Akçaabat Atatürk Parkı’ında düzenlenen çelenk sunma törenine; Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Elvan,  İlçe Jandarma Komutanı Barış Kesici, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve temsilcileri, Akçaabat Protokolünün üyeleri, Daire Amirleri, Muhtarlar, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören; Kaymakamlık Makamı ve Belediye Başkanlığı Makamının Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Sırasıyla yapılan çelenk sunumlarının ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Anma programı, Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akçaabat Şehit Gökhan Uzun Ortaokulu Müdürü Alaaddin Durna yaptı. Akçaabat Şehit Gökhan Uzun İmam Hatip Ortaokulu tarafından hazırlanan programda şiirler okundu, kuranı kerim tilaveti gerçekleştirildi, koro gösterisi ve oratoryo gösterimi yapıldı; Çanakkale Savaşı ile ilgili Video gösterimi yapılarak savaşı anlatan ezgiler seslendirildi.

Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Ecdadın bizlere bıraktığı bu cennet vatanı; gelecek nesillere en güzel en ideal şekilde ulaştırmak için çalışırken, temelleri çok eskilere dayanan birlik ve beraberlik ruhumuzu da sarsılmaz şekilde yaşatmaya devam edeceğiz. Zira bizlere yaraşan budur. Çanakkale Zaferi'nin 108. Yıldönümünde kanlarıyla vatan toprağını sulayan ve tüm dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez!’ dedirten başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” Dedi.

Program, Akçaabat Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyelerince ödüllerinin verilmesi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sonlandı.

Editör: Köksal Ustaoğlu