Hukuk Fakültesinin bulunduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende 191 genç hukukçu aileleriyle birlikte büyük heyecan yaşadı. Yeni mezunlara seslenen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Çimer adaletin önemine dikkati çekti, yeni hukukçulardan her ne olursa olsun ömür boyu adaletten ayrılmamalarını istedi.

Hak ve adaletin tesisi için kural ve kanunları bilmenin yeterli olmayacağını belirten Prof. Dr. Çimer “Kanunları uygulatmadan güçlü ve adil olamazsınız. Uygulayabiliyorsanız o kuralları koyanlardan daha güçlü olursunuz. Mevzuatı, kanunları, hiçbir etki altında kalmadan hiçbir güçten korkmadan sadece kamu ve millet yararına olacak şekilde; asla din, dil, ırk, ekonomi ve güç ayrımı yapmadan en iyi şekilde yapmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

MEZUNİYET TÖRENİNDE TÜRKİYE MOZAİĞİ

Dört yıllık zorlu bir eğitim-öğretim döneminin ardından hukukçu olmaya hak kazanan Trabzon Üniversiteli mezunlar, mezuniyet törenine günler öncesinden hazırlanmaya başladı. Hukuk Fakültesi’nin halen Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Yerleşkesinde bulunması nedeniyle iki üniversite yönetiminin karşılıklı istişaresi ile törenin aynı kampüs girişindeki Atatürk Kültür Merkezinde yapılması uygun görüldü. Üniversite adına idari görüşmeler için şehir dışında bulunan Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu kutlama telgrafı gönderdi. Törende adalet, akademi, baro, STÖ temsilcileri ile yurdun dört yanından davetliler bir araya geldi. Genç hukukçuların baştan sona sahnede yer aldığı mezuniyet töreninde hukukun her alanından temsilcilerin bir arada bulunması mezuniyete ayrı bir önem ve değer kattı. Konukları Trabzon Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atilla Çimer ve Prof. Dr. Hasan Karal’ın karşıladığı organizasyona Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hasan Küçükosman, 3. Ceza Dairesi Başkanı Fatih Aksoy, Trabzon Barosu Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın, baronun eski başkanlarından Av. Mehmet Şentürk, Baro üyesi avukatlar ve kurum avukatları, ayrıca Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Özoran ile Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran, akademisyenler, öğrenciler ve aileler de hazır bulundu.  Törenin ikinci bölümünde sahneye çıkan Akçaabat Belediyesi horon ekibi muhteşem gösterisi ile büyük beğeni topladı. Horon ekibine çoğu şehir dışından gelen yüzlerce davetli alkışları ile eşlik etti.

PROF. DR. ÇİMER: KANUNLARI UYGULAYIN!

Cumhuriyetin 100. yılında 191 yeni hukukçu mezun vermiş olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Çimer, “Kanunları bilmek değil uygulatmak önemli. İşte o zaman o kuralları koyanlardan daha güçlü olabilirsiniz. Mevzuatı, kanunları hiçbir etki altında kalmadan hiçbir güçten korkmadan sadece kamunun yararına, sadece Türk Milletinin yararına olacak şekilde din, dil, ırk, ekonomi, güç ayrımı yapmadan uygulayın. Hak ve hukuk adına görevlerinizi en iyi şekilde yapmanızı bekliyoruz. Ulu Önderimiz bize şunu da öğütlüyor; vatanını en çok seven işini en iyi yapandır! Sizin bu eğitim yuvasında 4 yıl boyunca çok değerli öğretim üyelerimizin elinde bu saiklerle yetiştiğinizden eminim. Ayrıca eminim ki, gittiğiniz her yerde Trabzon Üniversitesi Hukuk Fakültesini en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Öğrenme bitmez. Gerek kişisel, gerek mesleki gelişiminize ara vermeyin. Bu sıralarda aldığınız bilgi sizi ömür boyu taşımayacaktır. Size sürekli araştırmacılar olmanızı tavsiye ediyorum. Gittiğiniz yerlerde lisansüstü eğitimle bu eğitimi taçlandırın. Buradaki öğrenci kulüplerinde gösterdiğiniz aktiviteleri hayatta da devam ettirin” dedi.

Prof. Dr. Çimer ayrıca, “Başsavcılığımız, Bölge Adliye Mahkememiz, Baromuz bu mezunlarımızın her koşulda yanlarında oldular. Kapılarını ve gönüllerini açtılar. İyi birer hukukçu olmalarında büyük katkılar sağladılar. Trabzon Üniversitesi Fatih Yerleşkesinde hukuk fakültesi binasının yeri hazır, İnşallah en kısa zamanda fakültemizi yeni yerine taşıyacağız. Ancak Karadeniz Teknik Üniversitesi bu lisans eğitimi süresince öğrencilerimizi kendi öğrencilerinden ayırmadan her türlü imkân ve desteği verdiler. Karadeniz Teknik Üniversitemize de paydaş tüm kurumlarımıza da minnettarız” diye konuştu. Bir depremzede olan Prof. Çimer ayrıca “Depreme dayanıklı kentler, evler yapmak zorundayız fakat hepsinden önce bunları dürüst şekilde yapacak insanları yetiştirmek zorundayız. Bu sorumluluk hepimizin. Müteahhitin taşeronun, ustanın değil; o evin yapılmasına izin veren herkesin, tüm paydaşların bu yıkımda sorumluluğu vardır” diye ekledi.

YEMİNE SADIK KALIN VE PROBLEM ÇÖZÜN

Trabzon Barosu Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın da törendeki konuşmasında yeni mezunlara hitap ederek, “20 yıl önce sizinle aynı duygu ve heyecanı yaşadım. Mesleğin başında zorluk yaşayabilirsiniz. Pek çoğunuz hukuk okumasaydım, öğretmen olsaydım, diyeceksiniz. Hâkimlik-savcılık sınavlarına mı hazırlanayım diyerek uykusuz kalacaksınız. Belki işsiz kalacaksınız. Nasıl 4 yıllık bu süreci tamamlayarak burada cübbe giymeye hak kazandıysanız yarın da başaracaksınız. Yapamayacağınızı söyleyenlere sırtınızı çevirin, yolunuza devam edin. Baromuzun kapıları hak adalet insan için size hep açık olacak. Aramıza ve hukuk mücadelemize hoş geldiniz” ifadelerini kullandı. Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Soner Demirtaş, “Bugünün mezunları olarak yarının hâkim, savcı ve avukatları olacaksınız. Bu görevleri yaparken insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne öncelik verin. Herhangi bir zümreye duyduğunuz kin ve nefret sizi yanlış karar vermeye sevk etmesin” dedi. Öğrencilere yemin ettiren Av. Mehmet Şentürk ise salonda herkesin ayağa kalkmasını isteyerek, “Yemin, tarihin her döneminde yapılan işe, verilen söze güç vermiştir. Ciddiyeti gösterir. Yeminize ömür boyu bağlı kalın. Hukuk problem çözmektir. Problem çözün” dedi.

Dönem ikincisi Recep Ünlü törene katılamazken dönem birincisi Rozerin Tarhan’a Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hasan Küçükosman, üçüncü Deniz Altaş’a ise Bölge Başsavcısı Mustafa Yalçın tarafından plaketleri takdim edildi. Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran başarılı öğrencilere çiçek ve hediye çeki takdim etti. Daha sonra misafir aileler evlatları ile kucaklaştı ve onlar da mezun çocuklarını çiçeklerle tebrik ettiler.

Editör: Köksal Ustaoğlu