Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) düzenlediği, “Trabzon Turizm Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı” yoğun katılımla gerçekleşti. Toplantıya, Trabzon Vali Yardımcısı Hacı Osman Hökelekli, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Selim, TTSO Başkanı Erkut Çelebi, ilçe belediye başkanları, daire amirleri ile turizm paydaşları katıldı.

TİSKİ BAYRAMDA DA DURMADI TİSKİ BAYRAMDA DA DURMADI

ÖN HAZIRLIK AŞAMASINDA

Tüm katılımcılara Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü, “Büyükşehir Belediyesi olarak Turizm Master Planı için ön hazırlıklara başlamış bulunmaktayız. Turizm planımızı kısa zamanda Trabzon ilimize kazandırmış olacağız. Bir süreç içerisinde bu durumu gerçekleştirmek istiyoruz. Üniversitedeki uzman kişilerin çağrılması, araştırma yapılması, uluslararası kurumların Trabzon'a davet edilmesi gibi çalışmalarımız var. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Turizm Master Planı’nı en kısa zamanda Trabzon'umuza kazandıracağımızı belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

STRATEJİK BİR SEKTÖR

Turizmin son dönemde Trabzon'da çok önemli bir sektör haline geldiğini söyleyen Trabzon Vali Yardımcısı Hacı Osman Hökelekli, “2023’ün rakamlarıyla 600 bin civarında yerli, 700 bin civarında yabancı olmak üzere 1 milyon 300 bin civarında turisti şehrimizde ağırladık. Şehrimizin coğrafyası dolayısıyla tarımda, hayvancılıkta ve sanayide belli bir yere kadar geliyoruz. Dolayısıyla turizm bu anlamda daha stratejik bir öneme sahip. Otellerden restoranlara, çarşıdan pazara kadar şehrin her insanına dokunan stratejik bir sektör mahiyetinde. Bu anlamda kamu kurumlarımızla, mahalli idarelerimizle, sektörümüzün temsilcileriyle şehrimizin turizmini daha sürdürülebilir hale getirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak açısından hepimize önemli sorumluluklar düşüyor” dedi.

SONUCA BAĞLAMAK İSTİYORUZ

TTSO Başkanı Erkut Çelebi ise, “Trabzon'un gerçekçi sorunlarıyla ilgili çalışmalarımızı sükunet içerisinde, Trabzon'a yakışır bir şekilde konuşup bir sonuca bağlamak istiyoruz. Yedi ana grupta bir çalışma yaptık. Trabzon'umuz için hayırlı olacak bir sonucun çıkmasını, ne yapılması gerektiğini ve neler yapabileceğimizi de öngören bir sonuca bağlamak istiyoruz. Trabzon’umuzun en önemli gelir kaynağı artık turizm. Bu vesileyle de hepimizin katkı sağlaması için geniş çerçeveden bakıp, olayları değerlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Köksal Ustaoğlu