Sümela Kültür Yolu Festivali’nde Trabzon’da birbirinden farklı etkinlikler düzenlendi. Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerden Akçaabat’ın ev sahipliğinde geleneksel damat tıraşı ve horon gösterimi, Çanakkale Savaşları Mobil Müze tırı, açık hava konseri ve sinema gösterimi yapıldı.

Hem gelenek ve göreneklerin canlandırıldığı hem ülke tarihinin anlatıldığı hem de eğlencenin bir arada olduğu etkinlikler oldukça ilgi gördü.

Çanakkale Savaşlarının anlatıldığı mobil müze tırı Akçaabat’ta 3 gün boyunca ziyarete açık kaldı. Yine Akçaabat’ın ev sahipliğinde Söğütlü Sahilinde açık hava konseri ve açık hava sinema gösterimi yapıldı. Akçaabat’ın olmazsa olmazı horon ve geleneklerin yaşatılarak geleceğe aktarıldığı damat tıraşı herkes tarafından beğeniyle izlendi.

Sümela Kültür Yolu Festivali’nin Akçaabat ayağının olmasından, festival kapsamında kültür ve sanatın merkezi Akçaabat’ın çeşitli etkinliklere ev sahip yapmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, konu ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti; “Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, Türkiye’mizin kültürel değerlerini, mimarisini, tarihini ve kültürünü sanat yoluyla zihinlere aktarıyor. Bunun yanı sıra Kültür Yolu etkinlikleri vesilesiyle şehirlere marka etkinlikler kazandırıyor. Kültür Yolu çatı markası altında Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından dönemsel olarak festivaller düzenleniyor. Belirlenen şehirlerde seçilen rotalarda farklı sanat türlerinin, yerli ve yabancı kültürlerden insanlarla buluşturuyor; herkesin sanatın evrensel dilinde birleşmesine katkıda bulunuluyor. Böylesine önemli, büyük ve etkini bir organizasyonun Trabzon’umuzda gerçekleşmesi hem kültür hem de turizm açısından oldukça önemlidir. Bu büyük organizasyonun bir bölümüne Akçaabat’ımızın ev sahipliği yapması da bizler için gurur vericidir. Sümela Kültür Yolu etkinliği vesilesiyle gelenek ve göreneklerimizi, Akçaabatlının şahlanışı horonumuzu şehrimize gelen farklı kültürlerden insanlara hem yaşattık hem aktardık. Tüm bunların yanı sıra ülke tarihimizin çok önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’nı mobil müze tırla birlikte tekrar hafızalarda canlandırdık. Kültür Yolu Festivalinde eğlence de olmazsa olmazdı. Bu kapsamda da açık hava konserlerine ve açık hava sinema etkinliğine ev sahipliği yaptık. Bu organizasyonun düzenlenmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na, emeği geçen ve katkı sunan herkese şahsım ve şehrim adına teşekkür ediyor; şükranlarımı sunuyorum.”

Editör: Köksal Ustaoğlu