Kılıçdaroğlu'nun Trabzon ziyaretine İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti. Trabzon Atatürk Meydanı'nda gerçekleştirilen mitinge yoğun katılım gösterildi.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu Trabzon Atatürk Meydanı'nda miting gerçekleştirdi. Mitinge yoğun katılım gözlemlendi. Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında "Elinizi vicdanınıza koyun" diyerek "Kul hakkı yiyenlere oy vermeyin" çağrısında bulundu.

"Trabzon'da Kemal Kılıçdaroğlu fırtınası"

Kürsüye çıkan İmamoğlu, AFAD'ın bugün için (4 Nisan) Trabzon'a fırtına uyarısı verdiğini hatırlatarak, "Bir derdimi sizle paylaşmak istiyorum. AFAD'ın bir mesajı bana ulaştı. Ya güzel AFAD kıymetli AFAD kurban olayım milletimin acı yaşamış bölgesindeyiz orada gel bizimle işbirliği yap. İstanbul'a Trabzon'a güzel hizmetler sun. Milleti orada aldattın, Trabzon'u aldatma bari.

Size bir mesaj okuyacağım: Meteorolojiye göre yarın Trabzon'da kuvvetli fırtına bekleniyor. Ama burası doğru... Diyor ki ağaç, direk ve çatı devrilmesi çatı uçması hatta baca gazı zehirlenmesi olabilir... Yahu biz Temel Fıkrası anlatırız ama fıkralarımız akıllıca olur. Böyle aptalca olmaz. Ama bir konuda tutturdular.. Bugün Trabzon'da Karadeniz'de fırtına var. Trabzon'da biz Karadeniz fırtınasını biliriz. Onun adı Trabzonspor'dur. Ama bugün 13. Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu fırtınası var" dedi.

İmamoğlu, "İstanbul'u kaydeden Türkiye'yi kaybeder" sözünü hatırlattı

İmamoğlu şöyle konuştu:

"Benim için bu güzel meydanın anıları var, ben ilk Cumhuriyet Bayramı'nı ilkokul öğrencisi olarak burada kutlamıştım. Sonra lise öğrencisi olarak nice bayramları kutladım. Allah nasip etti, Trabzon'un simgesi, ışığı, enerjisi, 35. yıldönümünde Trabzonspor yöneticisi olarak anıta çelenk koyan bir genç koydum. Hukuksuz bir şekilde seçimleri iptal eden iktidara karşı tarihinin en kalabalık mitingini yine mayıs ayında bu meydanda yaptık.

Bugün de bir tarih yazacağız. Bugün buradayım ama yalnız gelmedim. Bugün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geldim.

Bugün buradayız. Tevazu sahibi bir iktidarın inşası için buradayız. Çok değerli Genel Başkanı işte bu tevazuyu hayat boyu taşıyan memleketi için canını ortaya koyan ve her zaman doğrudan yana olarak Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanımız olacak.

Millet İttifakı olarak bugün verdiğimiz mücadelenin her aşamasında, milletimizin her sıkıntılı katmanına çare üretiliyor.

Eline bir tomar para alıp çocuğa para dağıtılmaz. Mesela ben çocuklara bu şekilde para dağıtandan harçlık alınmaz. Biz böyle biliyoruz. Öbür türlüsü insanı rencide eder. Veren eli, alan el görmeyecek. Parayı göstermek ayıptır.

Seçimi elimizde almaya kalktılar, milletimiz demokrasi tokadı attı. 4 yıldır bu iktidar sabah kalkıyor İmamoğlu, akşam yatıyor İmamoğlu diyor.

Ben buradan sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Beni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmam konusunda sağlıklı düşünerek, tartışarak, bir süreci yöneterek İstanbul'a aday yaptığı için teşekkür ediyorum. Ama belki bilmiyorsunuz İstanbul tarihinde ilk kez Trabzonlu belediye başkanı var. Ben Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği Trabzon'da doğdum.

