“ Yapılan toprak analizi  sonuçlarına göre ,  mühendislerimizin önerileri ışığında mart ayında gübre atamayanlar ile  ilk turunu atan üreticilerimiz için   kimyasal gübrelerin   ikinci turunun atılmasına devam edilmelidir.  Özellikle kompoze gübreler (20-12-15+2MgO +me (çotanak fertil) , 15-15-15+çinko , 20-20-0,  25-5-10 entec  vb. ) ve (% 46 Üre,  % 26 N , % 21 AS… ) azotlu gübreler, yanmış hayvan gübresi, pelet tavuk gübreleri   tahlil sonuçlarında belirtilen miktarlarda fındık ocaklarına dal iz düşümlerine verilebilir. Ayrıca bu dönemde toprak pH durumuna göre  kalsiyum nitrat veya  kalsiyum  sülfat içeren gübreler bitki  kök bölgesi dal iz düşümüne göre verilmelidir. Yapraklanmanın olduğu bu dönemde içinde Bor, Çinko, Demir, Bakır, Magnezyum vb. iz elementler bulunan yaprak gübreleri ile MAP (12-61-0) karıştırılarak yapraktan sırt atomizörü  ya da diğer ilaçlama makinaları ile bitkiye verilmelidir.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ PROTOKOLÜNDE TERSİNE GÖÇ VURGUSU TRABZON ÜNİVERSİTESİ PROTOKOLÜNDE TERSİNE GÖÇ VURGUSU

Nisan ayı içinde fındık bahçelerinde külleme ,  fındık filiz güvesi , fındık gal sineği ve yeşil kokarcaya karşı ilaçlama yapılmalıdır.

Yine bu ay içerisinde ilçemizde fındık bahçelerinde  önemli bir  sorunda  halkın “gül” ya da “mantar” dediği  “kozalak akarı”  ile mücadeledir. Mücadele edilmediği zaman çok büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Mühendislerimizin yaptığı   arazi ziyaretlerinde fındık kozalak akarının en yoğun olduğu çeşitler   tombul, mincane , uzunmusa ve kara sivri gibi çeşitler olduğu gözlemlenmiştir.

 Bu  kozalaklar  yapraksız dönemde elle toplanmalıdır. Toplanmazsa ya da kimyasal mücadele edilmezse , kozalak içindeki akarlar  fındık meyvesinin mercimek iriliğine geldiği zaman yani yapraklanmanın 4- 4,5 yaprağa ulaştığı nisan ayı 15’inden sonra  çıkışlar yapıp sürgün uçlarına gidecek ve orada sürgünlerin kurumasına neden olacaktır.  Eğer bir dalda 5 ve üzeri kozalak akarı varsa nisan  ayının 20’sinden sonra mayıs ayının  ilk haftasına kadar  kimyasal mücadele yapılmalıdır. 20 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılmalıdır.  İlaçlama bütün bitkiyi kaplayacak şekilde ve  havanın serin saatlerinde yapılmalıdır.  İlaçlama sırasında koruyucu ekipmanlar kullanılmasına dikkat edilmelidir.   Kozalak akarı ile kimyasal mücadelede bakanlık onaylı   % 80 kükürt veya kalsiyum polisülfür  içerikli ilaçlar kullanılabilir.  Bu ilaçlar ile  hem kozalak akarına karşı hem de küllemeye karşı mücadele edilmiş olur.  Saf kükürt  kullanılacaksa 100 litre suya 400 gram , Abamectin 18 g/l EC aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 25 ml , SUPRAKAL- kalsiyum polisülfür 380 g/ L(fungisit ve akarisit) aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 500 mililitre kullanılmalıdır” dedi.