Akçaabat’ta tarihe dokunabileceğiniz en müstesna mahalledir Tarihi Ortamahalle. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri, çeşmeleriyle ve sokaklarıyla mahalle kültürü bir bütün halinde sergilenir Ortamahalle’de.

Tarihi yapıların ve kültürel hazinelerin bir arada bulunduğu Akçaabat’ın incisi Ortamahalle’de yüzünü güneşin doğuşuna dönen tarihi konaklar ve geçmişin izlerini günümüze taşıyan Ortamahalle Müzesi, tüm güzelliği ile göz dolduran Akçaabat’ı temaşa ediyor.

Ortamahalle’de bulunan tarihi konaklar, adeta zamanda yolculuk yaptırıyor insana. Sessiz ve yaşanmışlıklarla dolu konaklar… Geçmişe, bugüne ve geleceğe tanıklık etmiş duvarlar… Timurciler Konağı, Kanoğlu Konağı ve Mehmet Efendi Konağı ve daha birçok konak; tarihin kalbine dokunabileceğiniz müstesna yerlerdendir.

Akçaabat’ın alamet-i farikası Ortamahalle’yı cıvıl cıvıl hale getiren konaklarda, kafelerde ya da restoranlarda emsalsiz lezzetlerin tadına vardınız mı?

İnsanoğlunun her haline eşlik eden tavşan kanı rengiyle kızıla çalan çay veya kırk yıl hatrı olan Türk Kahvesi eşliğinde Ortamahalle’den Akçaabat manzarasının büyüsüne bırakın kendinizi.

St. Michael Kilisesi, tüm zorluklara sapasağlam gövdesiyle meydan okuyor.1200’lü yıllardan beri hem tarihe tanıklık ediyor hem de Ortamahalle’nin değişimine ve gelişimine. Bu tarihi yapı, varlığını artık Ortamahalle Müzesi olarak devam ettiriyor.

Akçaabat Ortamahalle, Akçaabat Belediyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı işbirliğinde aslına uygun olarak restore ediliyor.

Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi binalar, binaların bulunduğu cadde ve sokaklardaki duvarlar, zemin aslına uygun olarak restore edilirken aydınlatma elemanları da bu süreçte yenileniyor.

Restorasyonla birlikte Tarihi Akçaabat Ortamahalle tarih turizminin merkezi haline gelecek.

 

 

 

Editör: Köksal Ustaoğlu