Hukuksuzluğa karşı en büyük desteği veren milletin arkasında olduğu makamı alaşağı edemez. Kim edemez? Bir avuç insan.. 2019 seçiminden sonra ne dediler? İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder dediler. Vallahi biz demedik İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır dediler. Onu da biz demedik... Ben Sinoplu hemşehrilerimle birlikteyken dedim ki 'Seni gidi seni...' o günden anladın seçimi kaybedeceğini... Kaybedecekler çünkü artık bir avuç insanın kazanma dönemi bitti.

Sevgili gençler sizden tam destek istiyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız. Sizlerle birlikte her şeyin çok güzel olacağı dönemi başlatmak istiyorum. Çok güçlü altılı masa var. Lideri ve kurucusu sayın 13. Cumhurbaşkanımız bu süreci yürüttü ve bu güne geldik. Bize dedi ki siz de ekleneceksiniz ve çok çalışacaksınız. Çok çalışacağız, size layık olacağız."

'418 milyar doları milletin cebine koyacağım'

İmamoğlu'nun konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz: AFAD'ın dediği kadar var... Bir fırtına var. Ekrem başkan İstanbul'u gerçekten de hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hem Fatih Sultan Mehmet'in öngördüğü İstanbul yapacak Aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevini yapacak. Önündeki tüm bürokratik engelleri kaldıracak. Bu ülkede kavgadan bıkmadık mı? 85 milyonu kucaklaştıracağım. Bir arada olacağız ve güzel Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz.

Emeklinin hesabına 15 bin TL yatacak: Emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban bayramında verilecek ikramiye asgari ücret kadar olsun dedik. 8500 TL... eksik verdiler. Cumhurbaşkanı seçildiğimde önümüzdeki bayram emeklilerin hesabında 15 bin TL yatacak. Göreceksiniz... Diyecekler ki parayı nereden bulacaksın. Söz söz. Bay Kemal o paranın tamamını bulacak. 5'li çeteye, uyuşturucu baronuna para var, milyon dolarlar dönüyor, 5 yerden 6 yerden maaş alana para var... Emekliye gelince para yok! Para var, alacağım, vereceğim.

418 milyar dolarlık bir hortum var. O paranın tamamını alacağım ve bu milletin cebine koyacağım.

Kim ne götürdüyse kuruşu kuruşuna biliyorum... İktidara gelirsek 1 ay içinde esnafın pandemi döneminde çektiği kredilerin faizini sileceğiz. Esnaf rahat nefes alacak. Stopaj vergisini sıfırlayacağız. Zincir mağazalardan en çok esnaf şikayet ediyor. Sana söz o beladan kurtaracağım esnafı. Benim cumhurbaşkanı adayı olmama engel olmak istediler.

Torpili kaldıracağım: Gençler üniversite sınavına gireceksiniz, üniversiteye gidiyorsunuz, kazanıyorsunuz ama sözlü sınavda hakkınız yeniliyor, torpili olanlar yukarı; ama sizin hakkınız yeniliyor. Söz verdim o torpili kaldıracağım.

İktidar olmanın yolu çalışmaktan geçer, beraber olmaktan geçer, kul hakkı yememekten geçer. Bütün Trabzonlu kardeşlerime sesleniyorum. Biz beraberiz. Altı lider beraberiz. Altı lideri bir araya getiren demokrasidir, yolsuzlukla mücadeledir. Altı Masa'yı bir araya getiren bu ülkede adaletin artık olmamasıdır. Biz bir araya geldik. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Kadın haklarını getireceğiz, gençlerin isteklerini yapacağız. Saray'a değil halka çalışacağız. Trabzon'da güçlü milliyetçi damarın olduğunu biliyorum Kimse unutmasın, gerçek milliyetçi arıyorsanız o da biziz. Allah nasip eder cumhurbaşkanlığına geldiğimizde Süleyman Şah Türbesi'ni alacağım, vatan toprağına getireceğim.

Dolarlı ihaleleri Türk Lirası'na çevireceğim: Yandaşlara euro veya dolarla ihale yapıyorlar. Ne yapıyorlarsa yabancı parayla. Hani Türk Lirası vardı. Hani milliyetçiydik? Bunların milliyetçiliğini gördünüz mü? Bay Kemal'in sözü var o dolarlı ihalelerin tamamını Türk Lirası'na çevireceğim. Bizim milliyetçiliğimizi Saraydakiler değil, tüm dünya bilecek. Ne diyordu rahmetli Ecevit, "Bizim milliyetçiliğimiz Akdeniz sularındadır" diyordu. Ne ezen ne ezilen hakça insanca hakça bir düzen diyordu Ecevit. Bu düzeni getireceğiz.

