TRABZON ŞEHİTLER VE KAHRAMANLAR DİYARIDIR
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Balkan Harbi sırasında 87. Alay içinde yer alan Trabzon Gönüllüler Taburu’nu anmak için düzenlenen törene katıldı. Şehitleri rahmetle ve minnetle yâd ettiğini belirten Başkan Vekili Ataman, “Bu memleket uğruna bedel öderken dönüp arkaya bakmayan bir coğrafyanın çocuklarıyız.  Coğrafya kaderse bu kaderin paydaşıyız. Ve bu kaderin yaşandığı kahraman bir memleketin evlatlarıyız. Trabzon şehitler, kahramanlar ve çalışkan insanlar diyarıdır” dedi.
 
Trabzon'da, İstanbul'un işgalini durdurmak amacıyla 16 Kasım 1912'de harekete geçen 87'nci Alay içerisinde yer alan Trabzon Gönüllüler Taburu’nu anmak için “Gidip de Dönmeyenler” isimli anma programı düzenlendi. Şehitlere saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma etkinliğine; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Garnizon Komutanı Albay Erdem Canpolat, Tugay Komutan Vekili Murat Yetim, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Şehit Aileleri Derneği Başkanı Şeref İşler, MHP İl Başkanı Bekir Sıktı Tarım, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi ve çok sayıda davetli katıldı.
 
MÜCADELE BİTMEDİ
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman törende yaptığı konuşmada, “Bizim neslin 60 yaş üstü olanlarının inanır mısınız bu memlekette dedesi tek kardeştir. Test edin bakın. Tek bir çocuk kalmış, aile onunla artmış. Geriye kalanın tamamına yakını şehit. Ben kendi dedemden de biliyorum. Ya harp yolunda şehit düşmüş ya da harpte şehit düşmüş. Ve mesele onunla kalmamış. Bugün bakıyorsunuz Trabzon’un şu sahil bandındaki üst geçitlerde daha şehit adı verilecek yer kalmamıştır. Bütün üst geçitlerimiz de şehit isimleri var. Birkaç yıl öncesinde Allah nurlar içinde yatırsın 16 yaşındaki Eren Bülbül evladımız ve birkaç gün önce de o hain saldırı ile birlikte İstanbul’da verdiğimiz 6 şehit… Bu coğrafyada bu mücadele bitmedi, bitmeyecek” ifadelerini kullandı.
 
KAHRAMAN BİR MEMLEKETİN EVLATLARIYIZ
Bu memleket uğruna bedel öderken arkasına bakmayan bir coğrafyanın çocukları olduklarını da belirten Başkan Vekili Ataman, “Coğrafya kaderse bu kaderin paydaşıyız. Ve bu kaderin yaşandığı kahraman bir memleketin evlatlarıyız. Trabzon şehitler, kahramanlar ve çalışkan insanlar diyarıdır. Ancak biz 24 Şubat’ta Rusların buradan gitmesini şenliklerle kutluyoruz. Fakat Rus işgalindeki kahramanlıklarımızı çok akla getirmiyoruz. Trabzon günlerini Trabzon dışında yapıyoruz ama Trabzon’da Trabzonlular günlerini yapmıyoruz. Ben hem Büyükşehir Belediyemizi hem Ortahisar Belediyemizi hem paydaşları tekrar tebrik ediyorum. Meseleyi burada bırakmamamız lazım. Trabzon’un kadrini, kıymetini daha anlaşılır bir şekilde tutmak için, dışarıda yapılan Trabzon Günlerini de revize etmeliyiz. Bunları Of’taki, Sürmene’deki kahramanlık günlerimizin de tarihi süzgeç içerisinde, yani isyancılar düşmanımızdı noktasından değil de evlatlarımızın, torunlarımızın da bu gerçekleri bilmesi adına paylaşılmasını önemli buluyorum. Ve o gün verdiğimiz 509 şehidin hatırasına da sahip çıkarak bu memlekette bize karşı ikiyüzlü davrananların özrünü kabul etmeyen siyasi irade ile Sayın İçişleri Bakanımızı da tekrar tebrik ediyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
 
DENİZE ÇELENK BIRAKILDI
Konuşmaların ardından bando takımı eşliğinde Kalepark önünden başlayarak Trabzon Limanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.  Yürüyüş sonunda, “87'nci Alay Şehitleri” anısına denize çelenk bırakıldı.

Editör: Köksal Ustaoğlu