BÜYÜKŞEHİR’İN 2023 YILI BÜTÇE TASARISI, PERFORMANS PROGRAMI VE GELİR TARİFESİ KABUL EDİLDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantılarının 3’üncü oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükşehir Belediyesinin 2023 Yılı Gelir Tarifesi, Performans Programı ve Bütçe Tasarısı kabul edildi.
 
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantıları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını yaptı.
 
SÖZLERİNE ATATÜRK’Ü ANARAK BAŞLADI
Sözlerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başlayan Başkan Zorluoğlu, “Bugün 10 Kasım, ulusal kurtuluş mücadelemizin kahramanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü. Biz de Trabzon’dan ve Büyükşehir Belediye Meclisinden Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle, şükranla ve saygıyla yâd ediyoruz” dedi.
 
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Ardından gündem maddelerinin müzakeresine geçildi. Meclis toplantısında, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 4 madde müzakere edildi. 2023 Yılı Gelir Tarifesi, 2023 Yılı Performans Programı, 2023 Yılı İlçe Belediye Bütçeleri ve 2023 Yılı Bütçe Tasarısı ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu Başkanı tarafından Meclis üyelerine sunum yapıldı.
 
GELİR TARİFESİ KABUL EDİLDİ
2023 Yılı Gelir Tarifesi ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu Başkanı tarafından Meclis üyelerine sunum yapıldı. Meclis üyelerinin görüşlerini belirtmesi ve yapılan müzakerelerin ardından 2023 Yılı Gelir Tarifesi Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu tarafından meclis üyelerinin onayına sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edilen Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Gelir Tarifesi, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
 
PERFORMANS PROGRAMI ONAYLANDI 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 3’üncü oturumunda daha sonra 2023 Yılı Performans Programı görüşüldü. Müzakerelerin ardından Başkan Zorluoğlu tarafından meclis üyelerinin onayına sunulan 2023 Yılı Performans Programı, oy birliğiyle kabul edildi.
 
BELİRTİLEN RAKAM KADAR BORÇLANILMIYOR
Ardından Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Bütçe Tasarısı müzakere edildi. Bütçe Tasarısı ile ilgili konuşan Başkan Zorluoğlu, “Bütçemiz yaklaşık 3,3 milyar gelir, 3,9 milyar liralık da gider bütçesini ihtiva ediyor. Aradaki gelir farkı da 674 milyon liralık bir borçlanma ile karşılanacak. Hesabımız bu. Baktığımızda geçen yıl gider bütçemiz 1,8 milyar, gelir bütçemiz 1,4 milyar. Geçen sene 364 milyon liralık bir borçlanma bütçeye koymuştuk. Şu ana kadar, yani ekim sonu itibarıyla gerçekleşen ise 171 milyon lira. Dolayısıyla bizim bu borçlanma miktarı geriye doğru bakıldığında hiçbir sene o koyduğumuz rakamı bulmuyor. Çünkü başka kaynaklar buluyoruz ve borçlanmaya ihtiyaç duymadan yatırımlarımızı yürütebiliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
BÜTÇEMİZİN YÜZDE 50’Sİ YATIRIM
3.5 yılı geride bıraktıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Geçen sürede Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak, yatırımlarını finanse edemiyor, yüklenicilerine para ödeyemiyor, iş ve yatırım yapmıyor şeklinde hiçbir yakınma söz konusu olmamıştır. Bilakis Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak, bu ekonomik sıkıntılara rağmen hakikaten 18 ilçenin tamamında gerçekten çok büyük altyapı, üstyapı, sosyal hizmet yatırımları ortaya koyduk. Çok yoğun çalışan bir belediye olarak biliniyoruz. Türkiye’de de böyle biliniyoruz. Bu seneki bütçemizin de yüzde 50’si yatırımdır. Bu da büyükşehir belediyelerinde çok bulabileceğiniz bir oran değildir. Fen İşleri Dairemizin büyük yatırımları, sosyal yardımlar, otobüs alımları, Vakfıkebir’deki pazaryeri ve otopark başta olmak üzere ilçelerimizde yapacağımız birçok çalışma, 2023 yılı yatırım programında yer almaktadır. Belediyeler 5 yıllık süreci iyi planlamalılar. Bunun ilk yıllarında büyük işlere girişirler, seçime doğru da işleri tamamlayıp hizmete açarlar. Buna rağmen çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Pazarkapı ihalesi yeni yapıldı ama esas ödemesi ve iş 2023 yılında yapılacak. Sadece o 144 milyon liralık bir yatırımdır. 2023 yılı bütçe tasarımız şehrimize hayırlı olsun” dedi.
 
BÜYÜKŞEHİR VE 18 İLÇENİN GİDER BÜTÇESİ 
Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin onaylanan 2023 Mali Yılı gider bütçeleri şu şekilde; 
Büyükşehir Belediyesi:       3 milyar 900 milyon TL
Akçaabat Belediyesi:          370 milyon TL
Araklı Belediyesi:                100 milyon TL
Arsin Belediyesi:                 91 milyon 152 bin TL
Beşikdüzü Belediyesi         45 milyon 650 bin TL
Çarşıbaşı Belediyesi:          56 milyon 300 bin TL
Çaykara Belediyesi:            49 milyon 500 bin TL
Dernekpazarı Belediyesi:   13 milyon TL
Düzköy Belediyesi:              32 milyon 500 bin TL
Hayrat Belediyesi:               35 milyon 162 bin 500 TL
Köprübaşı Belediyesi:         24 milyon TL
Maçka Belediyesi:               80 milyon TL
Of Belediyesi:                      117 milyon TL
Ortahisar Belediyesi:          799 milyon TL
Sürmene Belediyesi:           76 milyon TL
Şalpazarı Belediyesi:           48 milyon 550 bin TL
Tonya Belediyesi:                31 milyon 130 bin TL
Vakfıkebir Belediyesi:         50 milyon TL
Yomra Belediyesi:               104 milyon TL

Editör: Köksal Ustaoğlu