Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantılarının 5’inci oturumu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman başkanlığında gerçekleştirildi. Dün İstanbul’da gerçekleşen hain terör saldırısını kınayan Başkan Vekili Ataman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Amerika’nın taziye dileğini kabul etmiyoruz’ ifadesini, Türkiye’nin gücü ve duruşu açısından son derece önemli bulduğunu belirterek, aynı düşüncelerle taziye mesajına katılmadığını söyledi. Ataman’ın sözlerine Meclis üyeleri alkışlarla destek verdi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantıları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının 5’inci oturumunun açılışını yaptı.

TÜRKİYE NE ZAMAN DİK DURSA BENZER OLAYLARLA KARŞILAŞIYOR

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman toplantıya İstanbul’daki hain terör saldırısını kınayarak başladı. Ülke olarak dün üzüntü verici hain bir saldırıyla karşılaştıklarını belirten Başkan Vekili Ataman şunları söyledi; “Zemin ve zaman açısından bakıldığında Türkiye ne zaman dik durup yürümeye başlamışsa benzer olaylarla karşılaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız yurt dışında G-20 zirvesine katılmadan önce İstanbul’daki terör saldırısı hakkında açıklama yapmak zorunda bırakıldı. Üzüntü verici bu tarafının yanında teröre 6 şehit verdiğimiz bu olayda, Kürtünlü hemşehrimiz bir karı-koca da şehit oldu. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz.”

İÇİŞLERİ BAKANIMIZLA AYNI DÜŞÜNCELERİ TAŞIYORUM

 “Saldırının üzerinden daha 24 saat geçmeden hemşehrimiz İçişleri Bakanımızın riyasetinde teröristin, yardım ve yataklık yapanların yakalanmasını da çok kıymetli buluyorum. Bu nedenle Bakanımızın şahsında tüm güvenlik güçlerimize, Emniyet Müdürlüğüne bu başarıları için tebriklerimi iletiyorum. Yapanın yanına kar kalmamışlığı bir tarafa, esas üzerinde durmak istediğim hadise teröristin geldiği anlaşılan yer, hemen sınırlarımızın diğer tarafında ABD’nin himayesinde terör örgütünün başkaca adlarla faaliyet gösterdiği bir yer. Ben Sayın Bakanımızın ‘Amerika’nın taziye dileğini kabul etmiyoruz’ ifadesini, Türkiye’nin gücü ve duruşu açısından son derece önemli buluyorum. Meclis Başkan Vekili olarak aynı düşüncelerle bu taziye dileğine katılmadığımı da ifade etmek istiyorum.” Başkan Vekili Atilla Ataman’ın hain olayı kınaması ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına karşılık yaptığı destek konuşması, Meclis’te alkışlarla karşılık buldu.

GÜNDEM MADDELERİ KABUL EDİLDİ

Başkan Vekili Ataman’ın açıklamalarının ardından Meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 2, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan gelen 6 madde olmak üzere toplam 8 madde müzakere edildi. Toplantı, meclis üyelerinin oylarına sunulan gündem maddelerinin kabul edilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Köksal Ustaoğlu