Cumhuriyet Bayramı 99. Yıl Dönümü Kutlama Programıdır

A- GENEL

1- Bu program, 05/05/2012 tarihli ve 28283 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan “Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

2- Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları 28 Ekim 2022 Cuma günü, saat 13.00’te başlayacak ve 29 Ekim 2022 Cumartesi günü, saat 24.00’te sona erecektir.

3- Bayram süresince bütün resmi daire, özel kuruluşlar, müesseseler ve askeri birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrağı Kanunu’nda yazılı niteliklere uygun bayraklarla donatılacak, bayrak ve flamalar yeni ve ütülü olacaktır.

B- ÇELENK SUNMA TÖRENİ 

1-   28 Ekim 2022 Cuma günü, saat 12.45’te Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığına ait çelenkler tören alanında hazır bulundurulacaktır.

2-   28 Ekim 2022 Cuma günü saat 13.00’te, 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ve Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” gereği sadece Mülki Amir ve  Belediye Başkanlığı çelenkleri sunulacaktır.

3-   Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasına müteakip, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşımız ile birlikte Bayrağımız görevli iki öğrenci tarafından (Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1 kız- 1 erkek öğrenci) göndere çekilecektir.

4-   İstiklal Marşımız, Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Başar EYÜBOĞLU yönetiminde 17 Şubat Anadolu Lisesi, M. Selami Yardım Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Akçaabat İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (1 Kız- 1 Erkek) öğrenci grubu ile birlikte söylenecektir.

5-   Çelenk sunma ve kutlama programlarının sunuculuğu Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Adem DEMİREL ve Müzik Öğretmeni Aylin ŞAFAK; çelenk sunma ve kutlama töreni yöneticiliği ise Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Selim ÜÇÜNCÜ ve Eda TOK tarafından yapılacaktır.

6-   Daire amirleri ve memurlar  törene, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliği’ne uygun kıyafetlerle katılacaklardır.

7-   Çelenk sunma töreninde, yukarıda belirtilen okulların bayrak ve flamaları, okul müdür ve öğretmenleri ile hazır bulunacaklardır.

C- TEBRİKAT TÖRENİ

29 Ekim 2022 Cumartesi günü, saat 09.15- 09.30 arası İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ, makamında tebrikata gelenlerin tebriklerini kabul edecektir. Tebrikata giriş, yönetmelik ekindeki tebrikat listesine göre yapılacak, tebrikata giriş sunuculuğu Akçaabat Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünce yapılacaktır.

Ç- KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

29 Ekim 2022 Cumartesi günü, saat 09.40’da A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünde başlatacak olan kortej yürüyüşü Tütünspor önü, Atatürk Bulvarı ve belediye önü tören alanında sona erecektir.

Kortej yürüyüşü protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Kortej yürüyüşüne katılacak okullar saat 09.30’da A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünde hazır bulunacaklardır.

D- KUTLAMA TÖRENİ

1-   Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni 29 Ekim 2022 Cumartesi günü, Belediye önünde, saat 10.00’da başlayacaktır.

2-   İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ, beraberinde İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri EKİM ile birlikte tören geçişine katılanların ve halkın bayramını kutlayacaklardır.

3-   Protokol üyelerinin yerlerini almasından sonra, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız, Müzik Öğretmeni Ayşe ALEMDAĞ yönetiminde söylenecektir. Tören Bayrağı, Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri (1 kız, 1 erkek) tarafından göndere çekilecektir.

4-   Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ tarafından yapılacaktır.

5-   Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden iki öğrenci şiir okuyacaktır.

6-   Akçaabat Belediyesi erkek folklor ekibi tarafından folklor gösterisi yapılacaktır.

7-   Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından mini konser verilecektir.

8-   Akçaabat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce hazırlanan spor gösterilerinin sunumu.

9-   Ödül töreni.

10-    Tören geçişi ile Atatürk Bulvarı Belediye önündeki tören sona erecektir.

Tören geçişi aşağıdaki sıraya göre yapılacaktır.

Bayrak kıtası, flamalar, liseler, ortaokullar, ilkokullar, izciler, halkoyunları ekipleri, sporcular tören geçişi hazırlanacak Cd eşliğinde yapılacaktır. Tören geçişine İlçe merkezindeki tüm okullar 50’şer öğrenci ile katılacaktır.

E- DİĞER KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

1-   28 Ekim 2022 Cuma günü, Ak Camide Cuma namazından önce, saat 11.30’da, şehit ve gaziler için Kur’an-ı Kerim okutulacaktır.

2-   Trabzon Üniversitesine bağlı Devlet Konservatuarı Çok Sesli Korosu tarafından 28 Ekim 2022 Cuma günü, saat 19.00’da Erol Günaydın Sanat Merkezinde kahramanlık türküleri ve marşlardan oluşan konser verilecektir.

3-   Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Bandosu ve folklor derneği halk oyunları grupları tarafından 29 Ekim 2022 Cumartesi günü, saat 16.00’da Hamam Çimeni Çarşısında gösteri yapacaktır.

 F- GÖREV VE SORUMLULUKLAR

 a)   AKÇAABAT KAYMAKAMLIĞI:

1-   Cumhuriyet Bayramının en güzel şekilde icra edilmesinden birinci derecede sorumlu olup, Bayramın, Cumhuriyetimizin 99. yılına yakışır şekilde icrasından sorumludur.

2-   Bayram sekretaryasının yürütülmesinden sorumludur.

