Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Kemal Akpınar, Trabzon Üniversitesi’ni ziyaret ederek Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Kürşat Erümit ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezindeki özgün teknolojik çalışmaları Erümit ile yerinde inceleyen Akpınar, “İnovasyona dair tüm işlerde Trabzon Üniversitesi Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezini destekleyeceğiz” sözünü verdi. Akpınar ayrıca, bu gibi merkezlerde üretilecek yeni teknolojilerin gençliğe ilham, Türkiye’ye ise güç vereceğini dile getirdi.

Merkezi incelemesinin ardından Akpınar ziyaret dolayısıyla şunları söyledi: “Teknoloji Bakanlığımız teknolojik altyapıları, arayüzleri desteklemek, dijital dönüşüm, girişimcilik eko sistemine katkıda bulunmak için bu tür merkezleri önemli buluyor. Biz de DOKA olarak çok yönlü katkı vermeye çalışıyoruz. Yapay Zeka ve Robotik Kodlama merkezi Trabzon’a ve Trabzon Üniversitesi’ne çok ciddi bir değer kattı. Bu merkezler bize her alanda güç sağlayacaktır. Çalışan ve üreten gençler üzerinden yaptığımız projelerle Türkiye’nin geleceği inovasyon ve gelişim odaklı değişecektir.”

Akpınar şöyle devam etti: “Bu merkezi daha aktif bir şekilde canlı tutabilmek, burayı kuruluş amacına uygun hale getirmek ve ötesine geçirmek ajansımızın amaçları arasında olacak. Bu teknolojik projeler gençliğe ilham, ülkemize ise güç verecek. Trabzon Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Burada ekibi de güzel olan teknolojik bir eğitim ve danışmanlık merkezi kurulmuş oldu. Özel sektörle bir bağ kuran, gelişime esas alan, teknoloji odaklı çalışan bir birim olacağı inancındayız. İnşallah buradan gençlere hap olabilecek, parmakla işaret edilebilecek projeler yükselecek. Bunun diğer sektörlere ve aktörlere de olumlu yansımaları olacaktır.”

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Kürşat Erümit ise teknolojik gelişim ve inovasyonda bu gibi işbirliklerinin önemine işaret ederek Akpınar ve ekibine teşekkür etti. Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Alper Şimşek de ziyarette hazır bulundu.

Editör: Köksal Ustaoğlu