Trabzon Valiliği'nden Açıklama!

Trabzon Valiliği'nden Yapılan Açıklamada Şu İfadelere Yer Verildi;

Koronavirüs (Kovid-19) Salgınından Vatandaşlarımızı Korumak Ve Salgını Engellemek İçin Alınması Gereken İlave Tedbirler

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu Başkanlığında 07.12.2020 Pazartesi Günü 11.00’de Yukarıdaki Gündem Maddesini Görüşmek Üzere Olağanüstü Toplanmıştır.

İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 Tarih 20076 Sayılı Genelgesi Ve 01.12.2020 Tarih (2020/119) Sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararımız İle Hafta Sonları; Cuma Saat 21.00 Pazartesi Saat 05.00 Arasında, Hafta İçi Günlerde İse Akşam Saat 21.00’de Başlayıp Ertesi Gün Saat 05.00’te Bitecek Şekilde Sokağa Çıkma Kısıtlaması Getirilmiş Olup Bu Çerçevede;

Market, Bakkal, Manav, Kasaplar, Kuruyemişçiler Ve Online Sipariş Firmalarının Hafta Sonları 10.00­-17.00 Saatleri Arasında Faaliyet Gösterebilecekleri, ­Lokanta Ve Restoran Tarzı İşyerlerinin Hafta Sonları 10.00-­20.00 Saatleri Arasında Sadece Paket Servis Şeklinde Hizmet Sunabilecekleri, ­Tüm İşyerlerinin Hafta İçi Saat 20.00’de Kapanacağı Hükme Bağlanmıştır. İçişleri Bakanlığınca Yayımlanan “30.11.2020 Tarihli Genelgeler Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular”A (1. Ve 3. Sorular) Verilen Cevaplarla Lokanta, Restoran, Kafe, Kafeterya Gibi Yeme­ İçme Yerleri İle Online Yemek Sipariş Firmalarının;

­Hafta Sonları 10.00-­20.00 Saatleri Arasında Paket Servis Şeklinde,

Hafta İçi 10.00-­20.00 Saatleri Arasında Gel­ Al Ve Paket Servis, 20.00-­24.00 Saatleri Arasında İse Telefonla Ya Da Online Sipariş Yoluyla Paket Servisi Şeklinde Hizmet Sunabilecekleri Açıklığa Kavuşturulmuştur. İçişleri Bakanlığının 06.12.2020 Tarihli E-89780865-153-20346 Sayılı Genelgesi İle İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca Alınan Kararımız Doğrultusunda;

Gelinen Aşamada Vatandaşlarımızın Yemek, Gıda Ve Diğer İhtiyaçlarının Online Sipariş Suretiyle Karşılanmasının Bu Tür İş Yerlerinde Ertesi Günlerde Oluşacak Yoğunluk Kaynaklı Bulaşma Riskini Azaltacağı Değerlendirildiğinden Online Yemek Ve Market Sipariş Firmalarının Vatandaşlarımızdan Bu Yönde Gelen Talepler De Dikkate Alınarak, Hafta İçi Ve Hafta Sonları Fark Etmeksizin 10.00­-24.00 Saatleri Arasında Çalışabilmelerine,

Yukarıda Belirtilen Esaslar Doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. Ve 72. Maddeleri Uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararlarının İvedilikle Alınmasına, Uygulamada Herhangi Bir Aksaklığa Meydan Verilmemesi Ve Mağduriyete Neden Olunmamasına, Alınan Kararlara Uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun İlgili Maddeleri Gereğince İdarî İşlem Tesis Edilmesi Ve Konusu Suç Teşkil Eden Davranışlara İlişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi Kapsamında Gerekli Adlî İşlemlerin Başlatılmasına, Uygulamada Birlikteliğin Sağlanması İçin Alınan Kararların İlgili Kurumlara İletilmek Üzere Kaymakamlıklara İletilmesine Oy Birliği İle Karar Verilmiştir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLADI!

İçişleri Bakanlığı'nın Aldığı Yeni Karara Göre, Lokantalar Hafta İçi Ve Hafta Sonu Saat 10.00 İla 24.00 Arası Paket Servis Yapabilecek.

20 Yaş Altının Ailesi İle Birlikte Şehirler Arası Seyahat Edebileceği, 18-20 Yaş Arası Gençlerin İse Sadece Şehirler Arası Toplu Ulaşım Aracı Kullanmak Kaydıyla Tek Başlarına Ailelerinin Bulunduğu Yere Seyahat Edebileceği İfade Edildi.

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs Salgınına Karşı Yeni Alınan Kısıtlama Kararları Ve Tedbirlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorulara İlişkin İnternet Sitesinden Yazılı Açıklama Yaptı.

'18-20 YAŞ ARASI GENÇLER, AİLELERİNİN BULUNDUĞU YERE SEYAHET EDEBİLECEK'

Açıklamada, 18-20 Yaş Arası Gençlerin Şehirler Arası Seyahatlerine İlişkin, "Ailelerinin Yanında Olmayan 18-20 Yaş Arası Gençler, Sadece Şehirler Arası Toplu Ulaşım Aracı (Uçak, Tren, Otobüs Vb.) Kullanmak Kaydıyla Tek Başlarına Ailelerinin Bulunduğu Yere Seyahat Edebilirler. 31.11.2020 Tarih Ve 20076 Sayılı Genelge'de Belirtilen 'Zorunlu Durumların' Varlığı Halinde, 18-20 Yaş Arası Gençler, İlgili Valilik/Kaymakamlıktan Seyahat İzin Belgesi Almak Ve Sadece Toplu Ulaşım Aracı (Uçak, Tren, Otobüs Vb.) Kullanmak Kaydıyla Şehirler Arası Seyahat Edebilirler. Bu Durumların Dışında 20 Yaş Altı Gençler Ve Çocuklarımız Yanlarında Ebeveynleri/Veli/Vasisinin Bulunması Şartı İle Herhangi Bir Belge Aranmaksızın Şehir İçi Ve Şehirler Arası Yolculuk Yapabileceklerdir" Denildi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF OLANLAR

Apartman Ve Sitelerin Temizlik, Isınma Gibi İşlerini Yerine Getiren Görevlilerin De, Apartman/Site Yönetimince Düzenlenen Görevli Olduklarına Dair Belgeyi İbraz Etmek Ve İkametleriyle Görevli Oldukları Apartman Veya Sitelere Gidiş-Geliş Güzergahıyla Sınırlı Olmak Kaydıyla Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Olduğu Belirtildi.

Ayrıca Evcil Hayvan Satışı Yapan İş Yerlerinin Sahipleri Ve Çalışanlarının, İş Yerinde Bulunan Hayvanların Günlük Bakım Ve Beslenmelerini Yapabilmek İçin Hafta Sonu 10.00-17.00 Saatleri Arasında İş Yerlerine Gidip Gelmeleri Sırasında Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Olduğu Ve Bu Muafiyetin, İlgili Kişilerin İkametleri İle İş Yeri Arasındaki Güzergah İle Sınırlı Olduğu Kaydedildi.

Yarış Atlarının Bakım Ve Beslenmelerini Ve Yarışlara Hazırlık Antrenmanlarını Yapmak Üzere At Sahipleri, Antrenörler, Seyisler Ve Diğer Çalışanların Da, Sadece Bu İşleri Yapmak Ve İkametleri İle Yarış Ya Da Antrenman Alanı Arasındaki Güzergahla Sınırlı Kalmak Kaydıyla Sokağa Çıkma Kısıtlamalarından Muaf Olduğu İfade Edildi.

Açıklamada, Yaptıkları İşin Doğası Gereği İş Yerlerinin Kapalı Olması Gereken Zaman İçerisinde Çalışması Gereken Haşere Ve Diğer Zararlı Böceklere Karşı İlaçlama Yapan Firmalarda Görevli Olanların Da, Bu Durumu Belgelemek Ve Sadece İlaçlama Faaliyetleri İçin Zorunlu Olan Güzergahlarda Kalmak Kaydıyla Hafta Sonu Uygulanan Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Olacağı Belirtildi.

max2-035.jpg

 

 

 

 

Editör: TE Bilisim