Sera gölünde deniz bisikleti kullanılamaz yasağı geldiği andan itibaren çok sayıda müşteri sera gölü etrafında yer alan restoranlara gitmemeye başladı.

Akçaabat turizminin en fazla turist çektiği yerlerin başında yer alan sera gölü bu günlerde yasta.31 yıl önce sera gölünde başlayan deniz bisikleti kullanılma süreci 26.07.2023 tarihinde sera gölü etrafında yer alan işletme sahiplerine gelen tebligatla son buldu.

Her geçen gün Trabzon turizminin can simidi olma noktasında tercih edilen yerlerin başında gelen sera gölüne yapılan bu olumsuz uygulamanın nedenli olduğu sorularına karşılık bulamayan işletme sahipleri karşılarında muhatap bulamadıkları gibi konu hakkında kendilerine yardımcı olabilecek yetkilide bulamadıklarını söyledi.

Trabzon büyükşehir belediye başkanından 5 kez randevu almak istediğini fakat kendisine olumlu dönüş yapılmadığını söyleyen Sera Gölü Gül Tesisleri Sahibi Hüseyin Gül, aynı görüşmeyi Trabzon valisi İsmail Ustaoğlu’ndan da talep ettiğini fakat talebinin yine olumsuzlukla karşılandığını belirtti.

Hüseyin Gül; Edindiğim bilgilere göre Trabzon valiliği ve Trabzon büyükşehir belediyesi Sera Gölü konusunda kendilerinin görüş kabul etmedikleri yönünde. Neden? Niçin? Anlamış değilim. Yıllardır burada işletme sahipliği yapıyoruz. Hiçbir şekilde ne gelen yerli yabancı turistlere karşı bir olumsuzluğumuz olmadığı gibi hiçbir şekilde sigortasız işçide çalıştırmıyoruz. Sera gölünü sera gölü yapan deniz bisikletleri oldu. Bizlerden istenilen tüm şartları yerine getirmemize rağmen bu uygulamaya bir anlam veremiyorum.

SERA GÖLÜNDE TOPLAM 35 DENİZ BİSİKLETİ KULLANILIYORDU

Sera Gölü Gül Tesisleri Sahibi Hüseyin Gül, Sera Gölünde Deniz Bisikleti Kullanılamaz Yasağının Gerekçeli Açıklamasında “Sera Gölü Sit Alanı İçerisinde Olduğu İçin Burada Deniz Bisikleti Yüzdürülemez”

Bende Hüseyin Gül Olarak Soruyorum?

Burada deniz bisikleti yüzdüremeyecek ise neden 2018 yılında Milli Parklar tarafından Büyükşehir’e, Büyükşehir de üçüncü kişiye ihale etti?

Hüseyin Gül;

İhale şartnamasinde;30 deniz bisikleti artı %10 bisiklet artırımına gidilebilir ibaresi mevcut. İhaleyi aldıktan ve bisikletleri gölde kullanmaya başladıktan sonra benden ruhsat talep ettiler. Emsal göstermemi istediler.(herhangi bir gölde deniz bisikletleri kullanılıyor mu)diye. Yetkilere sunmuş olduğum emsal ruhsatın içeriğini bana sordular. Bende kendilerine “Ben Sade Bir Vatandaş Olduğumu Söyledim. Emsal Ruhsatın İçeriğini Kurumların Araştırması Gerektiğini Söyledim.”

Süreç bu şekilde ilerlediği sırada Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu Sera Gölü istikametinden geçtiği esnada yanındakilere göldeki bisikletleri sormuş ve ruhsatlarının var olup olmadığı hakkında bilgi edinmiş.

Ben Hüseyin Gül olarak, Sera gölünde bisiklet kullanımı için ihale şartnamelerini ve istenilen belgeleri yetkililere sunarak ihaleye girdim ve 5 yıllığına ihaleyi kazandım. Şimdi ise gelinen noktada 5 yıl kullanım sürecim dolmadan 1,5 yıl sonra ihaleyi iptal ettiler. İhaleyi tek taraflı olarak iptal ettikleri gibi kendileri ile görüşmemi kabul etmiyorlar.

Ayrıca; Bizlere gelen tebligatta bisikletleri gölden çıkartın. Çıkardık ta. Benim bildiğim kurumların turizme destek vermeleri gerekirken maalesef köstek oluyorlar. Hiçbir kurum ve kuruluş bir araya gelipte sera gölünde yaşanan bu olumsuzlukla ilgili çözüm üretmiyor. Çözüm üretmedikleri gibi bizleri mağduriyete sürüklediler.

Turizm İl Müdürlüğü Denilen Kurum Sera Gölü hakkında hiçbir görüş ve talep bizlere bildirmedi. Bir şehri yönetmek selfi çekilmekle olmaz. Kurumlar arası hayırlı Olsun demekle olmaz, resim çekilmekle olmaz. Turizm her geçen gün geriye gidiyor. Bununla ilgili bir fizibilite çalışması yapıldı mı? Neden? Niçin? Gibi soruları sorduk mu?

Bu zaman zarfı içerisinde sadece Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AK Parti Akçaabat İlçe Başkanı Hüseyin Altıntepe yanımızda durarak çözüm noktasında bizlere yardımcı olmaya çalışıyorlar. Fakat onlarında aşamadığı yetkililer var olduğunu düşünüyorum.

Sera gölünde kullandığımız deniz bisikletlerinde öyle güvenlik önlemleri aldık ki birçok modern plajlarda bu şekilde güvenlik önlemi yok.

Dalgıcımız Var… Her Hangi Olumsuzlukta Anında Müdahale Edebilecek Hızlı Motorumuz Ve Can Kurtarma Ekibimiz Var. Can Yeleklerimiz Var. Can Yelekleri Giyinmeden Kimse Bisiklet Kullanmıyordu..

Bizden istenilen önlemlerin üzerinde güvenlik önlemleri aldığımız halde bir anda sera gölünde deniz bisikletlerine kullanım yasağına getirilen ceza neyin nesi anlamış değiliz.

Hatta sera gölünde ilk deniz bisikleti hikâyesi 1992 yılında, o yılın Trabzon valisi Sayın İsmet Gürbüz Civelek’in sera gölünde işletmecilik yapan Restoran’a 3 adet deniz bisikleti hediye ederek başlamıştı. Şimdi gelinen noktada 31 yıl ileri gideceğimize 31 yıl sonra gölden deniz bisikletlerini kullanılmak üzere kaldırdık.

Deniz bisikletlerinde çok sayıda personel çalışarak evlerini geçindiriyordu. Bu civarda yer alan işletmelerimiz deniz bisikletlerinin yasaklandığı günden itibaren çok sayıda müşteri kaybetmeye başladı. Restoranlarımıza gelen özellikle Arap turistler deniz bisikletlerine biniyorlardı. Hem eğleniyorlardı hem de yemeklerini yiyorlardı. Şimdi ise günde kaç tane tur ve turist gelip oturmadan geri dönüyor. Yetkililerin ne yapmak istediklerinden inanın haberimiz yok. İnanın sera gölü etrafında yer alan işletmeler 100 kişiye yakın personel çıkartacak. İşlerimize o kadar çok kötüye gitmeye başladı ki bir an önce çözüm üretilmesini istiyoruz.

Editör: Köksal Ustaoğlu