Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, festivalin açılışına katıldıktan sonra üniversite standına gelen misafirleri ağırlayarak onlarla bir süre sohbet etti. Rektör Âşıkkutlu, daha sonra TEKNOFEST 2023’te yer alan stantları gezerek bilgi aldı.

Trabzon Üniversitesi’nin standında “Türk İşaret Dili Çeviri Sistemi (TİD3B)” projesi tanıtılıyor. Stantta programlama eğitimi için özelleştirilmiş 3 boyutlu ortam (KodlaRobo) katılımcıların deneyimine sunuluyor. TEKNOFEST 2023, insanlık yararına teknoloji sosyal inovasyon yarışma jürisinde Trabzon Üniversitesi’nden İletişim Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Şule Yüksel Özmen ve Tonya Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Aydın Yeşilyurt bulunuyor.

Teknoloji ve bilim farkındalığı oluşturarak Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’te yarışmacılar birbirinden farklı kategorilerde boy ölçüşüyor. 5 günlük festivalde teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, ödül törenleri, sergiler, atölye çalışmaları ve etkinliklerle dolu programlar yer alıyor.

Türk Yıldızları, SOLOTÜRK akrobasi timleri, AKINCI, HÜRKUŞ ve ATAK Helikopteri gibi milli imkânlarla geliştirilen hava araçlarının gösterilerine sahne oluyor. Festival alanında ziyaretçiler, çeşitli teknolojileri, simülasyon alanlarını deneyimliyor ve son çıkan teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu