Tedbir planları uygulamaya geçerken Valilik, vatandaşların seçim gününde dikkat etmesi gerekenleri de açıkladı.

Buna göre oy verme günü, oy verme süresi boyunca umumi eğlence yerleri kapalı olacak. İçkili yerlerde ve umumi mahallerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi de yasaklar arasında.

Oy verme günü ayrıca emniyet ve asayişi sağlamakla görevli kolluk kuvvetleri dışında ruhsatlı dahi olsa silah taşımanın yasak olduğu belirtildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinin huzur ve güven içinde, tarafsızlıkla ve demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmesi, vatandaşlarımızın hür iradesini sandığa yansıtabilmesi amacıyla Valiliğimizce Seçim Güvenliği Tedbirleri Planı hazırlanarak uygulamaya konulmuştur.

İlimiz genelinde seçim güvenliğini sağlamakla görevlendirilen kolluk (emniyet, jandarma, sahil güvenlik) güçlerince sandık alanları ve çevresinde oy verme ve sayım işlemleri ile sonuçların ilçe seçim kurullarına intikalleri sırasında, İl ve İlçe Seçim Kurulları çevrelerinde, hassasiyet arz eden kurum, kuruluş ve bölgelerde rutin ve ek güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Valilik Seçim Koordinasyon Merkezi'nin yanı sıra Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, elektrik, iletişim, doğal gaz, sağlık, itfaiye, ulaştırma, su şebekeleri ile görevli kurum ve kuruluşlar nezdinde kurulan koordinasyon merkezleri 7/24 saat esasına göre görev yapacaklardır.

Ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Türk Telekom Trabzon Bölge Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlar, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili görevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmek üzere gerekli tüm tedbirleri almıştır.

İl ve ilçe nüfus müdürlükleri, 30-31 Mart 2024 tarihlerinde açık bulundurulacak olup vatandaşlarımızın müracaatlarına cevap vermek üzere mesai yapacaklardır. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve YSK kararları gereğince oy verme günü oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacaktır. İçkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaktır. Emniyeti ve asayişi sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında ruhsatlı da olsa hiç kimse silah taşımayacaktır. Bu hususların uygulanmasında halkımızın görevli kurum ve personele gerekli desteği vermesi önem arz etmektedir.”

Editör: Köksal Ustaoğlu