Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen iş insanı ve müze kurucusu Dursun Ali İnan Vefa Gecesi programına katıldı. Programa, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Dursun Ali İnan ve ailesi ile davetliler katıldı.

VEFA ÖRNEĞİ GÖSTERDİ

TRABZON ÇİÇEK BAHÇESİ GİBİ TRABZON ÇİÇEK BAHÇESİ GİBİ

Dursun Ali İnan’ın doğduğu topraklara vefa örneği gösterdiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Doyduğu yerde belki daha çok para kazanma imkanı olmasına rağmen doğduğu yere, doğduğu topraklara vefanın örneğini göstererek gelip yatırım yapan bir insana biz de bu akşam bir vefa örneği gösteriyoruz. Vefa duygusu, insana ve insanlığa ait çok kıymetli bir hasrettir, bir duygudur, bir değerdir. Ama zaman zaman erozyona uğruyor maalesef. Uğurladıktan sonra anıyoruz. Çok iyi adamdı, şunu yaptı, bunu yaptı diyoruz. Bunu şimdi yapmak lazım. İşte bu örneği hayata geçiriyoruz. Burada Trabzon ile ilgili her konuda hassasiyet ortaya koyan Sayın Bakanımız Faruk Özak ağabeyimiz var. ‘Ahmet, Ortahisar Belediye başkanısın, belki görev alanında değil ama Uzungöl’de bu şehrin bir değeri var. Gidince mutlaka müzesine bak, istifade et ve onunla sohbet et’ derdi. Çok sağ olun Sayın Bakanım. İyi ki böyle değerlerimiz var. Çünkü bu şehir değerleriyle beraber değerlidir” ifadelerini kullandı.

KURUMSAL HAFIZAYI DA GELECEĞE TAŞIYOR

Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dursun Ali İnan, Almanya'dan döndükten sonra Uzungöl'ü düşünmüş. Bu güzel toprakların geleceğinin turizmde olduğu vizyonunu da görerek bismillah demiş. Allah da yolunu açmış. Çalıştıkça da gençleşiyor. Ben her gördüğüm zaman daha genç görüyorum. Allah uzun uzun güzel ömürler versin. Tarihi şehir unvanımıza kurumsal bir hafızayla beraber hizmet etmek ve o kurumsal hafızayı geleceğe taşımak adına müze konusunda da hassasiyet gösterdi. Kader, gayrete aşıktır. İşte örneği de Dursun Ali İnan'dır. Kaderi çizmiş yüce yaradan. Ama o tabiri caizse tırnaklarıyla beraber kovalaya kovalaya o gayretten hiç durmadan devam etmiş. Ve bugünlere gelebilmiş. Bu şehrin yöneticisi sıfatıyla tebriklerimi yürekten iletiyorum. Ama bir Trabzon'un evladı olarak da sizi, kıymetli ailenizi yürekten kutluyorum.”

UZUNGÖL’DE DURSUN ALİ İNAN BİR MARKADIR

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “Dursun Ali ağabeyin Uzungöl’ü tırnaklarıyla kazıyarak nasıl marka haline getirdiğini özellikle dinliyoruz. Pek çok hatırası var. Bizim için de ciddi ciddi öğretici oluyor. Trabzon'umuzun 2023 yılı turizm geliri 1 buçuk milyar dolar. Bu katkıyı yapan herkes mutlaka Uzungöl’ü gördü. Eğer Türkiye'de Trabzon bir markaysa, Trabzon'da Uzungöl bir markaysa, Uzungöl'de de Dursun Ali İnanlar bir markadır. Bunu hiçbir zaman inkar etmek mümkün değil. Dursun Ali ağabeyimiz orada yapmış olduğu bütün bu faaliyetlerle en zor şartlarda bile neler yapılabileceğini ortaya koymuş. Doğru yatırımlar yaptıktan sonra da başarıya ulaşmanın muhakkak olduğunu göstermiş. Gençlerimize hala örnek oluyorlar. Eksik olmasınlar. Onun çabası, onun gayreti hepimize örnek olacak vaziyette” dedi.

TURİZM ATEŞİNİ UZUNGÖL’DE YAKIYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı ise, “Ülkemizin cennet köşesi Uzungöl’ü dünya markası haline getiren Sayın Dursun Ali İnan için düzenlediğimiz bu özel programa üniversite olarak ev sahipliği yapmak bizler için ayrı birer gurur. Eminim bu gecenin sonunda bir kez daha anlayacağız ki hiçbir başarı tesadüf değildir. Ve her başarının arkasında sistemli bir çalışma disiplini yatar. 1974 yıllarında Dursun Ali İnan, turizm diyor, alabalık yetiştiriciliğinden bahsediyor. Kimse dönemin şartlarını da göz önünde bulundurarak Dursun Ali Bey'i desteklemiyor. Hatta ve hatta yörede amiyane tabirle dalga geçilen adam durumuna düşürülüyor. Her şeye rağmen yılmıyor. Ve Uzungöl'ü değiştirmek, Uzungöl'de yaşanan, yaşayan hemşehrilerine umut olmak için yolda yürümeye başlıyor. 1990 yılında kurduğu tesislerle turizm ateşini Uzungöl'de yakıyor. Yani bugünün parlayan yıldızı Uzungöl’ü, Uzungöl yapıyor” şeklinde konuştu.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından etkinlik, İnan’ın hayatını ve çalışmalarını anlatan kısa belgesel film gösterimiyle devam etti. Ardından, ailesi ve yakınları tarafından hazırlanan özel bir video gösterildi. Katılımcılar, İnan hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirerek onun hayatlarındaki yerini ve anılarını paylaştılar. Program, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Dursun Ali İnan’a olan minnettarlığını ifade eden plaket takdimi ile sona erdi.

Editör: Köksal Ustaoğlu