Yurtdışından öğrenci kabul eden ve interaktif olarak dünya ile etkileşim kuran üniversiteler açısından büyük önem arz eden “Uzaktan Eğitim ve Akademik Motivasyon” konusunda Trabzon Üniversitesi öğrencileri ses getirecek bir başarıya imza attı.

6 AY DOLMADAN HAZIRLANDILAR

17-19 Mayıs tarihlerinde Konya’da düzenlenecek “Hoca Ahmed Yesevi 8. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi” başlıklı bilim şölenine Trabzon Üniversitesi ‘Uzaktan Eğitim ve Akademik Motivasyon’ alanında sağladığı başarı sayesinde katılma hakkını kazandı. Kısa adı TÖMER olan TRÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Öğr. Gör. Dr. Hacer Deniz danışmanlığında Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 7 öğrenci kongreye çağrıldı. Katılım için Kasım-2023’te başvuru yapan ekip, yeterliliği 6 ay dolmadan tamamlayarak geleceğe ışık tutacak ‘PISA Okuma Başarısı’, ‘Göçmenlerin Dil Yeterliği’, ‘Uzaktan Eğitim ve Akademik Motivasyon’ konularını kapsayan çalışmalarıyla projelerden tam not aldı.

BAHAR ETKİNLİKLERİNDE TÜRKİYE MOZAİĞİ BAHAR ETKİNLİKLERİNDE TÜRKİYE MOZAİĞİ

AMAÇ ETKİLEŞİM VE BÜTÜNLEŞME

Öğr. Gör. Dr. Hacer Deniz, Türkiye kontenjanı yüzde 45 ile sınırlı olan program öncesi gerekli yeterliliği sağlayan öğrencilere uluslararası kongreden onay ve çağrı geldiğini söyleyerek, “Gece-gündüz çalışarak akademik bulgularını uluslararası bilimsel platfomda başarıyla sunan ekibimiz 17-19 Mayıs tarihlerinde Bayburt ve Ordu Üniversiteleri ile birlikte bölge olarak Karadeniz’i temsil etme hakkı kazandı” diye konuştu. Kongreye lisans düzeyinde kabul alan tek üniversitenin TRÜ olduğunu da bildiren Deniz, “Türk Dünyası Etkileşimini Artırma ve Bütünleşme Projesi kapsamındaki kongre, Dünyanın her yerindeki Türklerin etkileşimini artırmayı ve bütünleşmeyi amaçlaması bakımından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

GELİŞİMİ ETKİLEYECEK BULGULAR

Öğrencileriyle birlikte bu projenin önemli bir halkası olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden genç akademisyen, “Kongre kapsamlı bir akademik platform olarak öne çıkıyor. Türkiye’den Azerbaycan’a, Portekiz’den Kanada’ya, Peru’dan Filipinler’e; toplamda 45 farklı ülkeden katılımcılar Konya’da olacak. Uzaktan Eğitim ve Akademik Motivasyon üzerine biz de bilimsel işbirliği fırsatı bulacağız” dedi. TRÜ’lü öğrencilerin özveriyle çalışarak projelerini tamamladıklarına işaret eden Deniz, sürecin uluslararası alanda dikkat çekici bulgulara ulaşmalarını sağladığını da dile getirdi. Projede Elif Seymen; Furkan Mete Sarı, Fatma Sıla Eroğlu, Mehmet Alihan Değer, Muhammet Özcan, Gökdeniz Berber ve Aslı Kadı adlı öğrenciler yer alıyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu