Talebe İlişkin Açıklama Yapan TOSF Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu, Türkiye’de Yaşanan Deprem Dolayısıyla Gerek Yurtlardaki Fiziki Durum, Gerekse Sosyal Durumlar Nedeniyle Okul Federasyonu’nun Da Başvurusu Üzerine Trabzon Hakkı Saklı Kalmak Şartıyla Donduruldu. Talep Eden Diğer Ülkelere Şampiyona Verilecek. Hakkımız Saklıdır, Kendimiz Ne Zaman Hazır Hissedersek O Yıl Şampiyonayı Trabzon’da Yapacağız Diye Konuştu.

Duruma Tepki Gösteren TOSF Eski Başkanvekili Abdullah Aslan İse “Gençlik Olimpiyatlarını Yapmış Bir Şehrin Dünya Spor Kenti Olarak Anıldığı Bir Ortamda Dünya Atletizm Şampiyonası’nın İade Edilmesi Kararı Spor Turizmine Ve Kentin Spor Markasına Vurulmuş Bir Darbedir. Bu Karar, Ülkenin Uluslararası İtibarının Kaybedilmesine Neden Oldu”  İddiasında Bulundu. Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Yaptığı Açıklamada Bulunan Aslan, “Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun Daha Önceki Yıllarda Başkanlığını Yaptığım Sırada ISF Yönetim Kurulu 9 Kez, ISF Başkanı Laurent Petrynka İse 1 Kez Trabzon’u Ziyaret Etmiş Ve Tesislere Hayranlığını İfade Etmişti. 2014 Hentbol Dünya Şampiyonası Ve 2016 Gymnasiade, İlimizde Yapılmış, Şehrimiz 2 Organizasyonda Toplamda 10 Bin Kişiye Ev Sahipliği Yapmıştı. Hentbol Dünya Şampiyonası Organizasyonu En Başarılı Şampiyona Seçilmiş, ISF Tarafından Teşekkür Yazısı Yazılmıştı. Gelinen Noktada Gençlik Olimpiyatlarını Yapmış Bir Şehrin Dünya Spor Kenti Olarak Anıldığı Bir Ortamda Dünya Atletizm Şampiyonasının İade Edilmesi Kararı Spor Turizmine Ve Kentin Spor Markasına Vurulmuş Bir Darbedir. Bu Karar, Ülkenin Uluslararası İtibarının Kaybedilmesine Neden Oldu. Bu Kararı Alanlar Trabzon Valisi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehrin Milletvekilleri Ve Yetkilileri İle İstişare Ettiler Mi Bilinmemektedir. Ancak Bu Kararın Hem Ülkemize Hem De Şehrimizin Prestijine Uluslararası Alanda Büyük Darbe Vurduğu Açık Bir Gerçektir” Dedi.

“TRABZON’UN HAKKI KORUNMAMIŞTIR”

Federasyon Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu’nun, Açıklamalarını Değerlendiren Aslan, “Konaklama Sorunu Var Demek Trabzon’daki Otel Varlığını İnkar Etmektir. Trabzon’un Hakkının Saklı Kalması Gibi Bir Durum Söz Konusu Değildir. Organizasyona İlişkin Alınan Bu Karar Sonrasında ISF Yeni Organizasyon Vermez Çünkü Güven Kaybolmuştur. Buna Sebep Olanlar İstifa Etmelidir” İfadelerini Kullandı.

Sonbasin.Com / DHA

Editör: Köksal Ustaoğlu