Trabzon Özel İmperial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayca Yılmaz Kaya, havanın ısındığı bu günlerde Kurban Bayramı’nı sağlıklı ve keyifli geçirebilmek için beslenmeye biraz daha dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek aşırı et tüketiminden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Kurban Bayramı’nda üç öğün et tüketilmemesi gerektiğine dikkat çeken Kaya, “Havanın ısındığı bu günlerde Kurban Bayramı’nı sağlıklı ve keyifli geçirebilmek için beslenmeye biraz daha dikkat edilmeliyiz. Kurban Bayramı’nda beslenme rutinimiz biraz bozulsa da güne hafif bir kahvaltıyla başlamalı, kahvaltıda; kızartmalı, kavurmalı, yağlı besinlerden uzak durulmalı ve gün içinde bol su tüketilmelidir. Aşırı et tüketiminden kaçınılmalı ve pişirme yöntemine dikkat edilmelidir. Kurban Bayramı’nda üç öğün et tüketilmemelidir. Bir öğün et tüketiliyorsa diğer öğünlerde denge sağlanmalıdır. Et tüketiminin yanında lif kaynağı sebze tüketilmelidir” dedi.

“Etimizi 24 saat dinlendirelim”

BAŞKAN GENÇ: TEK DERDİMİZ İLÇELERİMİZE HİZMET ETMEK BAŞKAN GENÇ: TEK DERDİMİZ İLÇELERİMİZE HİZMET ETMEK

Etin 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini kaydeden Kaya, “Etimizi 24 saat dinlendirelim. Dinlendirilmeden kesilen et sert olur ve hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle mide problemi olan bireylerin bu süreye dikkat etmeleri gerekmektedir. Yemeğinizi yaparken dilediğiniz baharatları kullanabilirsiniz. Pişirme yöntemi olarak fırında pişirme, ızgara, haşlama gibi yöntemleri kullanabilirsiniz. Et, kavurma yapılacaksa etin görünür yağları ayrılıp yağ ilave etmeden pişirilmelidir. Et pişirilirken kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmelidir. Günlük 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Özellikle kansızlık problemi olanlar demir emilimini artırabilmek için etin yanında bol limonlu salata tüketmeyi tercih edebilir. Şeker, kolesterol, tansiyon gibi hastalıları olan bireylerin porsiyon kontrolüne dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlık durumlarına göre özel beslenme programı olan bireylerin bu dönemde bu programa devam etmeleri gerekmektedir. Bayram sürecinde kilo artışının önüne geçmek için günlük 45 dakikalık yürüyüş yapılmalı” diye konuştu.

Gayret

Editör: Köksal Ustaoğlu