Kadırga Tv canlı yayınında soruları cevaplayan CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, iktidara güncel vaatler üzerinden yüklendi: “Sorsanız iktidar mülakatı kaldırmaya karar verdi. Ama daha önceki gün Trabzon Büyükşehir Belediyesi işe alımda mülakatla liyakatli insanları eledi. Cumhurbaşkanı söylemiş olsa da sahada bu ilkenin de karşılığı yok”

ORTAK MUTABAKAT METNİNDE YAZILANLAR YİNE HAVADA KALDI

CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez, “Ülkede dalga dalga yayılan bir istihdam açmazı var. Çocukları doktora yapan aileler bile iş, istihdam bulamıyor. İş bulan da torpil iltimas olmadığı için işe giremiyor” dedi. Kadırga Tv’de soruları cevaplayan Suiçmez “Liyakate dayalı bir işe alım ülkede ortadan kalkmış durumda. Her evde üniversite mezunu olup iş bulamamış gençler var. Hem gençlerin hem de ailelerin psikolojisi bozuluyor. Bakın ilimizde psikolojik ilaç kullanım oranı da arttı. İnsanlar liyakatsiz düzeni kaldıramıyor. Gençler sınava giriyor, başarılı oluyor, mülakat denen hilkat garibesi yüzünden eleniyorlar. Bizim ülkemizde neden mülakat sistemi var? Ecevit hükümeti zamanında bu uygulama kaldırılmıştı. KPSS, dayısı olmayan yurdum insanı sınava girip hakkıyla iş bulsun diye getirilmişti. Bugün mülakat torpille işe alma yöntemi oluyor. Ortak mutabakat metninde mülakatın kaldırılması yer aldıktan sonra iktidar mülakatı kaldırmaya karar verdi. Ancak geçen gün Trabzon Büyükşehir Belediyesi işe alımda mülakatla insanları eledi. Cumhurbaşkanı söylemiş olsa da illerde bu uygulanmıyor. Hayal olan vaatleri gibi hiçbir sözü de tutmama kararlılıklarında devam ediyorlar” dedi.

BETONA YATIRIM YAPARAK İNSANI GELİŞTİREMEZSİNİZ

İşsizlik gibi kadına şiddet konusunda da kendilerine gelen şikayetlerin had safhada olduğunu belirten Suiçmez, “Bunun yanında çok büyük özgürlük beklentisi var. İnsanlar daha özgüvenle yanımızda olduklarını belirtiyorlar. Gitmekte olanın farkındalar. Değişimin şart olduğunu söylerken Karadeniz ağzıyla “Boğaldık artık” diyorlar. İnsanlar özgürlüklerinin ortadan kaldırıldığının bilincindeler.  21 sene bu hükümet iktidara geldiğinde Trabzon’un üniversitesi, deniz ve havalimanları  vardı. Çevre illerde bunların hiçbiri yokken modern hale geldiler. Trabzon’a ne kattılar? Stadyumu yıktılar, Akyazı’da yenisi yapıldı. Bunun nasıl yapıldığını biliyoruz. Proje neydi, ne ortaya çıktı herkesin malumu. Üniversite mi açtık? Üniversiteyi ikiye böldük. Liman büyüdü mü? Rize’deki havalimanını gören ne demek istediğimi anlar. Havalimanımız büyümediği gibi kargo uçaklarının inip depolayacağı alan yapılmadı. Pist sağlıklı olmadığı gibi uluslararası uçuşlara açılacak kalitede değil. Ne yatırımı yapmışlar? Aklımızla dalga geçiyorlar. Kadın İstihdam ve Yaşam Merkezi, vatandaş tarafından vergiden düşürülerek yaptığı bir yatırım. Devletin yapmış olduğu yatırım içerisinden çıkmış. Teşekkür ederiz. Ancak baştan beri oraya verilen ismin yanlış olduğunu da savunduk. Betona, taşa yatırım yaparsanız, insana ve yaşama yatırım yapmazsanız sadece para üzerinden kurgulanmış yatırım yöntemi uygularsanız müteahhitler para kazanır,  o müteahhitlerden para aktarımı yaparsınız. Billboardlarda bunları kullanırsınız. Ama Trabzon’a yatırım yaptım diyemezseniz” açıklamasını yaptı.

TRABZON’UN BAKANLARI VARDI PEKİ ELLERİNİ TUTAN MI VARDI?

‘Yatırım yaptık’ denen her şeyin yanlış olduğunun da altını çizerim. Doğru planlanmamış, bütçesi doğru hazırlanmamış… Hiçbiri ortak akılla yapılmış yatırımlar değil. 21 yıl üzerine milletvekili adayları bugün 2023 vizyonu diye sundukları bir yatırım programı oldu. Bu vizyon programının içerisinde tek doğru olan yan 2023 tarihidir. 21 yıldır yapmadıkları bu yatırımları 21 yıl sonra vizyon projesi diye dalga geçerek insanların önüne koyuyorlar. Aynı vaatleri içeren pankartları yenilememek adına projeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar. Birinci sıra milletvekili adayları Sayın Adil Karaismailoğlu 3 yıldır ulaştırma ve altyapı bakanı. Onun dışında Trabzonlu dört bakan vardı. Ancak Trabzon’a bakan olmamış. Trabzon halkı bunların ayrımına vardı. 3 yıldır Sayın Bakanın elini tutan mı varmış? Milletvekili seçimlerinde zaman zaman belediye başkanlığı seçimlerinde yine AKP adaylarının seçim vaadi olarak gündem getirdiği vaatler. Şimdiye kadar hiçbiri yapılmadığı gibi 3 yıl sonra bakan bunları ‘yapacağım’ diyerek üstelik projesiz ihalesiz bütçesi olmayan şekilde yapmadıklarını vaat ediyor. Herhalde bakanı baskı altına aldı bazı lobiler. Yapma dediler, elini tuttular. Bunları bize açıklarlarsa biz de bunlara karşı gerekli tepkiyi sayın bakanla birlikte gösteririz. Çok açık net söylüyorum; ben onların yerinde olsam AKP milletvekili olsam Trabzon sokaklarına çıkmam” dedi.

“Biz seçimden seçime Trabzon’a gelen kişiler değiliz” mesajı veren Suiçmez sözlerini, “Burada yaşayan ve yaşamaya devam edecek insanlarız. Kendimizi ‘Bizim uşaklar’ şeklinde adlandırdık. Yarın milletvekili olduğumuzda bize kolayca ulaşabileceklerinden Trabzon halkı emin” şeklinde tamamladı. Suiçmez beraberindeki milletvekili adayları ve partililerle birlikte gerçekleştirdiği Yomra ziyaretinde Kaşüstü ve çevresindeki esnafla görüşerek şikayet ve taleplerini not etti.

Editör: Köksal Ustaoğlu