Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 168. Yıl dönümü Akçaabat’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken resmi tören bugün Akçaabat Atatürk Parkında düzenlendi. 

Atatürk parkında  ilk olarak Akçaabat Emniyet Müdür yardımcısı Murat ELKILIÇ Atatürk anıtına çelenk koydu.Daha sonra şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İsiklal Marşı törene katılan  protokol ve polisler tarafından hep birlikte okundu.

IMG_3092

IMG_3087

061_0006Akçaabat Atatürk parkında düzenlenen Türk Polis teşkilatının 168.yıl dönümü programına Akçaabat kaymakamı Abdul Rauf Ulusoy katılmazken törene,Akçaabat belediye başkanı Şefik Türkmen,Akçaabat Cumhuriyet başsavcısı Mahmut Pekdemir,Söğütlü beldesi belediye başkanı Metin Gedikli,Dörtyol beldesi belediye başkanı Cevat Birinci,Akçaabat şoförler odası başkanı Ali Şentürk,Akçaabat baro başkanı Avukat Ali Bozali,Akçaabat esnaf odası başkanı Yaşar Sivrikaya,Ak Parti Akçaabat İlçe başkanı Ahmet Ziya Öztürk,İl genel meclis üyesi Emin Zurnacı,Daire amirler,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri,Akçaabat emniyet müdürlüğünde görev yapan polisler ve vatandaşlar katıldı.

IMG_3106Atatürk anıtındaki programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akçaabat emniyet müdürlüğü polis merkez amiri başkomiser İlker DURMUŞ yaptı.İlker Durmuş yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi.

IMG_3111Güvenliğin sağlanması,çağdaş devletlerin,olmazsa olmaz ilkeleri arasında yer almakta ve devletlerin var olma nedenlerinin başında gelmektedir.İç güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi bakımından kamu düzenin korunması ve devamının sağlanması toplumun emniyet içinde varlığını sürdürmesi yönüyle vazgeçilmezdir.

Böylesine vazgeçilmez bir görevin yerine getirilmesi için 24 saat esasına dayalı olarak kesintisiz bir şekilde devletin bekası ve milletin bütünlüğü,huzur ve emniyeti için her türlü fedakarlıktan kaçınmayan görevini büyük bir aşk ve şevk ile yerine getiren teşkilat mensuplarımız,

IMG_3071Güvenlik hizmetlerinin,hızlı ve etkin bir şekilde yerine getirilmesi ve istenilen başarının tam manasıyla sağlanabilmesi için,yasaların vermiş olduğu gücün yanında,halkın katılım ve desteğinin çok büyük önem arz ettiğinin bilincindedir.

IMG_3073Bu doğrultuda olmak üzere,ülke genelinde,güvenli yaşamın sağlanması ve bu güvenliğin korunmasına yönelik yapılan çalışmalarla oluşturulan,toplumsal bilinçlenme ve bunun neticesi oluşan farkındalığın gereğinin,etkin bir şekilde yerine getirilmesi yönünde halkımızın önemli ölçüde katılımı sağlanmış olup,bunun neticesinde ,gerek önleyici ve adli gerekse de diğer görevlerimizin yerine getirilmesinde önemli başarılar sağlanmıştır.Polis,yasalardan almış olduğu gücün yanında moral motivasyonunu da milletimizin hizmetimize olan takdir ve memnuniyetinin bir yansıması olan teveccühünden almıştırhalkımızın yapmakta olduğumuz hizmete yönelik,takdir ve memnuniyetine layık olmak için,hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık kaçınmayacağız.Adli olayların aydınlatılması,terörist eylemlerin engellenmesi ve anında müdahaleler,suçüstü yakalamalar,bunun en önemli göstergeleridir.

IMG_3117Görev anlayışımız,yasalarla verilen görevleri yerine getirirken,insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri doğrultusunda,özgürlük-güvenlik dengesini gözeterek hizmet etmektir.Bu anlayış doğrultusunda görev yapan polisi,jandarma ve diğer güvenlik birimlerimizin çalışmalarının,bazı huzur bozucu çevrelerce değersizleştirilmek istenmesi,görev şevkimizi azaltmayacağı gibi,bu kutsal görevin yerine getirilmesi yönünde azmimizi daha da artıracaktır.

IMG_3171Emniyet teşkilatımız,kendisine verilen bu görevi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesi hedefi doğrultusunda devletine ve milletine yaraşır,kendisine duyulan güven ve itimada layık bir şekilde ,diğer kamu kurum ve kuruluşları,sivil toplum örgütleri ve saygıdeğer halkımızla yüksek bir işbirliği ve koordinasyon içerisinde yerine getirmeye devam edecektir.

IMG_3156Bizler Şehit,Gazi,emekli ve çalışanlarımızla köklü bir teşkilatız.Elimizdeki imkanlar ölçüsünde bayram ve tatil gözetmeden özveri ve feragat isteyen mesleğimizi icra ederken,dünya polislerine örnek teşkil ettiğimizi gururla ifade etmek isterim.

IMG_3121Sevgili meslektaşlarım,birlik ve beraberliğimizle üreteceğimiz sinerji ve göstereceğimiz başarı,ülkemizde huzur ve güven ortamının korunması ve devamına, en büyük katkıyı sağlayacaktır.milletimizin yarınları daha güvenli,mutlu ve müreffeh,mensuplarımızın bahtı açık,yolu aydın,başı dik olsun.

IMG_3105Şehitlerimize yüce Allahtan rahmet yakınlarına metanet,gazilerimize ve halen çalışan personelimize aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu bir yaşam diliyorum.

IMG_3133Akçaabat Atatürk parkında gerçekleştirilen programın ardından saat 10.30 da ilçe emniyet müdürlüğü hizmet binasına topluca gidilerek ilçe emniyet müdür yardımcısı Murat ELKILIÇtebrikleri kabul etti.

IMG_3153Tebrikleri kabulü esnasında kısa bir konuşma yapan Akçaabat emniyet müdür yardımcısı 4.sınıf Emniyet Müdürü Murat ELKILIÇ "Amacımız Akçaabat emniyet teşkilatı olarak, burada Akçaabat'ta halka hizmet etmek ve halkımızın huzuru sağlığı mutluluğu için bir şeyleri başarmak.Tabikide dünyada yüzde yüz emniyeti sıfıra indiren bir teşkilat yok ancak bizim her şeyden önceki amacımız ve hedefimiz her zaman iyiyi daha güzelini en iyisini yapabilmek, umarım bunu başarabiliriz."Açıklamasında bulundu.