Çiçekçilik mesleğini 25 yıldır sürdüren Aydın, çıraklıkla başladığı bu serüveni Akçaabatıın sesi internet haber sitesine anlattı Aydın, 23 Aralık 2022 tarihinde Akçaabat söğütlü mahallesinde yer alan KALE ÇİÇEKÇİLİK işletmesinde gerçekleştirilen görüşmede, işin püf noktalarını anlatarak, mesleğe yeni atılmak isteyen kişilere tavsiyeler verdi.

Çiçekçilik mesleğinin püf noktasının müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Aydın, güler yüzün ve her bütçeye uygun ürünün bulundurulmasının bu meslekte avantaj sağladığını belirtti. Sevgi olmadan çiçekçilik yapılamayacağını söyleyen Aydın ‘’Satışların ilerlemesi için kaliteli ürünlerin seçilmesi gerekiyor. Müşterinin beğenisine göre hizmet oluşturmak çok önemli. Çiçekçilik, yorucu bir iş. Sabah erkenden gelip çiçeklerin bakımı sağlanmalı. Büyük bir özveriyle akşama kadar çalışılması gerekiyor. Bu meslekte tatiliniz bile olmayabiliyor ama güzel işlere imza atıyorsunuz.’’ dedi.

‘‘ÇİÇEK KİŞİNİN ONURUDUR’’

Çiçekçiliğin bir sanatçılık olduğunu belirten Aydın, yaptıkları tasarımlarla müşterilerinin özel günlerine imza attıklarını söyledi. Aydın, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ‘’Sosyal hayatınızı etkileyecek kadar çok çalışmanız gerekebiliyor. Nişan, düğün, doğum günü gibi veya cenaze, hasta ziyareti gibi durumlarda müşterilerimizin yanında oluyoruz. Tüm çiçekçi meslektaşlarım bu şekilde hizmet veriyor. Bu işin eğitimi son 10 yılda başlatıldı. Ancak biz araştırarak, görerek ve deneyimleyerek öğrendik. Çiçek düzenlemesinde müşterinin tercihine göre çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Vazo, çiçek süngeri, taş, aksesuar gibi ürünlerle bitkiyi özdeştiriyoruz. Bu noktada işin sanatsal kısmı ortaya çıkıyor. Müşterilerimiz bizzat katılamadıkları etkinliklere çiçek gönderebiliyor. Bu noktada gönderilecek olan çiçeğin türü, tasarımı çok önemli. Çünkü, o etkinlikte sizi temsil eden şey gönderdiğiniz çiçek oluyor. Çiçek kişinin onurudur diyebilirim.’’

"HERKES ÇİÇEKÇİ OLAMAZ"

Çiçekçilik mesleğinin bir zevk meselesi olduğunu söyleyen Okay Aydın, herkesin çiçekçi olamayacağını belirtti. Aydın, yetenek ve el yatkınlığının bu meslekte önemli olduğunun altını çizdi.

Çiçekçilik mesleğinin diğer işletmeciliklerden farklı olduğunu belirten Okan Aydın , ‘’Bizler canlı bir ürün yetiştiriyoruz. Bitkiler, hissedebilen canlılar. Sevgiyle ve ilgiyle yaklaşmanız gerekiyor. Bitkilerin ölmemesi için büyük bir özveriyle ilgilenilmesi gerekiyor. Suyunu, sıcaklığını, bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor’’ dedi.

Aydın, iş prensibinin öneminden de bahsederek, şunları söyledi:’’ Müşteri, bize sabah 7’de de ulaşabiliyor, akşam 21’de de.haftanın 7 günü hizmet vermekteyiz. Bu disiplin çok önemli. Çünkü, çiçekçilikte acil, anlık durumlar ortaya çıkabiliyor. Müşterinin acil bir şekilde ürün alması gerekebiliyor. Bu konuda ulaşılabilirlik öne çıkıyor. Bunun haricinde, gelen müşterinin ne istediği ve nasıl bir hizmet beklediğini bilmek önemli. Standart müşterilerimizin taleplerini çok iyi bildiğimiz için ona göre hizmet verebiliyoruz. Ürünlerimizde kaliteden ödün vermiyoruz. Bitkilerimiz bu sıcaklıkta ölmesin diye onları soğuk hava dolabında tutuyoruz.’’

"İNTERNET ÜZERİNDEN DEĞİL ÇİÇEKÇİ DÜKKANINDAN ALIŞVERİŞ YAPILMALI"

İnternet üzerinden online sipariş edilen çiçekler hakkında konuşan Aydın, müşterileri şu sözlerle uyardı: "Müşterilerimize tavsiyemiz internet üzerinden değil, çiçekçi dükkanından alışveriş yapmaları. Çiçekçi dükkanına gelsin çiçeklere dokunsun, koklasın ve hoşuna gideni alsın. İnternetteki ürünün resmi hep aynı. Sadece fiyatta değişiklik yapıyorlar. Fabrikasyon bir şekilde satış yapmaya çalışıyorlar. Müşterilerden ise ürünün geç gittiğiyle, farklı ürünün gelmesiyle, bakımsız çiçek gelmesiyle alakalı şikayetler geliyor. Biz burada da eve ürün gönderiyoruz. Ancak bizler müşteriyle irtibatta kalarak bu süreci geçiriyoruz. İstedikleri ürünün fotoğrafını gönderiyoruz, istedikleri değişimleri gerçekleştiriyoruz. Ürün ellerine ulaşana kadar iletişimde kalıyoruz ve bilgi veriyoruz. Müşterilerimiz bu hizmetten memnun kalıyor, birebir aynı ürünü teslim alabiliyorlar.

Çiçek bakımı hakkında da bilgi veren Okay Aydın, bazı bitkilerin az su sevdiğini bazı bitkilerin ise bol su sevdiğini belirterek, şunları söyledi: "Bitkilerin ömrünü uzatmak çok kolay aslında. Bazı bitkileri 15 günde bir sularsınız bazılarını ise 3 günde bir sulamanız gerekir. Beslediğiniz bitki hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Saksı değişiminde iyi bir toprak kullanılmalıdır. Bu noktada söylemeliyim ki standart saksı boyu tercih edilmeli. Çok büyük saksılar bitkilerin kök çalışmasını engeller. Kök sıkışır, bünye büyür. Bu bakımdan iyi bir bakım yapılır, ısısı ayarlanırsa, iyi bir ışık ayarlanırsa ve kış aylarında soğuktan korunabilirse bitkiler uzun ömürlü olur. Bitkinin üşümesi engellenmeli. Bizler müşterilerimize teknik bilgileri aktarıyoruz. Toprak değişiminde dikkat edilmesi gereken püf nokta ise kaliteli toprağın tercih edilmesi. Marketlerde satılan topraklar çok sinek ve kurtlanma yapıyor. Bitki toprağı kaliteliyse bu tür sorunlar meydana gelmiyor.’’

KALE ÇİÇEKÇİLİK

0 532 201 08 55

0 462 248 84 46

Söğütlü Mah.Göktürk Sk.No.4/A Akaabat – Trabzon

kaleflowers61

Editör: Köksal Ustaoğlu