Umutlarınızı kaybettiğinizi biliyorum. Şunu unutmayın. Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak. O hayallerin tamamını gerçekleştireceğim. Trabzon bir dünya şehri aslında. Görkemli tarihi var. Ama Trabzon'un gelirin 1300 dolar düştü. Bunu çözmemiz lazım. Mustafa Kemal Atatürk'ün demiryolu hayali var. 100 yıl önce söyledi. Demiryolunu Gürcistan'dan geçirerek bunu hayata geçireceğiz. Her seçim döneminde 2023'te bitireceğiz dediler, şimdi 2053 diyorlar. Türkiye'ye söz Trabzon'a söz bunu bitireceğiz. Hafif raylı sistem konusunda sorun var. 10 Trabzonlu var, 4'ü bakan. 10 Trabzonlu hafif raylı sistemi yapamıyor. (Ekrem İmamoğlu'na ithafen) Ama bir Trabzonlu 10 büyük Metro inşaatını yapıyor Bütün engellemelere rağmen yapıyor. Dedim 'Ekrem İmamoğlu büyük lokmadır, size yedirmeyiz.'

Sandık başına giderken elinizi vicdanınıza koyun: Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz başımın üstü. Siyaset geçicidir devlet bakidir. Devletin yeniden ayağa kalkması lazım. Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur, kargaşa olur. Devleti yeniden inşa edeceğiz.

Sandık başına giderken elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyene asla prim vermeyin. Geleceğiz, bütün dünya görecek. Türkiye nasıl şahlanır tüm dünya görecek.

Her tarafımız deniz. Düşünebiliyor musunuz bir yolcu gemisi bile yok. Denizden vapur geldiğinde asfalt mı var? Allah'ın denizi. Gemiyi yapacaksınız. Yolcu gelecek. Turist gelecek. Trabzon, Karadeniz 12 ay turist ağırlayacak. Bu imkan var ama bu siyaset bunu görmüyor.

Karadenizli kadının çalışkanlığını tüm Türkiye biliyor. Kırsalda çalışan tüm kadınların gençlerin sosyal güvenlik primini devlet ödeyecek. Kırsalda çalışan kadınlar emeklilik hakkına kavuşacak.

Çadırı engellediler, fırtınanın doğmasına sebep oldular: Gençleri korumazsanız, kadına yönelik şiddet konusunda sessiz kalırsanız bunu affetmez Bay Kemal. Kadına şiddettin pazarlığı olmaz. Kadın başımızın üstündedir. Sevgili peygamberiniz "Cennet kadının ayakları altındadır" dedi. Biz buna inanıyoruz.

Biz salı toplantılarını halkla beraber yapalım dedik, çadır olsun orada yapalım dedik. Engel çıkardılar. Sağ olsunlar böyle fırtınanın doğmasına sebep oldular. Rahmetli babam derdi ki 'oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur'."

Kul hakkı yiyenlere oy vermeyin

Kılıçdaroğlu, konuşmasını "Bir şeyi unutmayın. Kul hakkı yiyenlere oy vermeyin" diyerek sonlandırdı. Kılıçdaroğlu, "Ekrem Başkanımız cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Göreceksiniz. Mansur Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Altılı masa liderleriyle birlik içinde çalışıyoruz. Biz iktidara geldiğimizde neyi ne zaman nasıl yapacağımızı biliyoruz. Karşı taraf neyi nasıl yapacağını biliyor mu? Biz hazırız. Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Haktan, hukuktan, evlatlarınızdan, ormanlarınızdan yana oyunuzu kullanın" ifadelerini kullandı.

CHP'nin çadırına engel

Öte yandan CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon’da, “Millet Buluşması” programında halka hitap edeceği çadır için Valilik tarafından verilen iznin, programa bir gün kala iptal edildiğini açıkladı.

KAYNAK: halktv.com.tr

Editör: Köksal Ustaoğlu