Tepkilerini Trabzon meydan Atatürk anıtı önünde yapan, Trabzon demokratik kadın platformu yazılı basın açıklaması yayınladı.

Basın Açıklamasını Platform Sözcüsü Ayşe Civelek Okudu;

Yarın ilimizde kadın istihdam ve yaşam merkezi diye adlandırılan bir binanın açılışı yapılacaktır. Buraya kadar  biz kadınları mutlu edecek bir durum gibi görülebilir.  Ancak burada tüm kadınları rahatsız ve irrite eden çok başka bir durum söz konusudur.

    Bütünüyle kadına ait olan bir  merkeze neden erkek ismi verilmiştir. Üstelik o isim bir zamanlar televizyon ekranlarında millete küfür ettiğini alenen duyduğumuz Mehmet cengiz'in ismidir.

     Biz kadınlar bu şahsın isminin kadınla yan yana gelmesini asla kabul etmediğimizi buradan haykırmak istiyoruz. Bu durumun bize yapılmış bir saygısızlık olduğunu düşünüyoruz. Kadınlara sormak yerine biz yaptık oldu zihniyetiyle alelacele isim verilmesine karar veren Trabzon büyükşehir belediyesi'ni de şiddetle kınıyoruz.

     Son 20 yılda servetine servet katan, memleketin yeşilini doların yeşili olarak gören, Cerattepe'nin katili Mehmet Cengiz Karadeniz halkının vicdanında kabul görmemiştir. Trabzon büyükşehir belediyesi'nden neden bu isim üzerinde karar kıldığını biz kadınlara ve bütün kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Eğer bu açıklamayı yapamıyorsa ki yapamayacağını düşünüyoruz o zaman kocaman bir özür ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.

     Bizler asla yılmayacağız susmayacağız Mehmet Cengiz ismi oradan indirilip yerine  kadına ve kadın onuruna yakışır bir isim asılana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Ve eninde sonunda o ismi oradan indireceğiz.