2023 yılı Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen Ortamahalle Müzesi, bir yıl içerisinde toplamda 9.103 turist tarafından ziyaret edildi.

TURİZM ZABITASI İŞ BAŞINDA TURİZM ZABITASI İŞ BAŞINDA

Haftanın her günü ziyarete açık olan Ortamahalle Müzesi 2024 yılının ilk yarısında 2.203 turistin uğrak noktası oldu.

Hayata geçirilen projelerle şehrin tarihi dokusunu ve kültürel mirasını koruyarak geleceğe aktarmayı başaran Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Ortamahalle Müzesi’nin şehrin turizmine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Turistlerin Ortamahalle Müzesi’ne olan yoğun ilgisinden ziyadesiyle memnun olan Başkan Ekim, “Arnavut kaldırımlı taş sokaklar arasında tarih kokulu evlerin bulunduğu, Akçaabat’ımızın incisi Ortamahallemizde yer alan tarihi yapıyı Akçaabat Belediyesi olarak aslına uygun şekilde restore ettik. Çeşitli araştırmalar ve çalışmalar sonucunda müzemiz için envanter teminini de tamamlayarak müzemizi tam bir yıl önce ziyarete açtık. Her tarafı tarih olan bu güzide mahallede bir müzenin olması hem turistleri bu mahalleye daha çok çekti hem de şehrimizin turizmine katkı sağlamış oldu. Ortamahalle Müzemiz, haftanın yedi günü turistlerin ziyaretlerine açık. Bir yıl içerisinde müzemizi 9.103 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Turistlerin müze hakkındaki geri dönüşleri ise bizleri memnun ediyor. Ortamahalle Müzesi’nin yapımında, envanter temininde ve açılışında emek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. 2024 yılında Müzemizin daha çok turist tarafından gezilmesini ve görülmesini temenni ediyorum.” dedi.

Akçaabat Belediyesi tarafından şehrin turizmine yeni bir soluk olarak kazandırılan Ortamahalle Müzesi’nde Akçaabat'ın tarihini ve kültürünü yansıtan eserler, şehrin ve yapının tarihi süreçlerini anlatan bilgi notları ve geçmişte kilise olarak kullanılan tarihi yapının içerisindeki mozaikler sergileniyor.

Gayretli

Editör: Köksal Ustaoğlu