Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank:Kırıkkale Savunma Sanayisi Yatırımlarıyla Şahlanıyor Türkiye’yi Katma Değerli Üretimle Kalkındırmanın Derdindeyiz

Türk savunma sanayisinin önemli merkezlerinden biri olan Kırıkkale, son dönemlerde hem kamunun hem özel sektörün yeni yatırımlarıyla dikkat çekiyor. MKE’nin şehirdeki varlığını güçlendirmesi, Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB’nin kurulmasının ardından bir adım da Roketsan’dan geldi. Roketsan, Kırıkkale’de 9 bin 500 dönümlük bir arazide yapacağı yeni yatırımı Mart 2023’te faaliyete geçirecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlık olarak bütün sektörler gibi savunma sanayisini de desteklerini belirterek “Kırıkkale, savunma sanayisi yatırımlarıyla adeta şahlanıyor. Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz. Bu manada da Kırıkkale'nin ülkemize ve ülkemizin ekonomisine verdiği katkı çok önemli.” dedi.

YATIRIM YERİNE ZİYARET

Bakan Varank, Roketsan’ın Kırıkkale’deki yeni yatırım yerini ziyaret etti. Ziyarette Bakan Varank’a Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’nin yanı sıra Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can da eşlik etti.

ÇOK CİDDİ İSTİHDAM OLACAK

Yatırım alanında incelemelerde bulunan Varank yaptığı değerlendirmede, “Türkiye'yi kritik teknolojilerde ve alanlarda bir adım öne çıkaracak çok ciddi bir yatırımın yapıldığını ifade ederek “Burada şu anda mevcut çalışmalarının yanında Roketsan geleceğe dönük farklı teknolojilerdeki hem savunma sanayinde hem de farklı alanlardaki yatırımlarını gerçekleştirecek. 9 bin 500 dönümlük büyük bir arazide Kırıkkale'de bu yatırımı gerçekleştiriyorlar. Burada istihdam kapasiteleri, binli rakamları geçecek, çok ciddi bir istihdam olacak. Yatırım rakamları yıllara sâri Türkiye'nin en büyük savunma sanayi yatırımlarını yakalamış olacak.” dedi.

 TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ

Varank, Roketsan’ın roket teknolojilerinde farklı mühimmatlarda, Türkiye’ye önemli kazanımlar getiren, savunma sanayisinin göz bebeği firmalarından bir tanesi olduğunu anlatarak “İşte buradaki tesislerle hem kapasitesini arttıracak hem de yeni çalışmalar yapacak.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN KALBİNE OTURTTUK

Kırıkkale’nin son dönemde savunma sanayisine dönük yatırımlarla adeta şahlandığını kaydeden Varank, “MKE burada, Roketsan burada, özel sektör firmalarımız bu dönemde çok ciddi yatırımlar yapıyor. Kırıkkale'ye kazandırdığımız silah OSB’nin yanında özellikle kamu arazilerini de güçlü firmalarımıza tahsis ederek burada ciddi yatırımlar yapıyoruz. Tabii Kırıkkale'nin konumu, Ankara'ya yakınlığı ve ciddi ulaşım akslarıyla Kırıkkale’yi adeta Türkiye'nin kalbine oturtmamız sayesinde bu yatırımlar burada devam edecek.” dedi.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Varank, özel sektörle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı firmalarıyla Kırıkkale'ye yatırım yapmaya devam edeceklerine işaret ederek “Özel sektör firmalarımızın dolum tesislerinden farklı üretim alanlarına kadar çok ciddi yeni yatırımları olacak. Biz Türkiye'yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz. Türkiye'yi üretimle kendi kendine yetebilen bir ülke yapmanın derdindeyiz. Bu manada da Kırıkkale'nin ülkemize ve ülkemizin ekonomisine verdiği katkı çok önemli. Ben hem Kırıkkaleli hemşerilerimize, sayın valimize, vekillerimize, belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

CİDDİ TEŞVİKLER VERDİK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bütün sektörleri olduğu gibi savunma sanayisini de desteklediklerinin altını çizen Varank, “Bu yatırıma da ciddi teşvikler verdik. Teşvik belgeleri düzenledik. Bu sayede bu yatırımların önünü açmış olduk.” dedi.

MÜHENDİSLİK ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de, yatırım yerinin Türkiye için çok güzide altyapıların hayata geçirileceği bir bölge olacağına değinerek “Bu bölge ülkemiz için çok faydalı, çok yararlı teknolojileri geliştireceğimiz, hem ekonomiye çok ciddi katkısı olan, hem de teknolojik anlamda Türkiye'yi ön plana çıkaracak çalışmaları tamamlayacağımız bir alan olacak.” diye konuştu.

Mart 2023’te mühendislik çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Genel Müdür İkinci, “Bir kısmı açıp faaliyete geçireceğiz, peyderpey üzerine koya koya tesislerin kapasitesini arttıracağız.” diye konuştu.

Editör: Köksal Ustaoğlu