Lisenin konferans salonundaki etkinliğe Trabzon Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emre Ş. Aslan, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Doğan Gürdal, Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Aydın ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Özer, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı İshak Sağır, Müdür yardımcısı Gülay Özlü ve öğrenciler katıldı.

Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı Gülay Özlü, kariyer planlamasının öğrencilerin geleceği için çok önemli bir faktör olduğunu kaydederek Trabzon Üniversitesi öğretim elamanlarına ayrı ayrı teşekkürlerini iletti.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ÖZEL ŞENLİK TRABZON ÜNİVERSİTESİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ÖZEL ŞENLİK

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emre Ş. Aslan, lise çağlarındaki gençlerin üniversite sıralarına gelmeden daha sağlıklı kariyer planı yapmalarının, gelecek hayali kurmalarının ve hedef belirlemelerinin önemi üzerinde durdu.

Öğrencileri hayallerini gerçekleştirmeleri için yönlendirmeye çalışıyoruz

Kariyer merkezi olarak üniversitenin hem içinde   hem de dışında kariyer planı çalışmalarını ve etkinliklerini sürdürdüklerini kaydeden Aslan, “Öğrencilerimizin kariyerlerini destekleyecek çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikleri gerçekleştirirken öğrencilerin üniversiteye geldiklerinde hatalı tercih yapmış olduklarını fark ettik. Öğrenciler hayallerini kurdukları hayattan ve meslekten uzakta bir eğitim alabiliyorlar. Biraz geç kalınmış bir süreç olsa da biz, öğrencileri kendi hayallerini gerçekleştirmeleri ve sevecekleri bir iş yapmaları noktasında yönlendirmeye çalışıyoruz. En azından bölümlerini sevmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların biraz daha erken olması gerektiğini düşünerek geçen yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında “Lisede Kariyer Günleri”ni başlattık.  Sizin lisenizle birlikte geçen yıl 10’u lisede ve ikisi ilçe düzeyinde olmak üzere toplamda 12 “Lisede Kariyer Günleri” etkinliği gerçekleştirdik.” dedi.

Mutlaka kendinize bir hedef belirleyin

Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki etkinliğin on üçüncü etkinlik olduğunu ifade ederek kariyer planlama çalışmalarını değerlendiren Aslan, “Çevrenizde hayal eden insan varsa onu teşvik edin. Siz de hayal kurmaya çalışın. Hayaller olmadan başarılar gelmez. Biz çevremizde ayıplanırız diye hayal kuramıyoruz. Mesela Elon Musk olmak istediğimizi söylediğimiz zaman dalga konusu olabiliyoruz. Başarmak, başarılı olmak imkânsız değil. Bu ülkeye ait bir marka olan Türk mobil oyun üreticisi Peak Games 1,8 milyar dolara satıldı. Bu marka Türkiye’nin satabildiği en yüksek bütçeli marka oldu. Bu markayı bu ülkenin insanları üretti. Onların hayallerine birileri ket vurmuş olsaydı onlar, bu başarıyı gerçekleştiremezdi. Kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için az ve öz ama sürekli mücadele etmeniz, çalışmanız gerekir. Siz kendinize inanır, güvenir ve sürekli çalışırsanız daha iyi verim alırsınız. Bir diğer önemli olan konu ise bir hedefinizin olması gerektiğidir. Hedefiniz varsa o uğurda çalışmaya başlarsınız. Hedefinizi sonradan değiştirebilirsiniz ama mutlaka kendinize bir hedef belirleyin. Gelecekte olmak istediğiniz şey ne ise onunla ilgili bir hedef belirleyin ve hedefinizin katma değerini artırmaya çalışın, o zaman başaracaksınız.” diye konuştu.

Trabzon Üniversitesi Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Hatice Özer, bilgisayar destekli tasarım, animasyon, dijital oyun tasarımı ve iş olanakları konusunda öğrencileri bilgilendirerek grafik ve animasyon sektörünün dünyanın en hızlı büyüyen sektörü haline geldiğini ve sektörde kalifiye elamana her zaman ihtiyaç olduğunu anlattı.

Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Aydın ise bilgisayar teknolojileri ve internet ağı teknolojilerinin hızlı gelişme gösterdiği günümüzde ağ sistemleri konusuna hâkim teknik eleman ihtiyacının da sürekli arttığını belirtti.

Etkinlikte Trabzon Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Doğan Gürdal meslek liseleri mezunlarının ara elamandan öte, aranan elaman konumuna geldiklerinin önemine vurgu yaparak çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerin yetiştirilmesinde Türkiye’nin meslek liselilere çok ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Etkinlik, öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.