İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkan, Cuma günü yapılan turizm zirvesini sert şekilde eleştirdi ve ortak akıldan uzak yapılmıştır dedi

“Göz boyamak için yapılmıştır”

Cuma günü Trabzon’da Vali İsmail Ustaoğlu, başkanlığında Turizm Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Turizm Bakan Yardımcısı, İl Kültür Turizm Müdürü, STK’lar, turizm paydaşları ve AK Parti İl Başkanı davet edildi. Ancak davet edilenlerden çok davet edilmeyenler konuşuldu. Bunların arasında İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın da vardı. Kendisi mecliste Bayındırlık, İmar, Altyapı ve Turizm Komisyonu’nda görev alıyor. Diğer siyasi partilerin temsilcileri davet edilmedi. Basın davet edilmedi. Toplantı hakkında açıklama yapan İYİ Parti Trabzon Başkanı İl Fatma Başkan “Geçen yıl konuştuğumuz sorunları bu yılda konuşuyoruz. Yetmiyor bakan yardımcısı karşısında tekrar konuşuyoruz. Artık seneye de bakan gelir, onun karşısında konuşuruz.” dedi ve sert eleştirilerde bulundu.

“BİZ NEDEN DAVET EDİLMEDİK?”

Ortak akıldan uzak yapılan toplantının şehre ve turizme katkı sağlamayacağını belirten Fatma Başkan, “Dün şehrimizde Turizm Bakan Yardımcısının katıldığı bir turizm zirvesi gerçekleştirildi. Zirveden ancak bittikten sonra valiliğin yayınladığı fotoğraf sayesinde haberimiz oldu. Yine şaşırmadık. Şehrimiz ortak akıldan uzak bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Hem de haftalardır tartıştığımız ve ciddi bir kriz yaşanan turizm sektörü hakkında bir toplantıya. Bakan yardımcısı turizmin sorunlarını dinlemeye gelmiş. Belli olan sorunları gelip, dinlemiş. Umarız önceden bilgilendirilmiştir ve birkaç tane de çözüm önerisi getirmiştir. Toplantıya davet edilmediğimiz için içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Neden davet edilmediğimizi de bilmiyoruz. Şehrimiz için bu kadar önemli olan toplantıdan bizlerin neden haberi olmadı? Şehri yıllardır bu şekilde yönetiyorsunuz, sonuçlar ortada. Tam bir başarısızlık tablosu ile karşı karşıyayız. Fotoğrafa baktığımız zaman, bir siyasi partinin il başkanı davet edilmiş en ön sırada oturuyor. O partinin il başkanı mı şehrimizdeki turizm sorunlarını çözecek? Diğer siyasi partilerin il başkanlarının bu şehirde konuşma hakları yok mu? Bu şekilde bir toplantı ne kadar çözüm sağlayacak? Aynı şeyleri deneyerek başarıya ulaşamadınız, ulaşamayacaksınız. Bu şehri bizler de seviyor ve önemsiyoruz. Hatta sizlerden daha çok üzerine düşüyoruz. Göz boyamak için yazın ortasında denetimler başlattınız, sezon başı yapılması gerek toplantıyı sezonun bitmesine kısa bir süre kala yapıyorsunuz. Bu mudur şehir hassasiyeti, bu mudur şehre ve turizme verdiğiniz önem? Gerçekten yazık.” şeklinde konuştu.

VALİYE SESLENDİ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na seslenen Fatma Başkan, “Sayın Valim; sizler devletin Trabzon’daki en başısınız. Aldığınız eğitim ve yaptığınız çalışmalar devlet terbiyesi aldığınızı gösterir, lakin bu toplantıya İYİ Parti ve CHP’nin  davet edilmemesi sizin eksikliğinizdir. Vali taraf tutmaz, Vali toplumun her kesimine eşit mesafede olur. Siz diyorsanız ki hayır ben böyle davranacağım, lütfen bunu açıklayın biz de bundan sonra ona göre davranalım. Bunun gibi yaptığınız davranışlarla bir dönem daha Trabzon Valiliği yapacaksınız, bunu biz size diyelim belki gelecek döneminizde tarafsız olmayı başarabilirsiniz. Devletin Valisi ne bir mitingde boy gösterir ne de miting havasında turizm toplantısı dizayn eder. Hiç kusura bakmayın ama bu yaptığınız Trabzon’a ve Trabzon’a turizm işi yapan herkese karşı saygısızlıktır. Bu devlet sizin babanızın malı değildir. Hükümetler gelip geçicidir fakat devlet bakidir. Hükümetin memuru gibi hareket ederek bu topluma en büyük düşmanlığı sizler yapıyorsunuz. Zaten turizm sezonu başladı Değirmendere yolunu kapattınız, turizm sezonu başladı trafiğe hiç bir çözüm bulamadınız, turizm sezonu başladı sözde denetim çalışmalarıyla reklam peşinde koştunuz, turizm sezonu başladı hiç bir esnaf ve sanatkarın derdini dinlemediniz, turizm sezonu başladı meydan bölgesine yerel seçimlerden korktuğunuz için zabıtayı sokamadınız, şimdi turistler elden gidiyor diye, aceleyle bir toplantı dizayn ettiniz, onda da ortak aklı yok saydınız.” dedi.

“MİLLETİN İRADESİNİ YOK SAYMA HAKKINI SİZE KİM VERİYOR?”

Muhalefet milletvekilleri ve diğer siyasi parti temsilcilerinin toplantıya davet edilmediğini vurgulayan Fatma Başkan, “Daha önemlisi milletvekillerimiz davet edilmemiş. Muhalefet milletvekilleri de Trabzonlu hemşehrilerimiz teveccüh ve oyları ile meclise girmiştir. Onlar da bu şehirdeki sorunları çözmek ve sorunlar üzerine konuşmak için hak sahibidirler. Sorunların ve eksikliğin sizden kaynaklandığını yüzünüze vurmalarından mı korktunuz, yoksa bakan yardımcısı beceriksizliğinizi öğrenmesin mi istediniz? İYİ Parti Trabzon Milletvekilimiz Yavuz Aydın, TBMM’de Bayındırlık, İmar, Altyapı ve Turizm Komisyonu’nda görev alıyor. Aynı zamanda turizm yatırımları var. Neden toplantıya çağırılmadı? Kendisi bu konuyla özel olarak ilgileniyor ve çalışma yapıyor. Onun vereceği rapordan mı çekindiniz? Neden ortak akıldan bu kadar çekiniyorsunuz? Şehrimizin valisi ve il kültür turizm müdürü, neden sadece AK Partili siyasileri davet ediyor? Bu şehirde muhalefet milletvekillerine oy veren 165 bin Trabzonlunun iradesini yok sayma hakkı size kimler tarafından veriliyor? Bizi bu toplantılara çağırmamak için sizlere bir emir mi geliyor? Geliyorsa bunu da bilmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

“BU ŞEKİLDE SORUNA NEŞTER DEĞİL HANÇER VURULUR”

Şehir için büyük önem arz eden toplantıya basının davet edilmediğine de dikkat çeken Fatma Başkan “Bir diğer husus böyle önemli bir toplantı yapılıyor, basın davet edilmiyor. Basın turizmin paydaşlarından değil mi? Yıllardır şu söyleniyor, Trabzon’un tanıtımı yapılamıyor. Siz bu tanıtımı yapacak en önemli kişileri toplantıya çağırmıyorsunuz. Turizmin sorunlarını basından mı gizliyorsunuz? Bu sorunları basın bilmezse nasıl gündeme taşıyacak? Sorunlara nasıl yaklaşacak? Bu toplantı şehrin geleceğinin toplantısıdır, bunu basına da kapatmazsınız. Bu şekilde mi düzelteceksiniz turizmi? Ortak akıldan uzak yapılmış bu toplantı ile turizme neşter vurulmaz ancak hançer vurulur. “ dedi.

ORTAK AKILDAN UZAK YAPILAN HER ŞEYİN KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Her koşulda Trabzon’un sorunları çözmek için mücadele edeceklerini ifade eden Fatma Başkan sözlerine şu şekilde son verdi:
“Bizler de bu şehir de yaşıyoruz ve bu şehri seviyoruz. Bu şehrin ciddi problemleri var. Sizin siyasileriniz bir yerlerden talimat beklerken, şehrin sorunlarını görmezden gelirken, biz dile getirdik. Esnafın, turizmcinin, basının, turistin yanında olduk. Şehrimizin geleceği için mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Ancak bu şekilde ortak akıldan uzak yapılan hiçbir şey karşısında susmayacağız. Şehrimizin sorunları ve sıkıntıları belli. Yöneticilerin yaptıkları yanlışlar ortada. Aynı yanlışlar sürekli tekrarlanıyor. Geçen yıl konuştuğumuz sorunları bu yılda konuşuyoruz. Yetmiyor bakan yardımcısı karşısında tekrar konuşuyoruz. Artık seneye de bakan gelir, onun karşısında konuşuruz. Bu şekilde olmaz bu şehrin ortak akla ihtiyacı vardır. Bunun da hemen sağlaması gerekmektedir.”

Editör: Köksal Ustaoğlu