3-   Bayram ve etkinlik programının dağıtımından birinci derecede sorumludur.

4-   İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ’in yapacağı günün anlam ve önemini belirten konuşmanın sosyal medya hesabından yayınlanması.

b) AKÇAABAT BELEDİYESİ:

1-   Atatürk Parkı, belediye önü, tören alanı ve şehrin muhtelif yerlerinin Cumhuriyetin anlamını ve önemini belirten döviz, bayrak ve flamalarla süslenmesinden ve temizliğinden,

2-   Törenin yapılacağı Belediye önü, protokol tribünü ve sahnenin kurulmasından, ayrıca şehit aileleri, gazilerimiz ve halkımızın bayramı izlemesi için tören alanında yeterli düzenlemeler yapılmasından,

3-   Atatürk Anıtının bakımından ve göndere çekilecek bayrağın hazır edilmesinden,

4-   Tören alanında uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmasından,

5-   Ses düzeni, sahne ve LED ekran kurulmasından,

6-   Törene katılan öğrencilere ve vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtılmasından,

7-   Tören alanının düzenlenmesi ve kontrolü için yeterli miktarda zabıta bulundurulması, esnafın Türk Bayrağı Kanunu’nda yazılı niteliklere uygun bayrak asılıp asılmadığının kontrol edilmesinden; ayrıca vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını şanlı bayrağımız ile donatması hususunda gerekli duyuruların ve paylaşımların yapılmasından,

8-   “Cumhuriyetin 99. Yılı Kutlu Olsun” sloganıyla, içinde Atatürk ve Bayrak olan, Kaymakam ve Belediye Başkanı isimlerinin yer aldığı pankartların hazırlanarak şehrin giriş ve çıkışına asılmasından,

9-   Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yansıtmak amacıyla mobil araçlarda ses ve müzik yayını yapılmasından,

10-    Cumhuriyet Bayramımıza yakışır ses ve/ veya ışık gösterilerinin düzenlenmesinden,

11-    Cumhuriyet Bayramının maddi giderlerinin karşılanmasından sorumludur.

c) İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Çelenk Sunma ve Kutlama Programı sunuculuğunun Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Adem DEMİREL ve Müzik Öğretmeni Aylin ŞAFAK tarafından yapılmasından,

2-   Çelenk sunma ve kutlama töreni yöneticiliklerinin ise Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Selim ÜÇÜNCÜ ve Eda TOK tarafından yapılmasından,

3-   Cumhuriyet Bayramı kapsamında; çelenk sunma ve kutlama programında okulların isimlerinin yazıldığı dövizlerin hazırlanmasından,

4-   Tüm okulların; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözlerini yazarak vatandaşların ve öğrencilerin görebileceği yerlere asılmasından,

5-   Cumhuriyet Bayramı Törenine İlçemiz merkezindeki ilkokul, ortaokul, lise [17 Şubat Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Borsa İstanbul Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci),  Yaylacık Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Şehit Gökhan Uzun İmam Hatip Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Cumhuriyet Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci),  M. Selami Yardım Ortaokulu  (25 kız, 25 erkek öğrenci), Kavaklı Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci)] öğrencilerinin, okul müdürlükleri tarafından görevlendirilecek öğretmenler nezaretinde tören alanında hazır bulundurulmasından sorumludur.

ç) İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI:

1-   Çelenk sunma töreninde çelenk taşıyacak bir jandarma personelinin görevlendirilmesinden sorumludur.

d) İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Çelenk sunma töreninde çelenk taşıyacak polis memurunun görevlendirilmesinden,

2-   Şehir trafiğinin aksamaması için tören sırasında ve bayramın devamı süresince gerekli trafik ve güvenlik önlemlerinin alınması, tören yerine gidiş ve dönüş yolunun açık bulundurulmasının sağlanmasından sorumludur.

e)    GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Bayrama sporcuların katılmasından,

2-   Sportif etkinlik düzenlenmesinden,

3-   29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programında protokol ve davetlilerin yerleştirilmesi için Osman BAŞOCAK’ın görevlendirilmesinden sorumludur.

f) İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ:

1- Çelenk Sunma ve Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde gerekli sağlık tedbirlerinin alınması ve yeteri kadar ambulans bulundurulmasından sorumludur.

g) SOSYAL HİZMET MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Şehit yakınları ve Gazilerimizin Cumhuriyet Bayramı Programına davet edilmesinden ve ağırlanmasından sorumludur.

ğ) ÇORUH EDAŞ BAŞMÜHENDİSLİĞİ:

1-   Çelenk sunma ve Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri esnasında elektrik kesilmesi ihtimali göz önünde bulundurularak gerekli önlemlerin alınmasından sorumludur.

NOT: Havanın yağışlı olması halinde program Erol Günaydın Sanat Merkezinde yapılacaktır.

HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE EROL GÜNAYDIN SANAT MERKEZİNDE YAPILACAK PROGRAM

1-   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,

2-   İlçe Kaymakamımız Sayın Ramazan KURTYEMEZ tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması,

3-   Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden iki öğrenci tarafından şiir okunması,

4-   Akçaabat Belediyesi erkek folklor ekibinin gösterisi,

5-   Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından mini konser verilecektir.

6-   Ödül Töreni,

7-   Törenin sona ermesi.

Bu program protokol mensupları ve halkımız için davetiye, ilgililer için görev yerine geçmektedir.03/10/2022

İLÇE KUTLAMA KOMİTESİ

                                                                                                         

Editör: Köksal Ustaoğlu