Akçaabat genelinde Aronya yetiştiriciliği için başvuru yapan toplam 107 çiftçinin arazileri, Akçaabat Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası ekipleri tarafından oluşturulan teknik heyetle tek tek gezilip incelendi. İncelemeler sonucunda belirlenen şartlara uygunluk gösteren çiftçiler belirlendi.

Toplamda 107 çiftçinin başvurduğu projede 40 asıl 9 yedek üye seçildi. Akçaabat Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen ve dikime hazır hale getirilen aronya fideleri, Akçaabat genelindeki çiftçilere verilecek.

40 DÖNÜME 10 BİN ARONYA FİDANI VERİLECEK

Akçaabat İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından başvuruları alınıp sonuçlanan koordinatörlüğünü Akçaabat Belediyesi’nin yaptığı Aronya Yetiştiriciliği Çiftçi Destekleme Projesi’nde 40 dönüm araziye 10 bin fidanın verileceğini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ Oluşturulan teknik heyet tarafından belirlenen şartlara uygunluk gösteren çiftçilerimiz belirlendi. Belirlenen çiftçilerimize Belediyemiz seralarından yetiştirip dikime hazır hale getirdiğimiz Aronya fidelerimiz de çiftçilere verilmek üzere hazır bekliyor. Süper meyve olarak bilinen Aronya meyvesinin Akçaabat’ta yetiştiriciliğini arttırmak için başlattığımız projede daha önce de 40 çiftçimize Aronya fidesi vermiştik. Çiftçilerimiz arazilerine diktikleri aronya fidelerinden belirli oranda verim aldılar; hasat ettiler. Şimdi ise projemizi daha da yaygınlaştırmak, verimi ve üretimi arttırmak için yeniden 40 çiftçimize daha fide dağıtımı yapacağız. Aronya meyvesi, içeriğindeki faydalı bileşenleri ve insan sağlığına olan yararı bakımından dünya çapında bir üne sahiptir. Bu meyve Mikroklima iklim özelliği gösteren Akçaabat’ımızın iklimine ve arazimize uyum sağladı. Proje bazında çiftçilerimize yaptığımız desteklemelerle birlikte aronya yetiştiriciliğini şehrimizde arttırıyoruz. Hem ürün yelpazemiz genişliyor hem de çiftçilerimiz için yeni bir pazar alanı oluşuyor. Aronya Çiftçi Destekleme Projemizde bize destek veren ve işbirliği yapan İlçe Tarım Müdürlüğü’ne ve İlçe Ziraat Odası’na;  Aronya meyvesi üretiminde emek veren çiftçilerimize teşekkür ederim. “ şeklinde konuştu.

Editör: Köksal Ustaoğlu