Trabzon’un Ortahisar ilçesinde kurulan ve geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açılışı gerçekleştirilen Çocuk Trafik Eğitim Pisti, Büyükşehir Belediyesine bağlı Trabzon Ulaşım A.Ş. Genel Müdürlüğünde görev yapan otobüs şoförlerinin çocuklarını ağırladı. “Baba-Çocuk Trabzon’u Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte yaklaşık 300 çocuğa trafik ve itfaiye eğitimi verildi. 

TRAFİK KURALLARI ÖĞRETİLDİ

Çocuk Trafik Eğitim Pisti’nin minik misafirleri, kendileri için oluşturulan özel parkurlarda ve akülü araçlarla trafik kurallarını öğrenme fırsatı buldu. Yaya geçitleri, trafik ışıkları, üst geçitler, bina, okul ve hastane gibi çeşitli yapıların da yer aldığı parkta, eğitmenlerce çocukların trafikte ne yapmaları gerektiği, üst geçitlerin nasıl kullanılacağı, trafik levha ve ışıklarının anlamları öğretildi. Minik çocuklar ayrıca Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin oluşturduğu eğitim alanında yangın söndürme hakkında bilgilendirildi.

ONLAR KADAR BİZ DE MUTLU OLDUK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TULAŞ Genel Müdürü Samet Ali Yıldız yaptığı açıklamada; “Mesai arkadaşlarımızın moral ve motivasyonları bizim için çok önemli. Bu anlayışla zaman zaman düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle mesai arkadaşlarımızla bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Bu kapsamda Trabzon halkına hizmet sunan otobüs şoförlerimizin çocuklarına trafik eğitimi vermek istedik. Bugün burada 300’e yakın minik kardeşimize eğitim verdik. Onların mutlu olduğunu gördük ve bizler de onlar kadar mutlu olduk.  Önümüzdeki günlerde çeşitli etkinliklerle daha sık bir araya geleceğiz” dedi. Genel Müdür Yıldız ayrıca, “6 bin 100 metrekare alana konumlandırılmış Trabzon Çocuk Trafik Eğitim Pisti Projemize ayrı bir önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİLER

Çocuklarıyla birlikte Trafik Eğitim Pisti’ne gelen otobüs şoförleri ise, “Yıllardır görev yapıyoruz. Ancak kimse kimsenin ailesini tanımıyordu. Bu güzel etkinlikte aileler de birbirini tanıma fırsatı buldu. Çocuklarımız doyasıya eğlendiler. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu başta olmak üzere Sayın Genel Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar. Eğitimin ardından şoförler ve aileleri hatıra fotoğrafı çektirdiler.

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PİSTİ’NDE NELER VAR?

6 bin 100 metrekare alana konumlandırılmış Trabzon-Ortahisar Çocuk Trafik Eğitim Pisti’nde 1 adet kafeterya, 1 adet derslik, bisiklet yolu, AFAD spor ve eğitim alanı, açık eğitim alanı, 7 adet dekor bina, ilk yardım binası, kule, mini benzin istasyonu, giriş takı, üst geçit, mini tünel ve su deposu bulunuyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu