Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olan deprem sonrası tüm Türkiye seferber oldu. Depremin hemen ardından gönüllü çok sayıda Trabzon Üniversitesi personeli arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Başlatılan Ayni Yardım Kampanyası kapsamında ise akademik, idari personel, öğrenciler ve vatandaşların gönüllü katkılarıyla 7 kamyon dolusu yardım malzemesi ve su toplandı.

Toplamda şu ana kadar 2 bin 229 yardım kolisi hazırlanarak deprem bölgesine ulaştırıldı.

Yardımlar kapsamında 909 koli su meyve suyu ve süt; 226 koli bebek giyim ayakkabısı; 243 koli kadın giyim ve ayakkabı; 218 koli temel gıda malzemesi; 189 koli bebek bezi, ıslak mendil, kağıt havlu, hijyen malzemesi; 132 koli erkek giyim ve ayakkabı; 89 koli yorgan, yastık, battaniye, halı; 55 koli bebek maması, emzik, biberon; 39 koli ısıtıcı; 29 koli tüplü ısıtıcı;  5 koli tıbbî malzeme, ilaç; 4 koli oyuncak; 2 koli el feneri;  1’er koli kefen, kazma kürek;  1 katalitik soba; çeşitli yardım malzemelerini içeren 156 koli deprem bölgesine sevk edildi.

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, Ayni Yardım Kampanyası’na destek veren ve bu kampanyaya canı gönülden emek harcayıp gayret gösteren tüm üniversite mensuplarına, öğrencilere ve vatandaşlarımıza göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkürlerini iletti.

Rektör Âşıkkutlu, “Ülkemizde yaşanan elim deprem felaketinin ardından yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının yoğun bir şekilde yaşandığı bugünlerde, devletimiz ve tüm vatandaşlarımız gibi Üniversitemiz de tüm mensupları ile depremin yaralarının sarılması konusunda ilk andan itibaren seferber oldu. Gönüllü çok sayıda personelimiz deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Kendilerine göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Trabzon Üniversitesi olarak bu tür acıların bir daha yaşanmaması temennisiyle, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu