CHP Trabzon Milletvekili adayı İlker Akıncı, Trabzon’un en önemli geçim kaynağı turizmde sürdürülebilir turizm planlaması olması gerektiğine dikkat çekti. Karşılıklı güven ortamı oluşturularak turizmin çeşitlendirileceğini söyleyen Akıncı, “Cumhurbaşkanı  adayımız Kemal Kılıçdaroğlu Körfez ülkelerin diplomatlarıyla görüşüyor. Dış ülkelerle 'Karşılıklı Güven Ortamı' oluşturarak ilişkilerimiz düzeltilecek. Yatırımları 2 kat artıracağız.” dedi.

Tüm yatırımların Trabzon turizmine göre planlanması gerektiğini söyleyen Akıncı, “Trabzon’u turizm kenti olarak kabul ediyorsak tüm yatırımları ona göre şekillendirmeliyiz. Boztepe gibi hem tarihi hem de gözde turizm destinasyonuna hançer vurularak viyadük geçirildi. Peki bunu yaparken Sayın Ulaştırma Bakanı turizmcilerle istişare etti mi? Onaylarını aldı mı? Millet İttifakı iktidara gelirse Ortadoğulu turistleri kaçıracağımızı söyleyenler bu zamana zarar vermekten başka Trabzon’a hangi yatırımları yapmışlar?

2015 yılında Sümela Manastırı’nı ‘1 yılda restore edeceğiz’ diyerek yola çıktılar, 5 yıl sonra açtılar. Keşke açtıklarıyla kalsalardı. Fresklere verilen zararla tüm dünyaya rezil olduk. Aynı sorunu Kostaki Konağı’nda yaşadık. Gülcemal ile şehrin deniz kıyısını mahvetmekle kalmadılar garabet olarak ortada bıraktılar.

'Yılan hikayesine' dönmüş bir Uzungöl sorunu var. Biz oradaki esnaflarımızın da sorunlarını yakından takip ediyoruz. Uzungöl’e yazın kapasitesinin üzerinde araç girişi oluyor. Uzungöl aslında tehlike altında. Yöre sakinleri araçların belli noktada kalıp Uzungöl’ün araçlardan arındırılmasını istiyor. Biz sorunlarını biliyoruz. Paydaşlarımızla bu konuyu masaya yatırıp çözeceğiz. Uzungöl’ü kaderine terk edemeyiz. İlk el atılması gereken destinasyondur.  Kışın doğal gaz sorununu çözüp daha cazip hale getireceğiz. Söz verildiği halde yapılmayan bir kayak merkezi projesini de tozlu raftan indirip yapılması gerekeni biz yapacağız.” diye konuştu.

'KARŞILIKLI GÜVEN ORTAMI'

Trabzon’un altın çağını yaşayacağını dile getiren Akıncı, “Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Körfez ülkelerin diplomatlarıyla görüşüyor. Dış ülkelerle 'Karşılıklı Güven Ortamı' oluşturarak ilişkilerimiz düzeltilecek. Yatırımları 2 kat artıracağız.” dedi.

TRABZON’DA TURİZMİ ÇEŞİTLENDİREREK 12 AYA YAYACAĞIZ

4 mevsim turizme dikkat çeken Akıncı, “Trabzon’da 3,5 ay turizm sezonunu 12 aya çıkarmayı ve Trabzon’u sadece Ortadoğulu turistlerin değil Avrupalı turistlerin de tercih ettiği bir şehir haline getirmeyi hedefliyoruz. Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 4 Nisan’daki Trabzon ziyaretinde bunun sözünü verdi. İktidara gelir gelmez gerekli altyapı yatırımlarını yapacağız. Trabzon’u 12 ay turist ağırlayacak hale getireceğiz. Böylece hem turizmcilerimiz hem de esnafımız 12 ay boyunca turizmden kazanç sağlayabilecek. Ülkemizde oluşacak güven ortamı ve dış politikalardaki iyi ilişkiler ile şehrimizi turistlerin gözdesi haline getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Köksal Ustaoğlu