Kilo kontrolü sağlanması yanı sıra kan basıncı ve lipid düzeyleri gibi diğer bilinen risk faktörlerinin de kontrol edilmesi gereklidir.

Tip 2 Diyabet CerrahisiObezite CerrahisiMide Küçültme İle İlgili Detaylı Bigi Almak İstiyorsanız Aşağıdaki Linki Tıklayınız...

https://muzafferal.com/

Yaşam Tarzı Değişimi

Diyabetin tüm tiplerinde tedavinin değişmez öğeleri hastanın eğitimi, tıbbi beslenme tedavisi ve egzersizdir. Bu tedavilere diyabet açısından riskli ve yüksek riskli bireylerde tanı anından itibaren başlanmalı ve her değerlendirmede tıbbi beslenme tedavisi sorgulanmalıdır. Tıbbi beslenme tedavisinin amaçları metabolik kontrolü sağlamak, diyabetin kronik komplikasyonlarını önlemek veya komplikasyonların gelişme oranını azaltmak, bireyin kişisel ve kültürel özelliklerini dikkate alarak beslenme gereksinimini belirlemek ve günlük yaşam içerisinde karşılaşılabilecek değişik durumlarda (egzersiz, hipoglisemi, akut hastalık vb) kendi kendini yönetme becerisini kazandırmaktır.

Dr. Öğr. Gör. Muzaffer Al Kimdir?

Dr. Öğr. Gör. Muzaffer Al 1968 Yılında Trabzon’da doğdu. İlkokul ve ortaokul ‘u Trabzon’da bitirdi. İstanbul Maltepe lisesini bitirdikten sonra 1985 yılında 19 Mayıs üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 1991 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1992 yılında K.T.Ü. Tıp fakültesi Farabi Hastanesinde Genel cerrahi ihtisasına başladı ve 1998 yılında ihtisasını tamamladı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp fakültesi Genel cerrahi kliniğinde laparaskopik cerrahi eğitimi aldı. 2006 yılında aynı üniversitede laparaskopik antireflü cerrahi eğitimi aldı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi genel cerrahi kliniğinde advance laparaskopik cerrahi ve laparaskopik bariatrik cerrahi eğitimi aldı. Türk Obezite cerrahi derneği üyesi oldu.

2014 yılında İRCAD Univercity Strasbourg-Fransa ‘da Advance laparaskopik Bariatrik ve metabolik cerrahi eğitimi aldı. 2013 yılında Sao Paulo Üniversitesi-Brezilyadan Prof. Dr. Sergio Santoro’dan almış olduğu destekle Laparaskopik metabolik cerrahi ameliyatlarına 2014 yılında başladı. Yaptığı ameliyat ve çalışmalardan dolayı metabolik cerrahi derneği üyeliğine kabul edildi ve metabolik cerrahi çalışma grubuna dahil edildi.

Editör: Köksal Ustaoğlu