklar, Türkiye’yi karıştıracaklar. Dağdaki terörist parmak uzatıyor Millet İttifakı diye. O parmağı kırmaya hazır mısınız? Bu vatan millet meselesidir. 20 yıldır bu ülkede güven ve huzur var. Terörden çok çektik. Her köyümüzde, evimizde şehidimiz var. Trabzonlular vatanına aşık insanlardır. Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır. Ayrıca bizim yaşam felsefemiz, devletimize milletimize hayırlı evlat olmaktır. Bizim yaşam düsturumuz budur. Devlet, vatan, milletimize hizmet etmektir”. 

1 TRİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFİ

İhracat rekorları kırıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız hedef verdi. 1 trilyon dolar ihracat hedefi. Oraya ulaşmak için bütün alt yapımızı hazırladık. Basra Körfezinden, Trabzon limanını bağlıyoruz. Kuzey Anadolu Otoyolu ile Kuzey’den güneye, otoyollar demiryolları ile Pekin’den, Londra’ya kadar merkezi Türkiye. 3 Mayıs’ta sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon’da. Zigana Tünelini açıyoruz. Trabzon Habur, Basra Körfezi yolunun önemli parçası. Dünyanın yeni İpekyolu’nu inşa ediyoruz. Merkezinde, başlangıcında, bitişinde Trabzon var. 43 km’lik Güney Çevre Yolu Akçaabat’a girmeden Mersin’den başlıyor, Arsin’e kadar. Uygulama projelerimizi hazırladık. 1 Mayıs’ta Mersin’de olacağız, Güney Çevre Yolunun temelini atacağız” dedi. 

DÜNYANIN EN ÖZEL HAVALİMANLARINDAN OLACAK

Dünyanın en özel havalimanlarından birinin Trabzon’a yapılacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Tam 3 milyon metre karelik dolgu alanında 70 bin metre karelik terminali ile yıllık 15 milyon yolcuya hizmet verecek, en özel tasarımları ile dünyanın en özel havalimanlarından olacak. Havalimanın yapımı sırasında bugünkü havalimanı işletmesine devam edecek. Orada hizmetin kalitesini geliştirmek için ufak dokunuşlar yapacağız.  Yani bittikten sonra Trabzon’a kıymetli eser olarak farklı şekilde değerlendirilerek Trabzon’a hizmet verecek”

KARADENİZ’İN LİDER ŞEHRİ TRABZON

Bakan Karaismailoğlu, “Karayolu, Havalimanı, demiryolu. Ankara Sivas, hızlı tren hattımızı açacağız. Ankara Sivas hattından, Samsun’a ayrılan hızlı treni tamamlayıp Samsun’dan Sarp’a kadar demiryolunu programladık en kısa sürede başlayacağız. Karadeniz’in lider şehri Trabzon’un sanayide hangi alanda gelişeceğinin tespit için Master Planlar yapacağız. Ortak akılla karar verilecektir ve o yönde yatırımlar ve destekler harekete geçecek. Global ölçekte büyük firmaların Trabzon için ne yapabilecekleri, buraya ne tür yatırımlar yapabilecekleri. Tabiata ve doğasına zarar vermeden buranın kıymetlerini daha da kıymetlendirecek şekilde her sektörde yatırım yapacağız. 

RAYLI SİSTEM 3 YILDA KAZANDIRILACAK

E Ticaretin dünya markalarından bir tanesi Trabzon’da çok önemli yatırıma başlayacak. Yüzlerce evladımıza burada istihdam alanı oluşturacak. Bunun da peşi gelecek. Hafif Raylı Sistemimizi Projelendirdik. Büyükşehirle ortak şekilde 1. Etabın önümüzdeki günlerde inşaatına başlayıp, 3 yıl içinde bunu Trabzon’a kazandıracağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Editör: Köksal Ustaoğlu