“Uzun zaman önce Trabzon Ticaret Borsası tarafından fındıkta verim ve kaliteyi artırmak ve üreticilerimizle yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak için   hayata geçirilmiş bir projedir. Trabzon Ticaret Borsasının önderliğinde ve Akçaabat Ziraat Odasının Koordinasyonunda, üreticilerimize belirli mahallelerde tespit edilen pilot uygulama alanları belirlenip buralarda teorik eğitimler verilip ardından tesis edilen uygulama bahçelerinde uygulamalı eğitimler düzenlenmek suretiyle ‘İMECE’ toplantıları yapılmaktadır.

Bu yıl 2024’ün ilk ‘İMECE’ Toplantısını Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat Özer , Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Karadeniz Fındık Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sabır, Trabzon İl Tarım Ve Orman Müdürü İsa Kaplan, Trabzon İl Tarım Ve Orman Müdür Yardımcısı Okan Aksu, Akçaabat İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Erkan Ayaz, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park Ve Bahçeler Dairesi Başkanı Yahya Çavdar, Akçaabat Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kibar Ak,  Akçaabat Ziraat Odası  Genel Sekreteri Veysel Baki, Teknik Hizmetler Birimi Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Yaşar Özdemir, Akçaabat İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Kerem Kan Ve Nuh Uzunali, İlimizde farklı kurumlarda  görev yapan Tarım Danışmaları,  mahalle muhtarlarımız ve üreticilerimizin katılımı ile  Akçaabat İlçesi Fındıklı Mahallesinde gerçekleştirdik.

BAŞKAN GENÇ: DURSUN ALİ İNAN DOĞDUĞU TOPRAKLARA VEFASINI GÖSTERDİ BAŞKAN GENÇ: DURSUN ALİ İNAN DOĞDUĞU TOPRAKLARA VEFASINI GÖSTERDİ

Günümüzde tarımsal üretimi tehdit edecek boyutlarda sorun oluşturan Kahverengi Kokarca konulu ilk toplantımızı 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kibar Ak beyin sunumuyla yaptık.  Programa üreticilerimiz yoğun ilgi gösterdi.  Yapılan etkinlik sonrası üreticilerimize Kahverengi Kokarca ile mücadelede kullanılacak ilaç ve köy muhtarlığı kontrolünde kullanılmak üzere 1 adet ilaçlama makinesi hediye edildi. Bu ‘İMECE’ programları 18 ilçede devam edecektir. Verim ve Kaliteyi artırmaya yönelik bu ve buna benzer projeleri hayata geçirmek için her zaman ilgili kurumlara destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu